جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 تريبون اقتصادي 

 زمزمه‌ کاهش توليد نفت اوپک بر سر زبان‌ها افتاد

رويترز به نقل از منابع مطلع در اوپک از زمزمه توافق کشورها براي کاهش توليد اين سازمان در نشست ششم آذرماه امسال خبر داد.به گزارش مهربه نقل ازرويتر گزارش داد: به دنبال کاهش جهاني قيمت نفت و پايين آمدن درآمدهاي نفتي کشورهاي عضو اوپک، زمزمه‌هايي مبني بر توافق کشورهاي عضو اين سازمان براي کاهش روزانه 500 هزار بشکه در روز به گوش مي‌رسد. در همين حال، يکي از نمايندگان اوپک گفت: رسيدن به اجماع در اين زمينه کار ساده‌اي نيست.عبدالله البدري دبيرکل سازمان اوپک چندي پيش در پي اظهاراتي راجع به سقوط قيمت نفت گفته بود: در اين باره وحشت زده نيستيم ولي نگران هستيم.

البته وزير نفت کويت درباره نشست سازمان اوپک که در27 نوامبر سال جاري ميلادي (6 آذرماه امسال ) در وين برگزار خواهد شد، گفت: احتمال کاهش توليد نفت اوپک ضعيف به نظر مي‌رسد.

قيمت نفت به 81 دلار کاهش يافت

قيمت نفت در بازارهاي جهاني با افزايش توليد نفت شيل آمريکا که نگراني‌ها در مورد عرضه نفت ليبي را کاهش داد، 35 سنت کاهش يافت و 81.32 دلار در هر بشکه فروخته شد.با توجه به اشباع نفت در بازارها ناشي از افزايش توليد نفت شيل آمريکا و کاهش نگراني‌ها در مورد عرضه نفت ليبي، قيمت نفت به نزديک 81 دلار در هر بشکه کاهش يافت.

با توجه به کاهش 30 درصدي قيمت نفت از ژوئن، نمايندگان اوپک مذاکرات براي کاهش غيررسمي اين سازمان تا حدود 500 هزار بشکه در نشست آتي اين سازمان را آغاز کرده‌اند. هر بشکه نفت برنت درياي شمال با 35 سنت کاهش 81.32 دلار در هر بشکه فروخته شد. اين نوع نفت به 80.46 دلار نيز رسيد که پايين‌ترين رقم از سپتامبر 2010 به شمار مي‌رود. هر بشکه نفت خام آمريکا نيز با 61 سنت کاهش 77.33 دلار در هر بشکه فروخته شد.

بررسي بيشترافزايش پايه سنواتي کارگران و موکول شدن آن به جلسه آينده شوراي عالي کار

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران از بررسي بيشتر موضوع افزايش پايه سنواتي کارگران و موکول شدن آن به جلسه آينده شوراي عالي کار خبر داد.هادي ابوي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به جزييات نشست شوراي عالي کار اظهار داشت : در اين نشست موضوع افزايش دو برابري پايه سنواتي مشمولان قانون کار مطرح و مقرر شد تا براي بررسي بيشتر و مشورت نمايندگان کارفرمايي و کارگري به جلسه ديگري موکول شود.

وي ادامه داد: بر اساس طرح پيشنهادي وزارت کار قرار است تا پايه سنواتي روزانه کارگران از 500 تومان به هزار تومان برسد و اين موضوع پس از بررسي و موافقت سه جانبه شرکاي اجتماعي به تصويب نهايي برسد.ابوي افزود: وزارت کار پيشنهاد کرده است که در راستاي افزايش بهره‌وري و به منظور بالا بردن کيفيت توليد و انگيزه کار نيروي کار پايه سنواتي دو برابر شود و اين موضوع به لحاظ ريالي نيز در حقوق و دستمزد کارگران ديده شود.

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران با تاکيد بر اينکه حقوق و دستمزد کارگران با خط فقر فاصله زيادي دارد، اظهارداشت : امروز امرار معاش کارگران سخت شده است و دستمزد فعلي ديگر پاسخگو نيست، از اين رو کارگران از هر شيوه‌اي که به افزايش حقوق و دريافتي آنها کمک کند و تحت هر عنوان اعم از افزايش بهره‌وري يا کمک هزينه معيشت استقبال مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته