جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 خبر پزشکي 

 علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني را بشناسيم

يک روانشناس باليني با بيان اينکه شوخ‌طبعي نشانه سلامت روان است، گفت: اضطراب شديد، عدم تمرکز، پريشاني افکار، کاهش اعتماد به نفس، توقف رشد رواني، اختلال در خواب و خوراک علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني محسوب مي‌شود. سيد عبدالمجيد بحرينيان در گفت‌وگو با فارس، اضطراب را يکي از علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني عنوان کرد و اظهار داشت: اضطراب شديد مانند تب در بيماري‌هاي جسمي است همانطور که تب علامت عدم سلامت جسماني است اضطراب شديد نيز مي‌تواند نشانه ابتلا به برخي اختلالات رواني باشد.

اضطراب خفيف طبيعي است

وي افزود: همه افراد تا حدي مضطرب هستيم و گاهي اضطراب به دلايل موقعيتي افزايش پيدا مي‌کند منظور از اضطراب شديد حالتي است که در صورت عدم وجود مشکل نيز ديده مي‌شود. اين متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: گاهي اضطراب آشکار و گاهي نيز پنهان است. از سوي ديگر اضطراب خود را به شکل علايم جسماني، رفتاري يا هيجاني نشان مي‌دهد مثلاً وسواس نوعي اضطراب شديد است که فرد در قالب افکار و رفتارهاي تکراري آن را نشان مي‌دهد.

عدم کنترل خود مقدمه‌ ابتلا به اختلالات رواني

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: يکي از مؤلفه‌هاي ابتلا به اختلالات رواني مختل شدن رفتار و تمرکز فرد است، فردي که به اختلالات رواني مبتلا است از حالت خويشتن‌داري خارج مي‌شود و نمي‌تواند خود را کنترل کند. عدم کنترل خود مقدمه‌ ابتلا به اختلالات رواني است.

اين روانشناس باليني با بيان اهميت بررسي افکار در افراد اظهار داشت: پريشاني افکار، اغتشاش فکري و به تبع آن هذيان مي‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به اختلالات رواني باشد. گاهي نيز ادراک فرد دچار اختلال مي‌شود و موجب توهم شنوايي، بينايي، بويايي، لامسه و چشايي مي‌شود.

کاهش اعتماد به نفس نشانه عدم سلامت روان

اين متخصص حوزه بهداشت روان تصريح کرد: کاهش اعتماد به نفس يکي از علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني است. فرد عادي بايد اعتماد به نفس داشته باشد و در غير اين صورت بايد نسبت به بررسي آن اقدام کند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: رشد رواني در افراد طبيعي همواره در حال انجام است اما در افرادي که به اختلالات رواني مبتلا هستند رشد رواني ثابت مي‌ماند همچنين رفتارهاي نابهنجار يکي از علايم ابتلا به اختلالات رواني است.

افراد سالم افکار مثبت دارند

وي ادامه داد: خُلق پايين، اختلال در خواب و خوراک فرد، کاهش اميال، داشتن افکار منفي و ضربه به خود نيز مي‌تواند حاکي از ابتلا به اختلالات رواني باشد. از سوي ديگر گاهي خُلق بالا، بي‌قراري، اغتشاش فکري و عدم تمرکز نيز نشان‌دهنده ابتلا به اختلالات رواني است.

بحرينيان تصريح کرد: فکر سالم فکري است که مانند دانه‌هاي تسبيح نظم و ترتيب داشته باشد. افرادي که دچار پرش افکار هستند مدام از يک فکر به فکر ديگر مي‌روند و بين اين افکار رابطه منطقي وجود ندارد. همچنين عدم وجود امنيت هيجاني و اختلال در روابط بين فردي بدون دليل مشخص نشان‌دهنده ابتلا به اختلالات رواني است.

مبتلايان به اختلالات رواني مشارکت اجتماعي کمي دارند

اين روانشناس باليني تأکيد کرد: مبتلايان به اختلالات رواني بدون دليل دچار اين حالات مي‌شوند آنها درک درستي از خود ندارند و قادر به سازگاري با محيط بيرون نيستند معمولاً مشارکت اجتماعي آنها کم است و خودمحوري يکي از ويژگي‌هاي آنها شمرده مي‌شود، اين افراد نسبت به بيماري خود بصيرت ندارند. همچنين شوخ‌طبعي که يکي از علايم سلامت روان است در مبتلايان مختل مي‌شود و بسته به نوع اختلال تماس با واقعيت قطع مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته