جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4867

 "جمعه سياه" الهام بخش جديد معترضان در آمريکا 

 
همزمان با پيوستن تعدادي از فروشندگان سراسر آمريکا به اعتراضات مربوط به قتل يک نوجوان سياهپوست غيرمسلح توسط يک افسر پليس سفيدپوست، معترضان در آغاز فصل خريد سال نو، مراکز خريد را به تعطيلي کشاندند. فعالان سراسر آمريکا گفتند، آنها از تحريم طرح‌هاي "جمعه سياه" (آخرين جمعه ماه نوامبر و روز تخفيف‌هاي عمده فروشگاه‌ها) به منظور برجسته کردن قدرت خريد آمريکايي‌هاي سياهپوست و خط کشيدن ميان نابرابري اقتصادي و نژادي حمايت مي‌کنند.

نيروهاي گارد ملي در خارج از اين مرکز خريد مستقر شده و نيروهاي امنيتي اين مرکز خريد از ورود همگان جلوگيري مي‌کردند.

هم‌چنين کمپين "خاموشي جمعه سياه" از شعارهايي همچون «دست‌ها بالا، خريد نکنيد» در اشاره به تيراندازي به نوجوان سياهپوست غيرمسلح استفاده کردند.

معترضان در سياتل با ماموران پليس که براي متفرق کردن معترضان متوسل به استفاده از اسپري فلفل شده بودند، درگير شدند. 14 معترض پس از آنکه خود را به قطارهايي در اوکلند غربي زنجير کردند و مانع حرکت قطارها شدند، دستگير شدند.در لس‌آنجلس نيز هشت تن دستگير شدند که يک نفر آنها به خاطر هل دادن يکي از افسران پليس دستگير شد. در نيويورک دو معترض به خاطر مسدود کردن پياده‌ور در جريان اعتراضات دستگير شدند.در فرگوسن اعترضات در ابتدا آرام و صلح‌طلبانه بود تا اينکه به گفته پليس معترضان به صورت غيرقانوني يک خيابان را مسدود کرده و ماموران پليس تعدادي از آنها را دستگير کرد.در سانفرانسيسکو معترضان از چکش براي شکستن پنجره‌هاي فروشگاه‌ها در ميدان وحدت اين شهر استفاده کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته