جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4867

 سرمقاله 

 رفع مشكلات توليدكنندگان داخل و كمك به اشتغال بيكاران

زهرا كيان‌بخت

وقتي بحث اتكا به توليدات داخلي و كم كردن وابستگي‌ها به كالاهاي وارداتي پيش مي‌آيد يكي از نخستين و مهم‌ترين مسائلي كه مطرح مي‎‌شود نحوه تحقق يافتن اين امر است. طبيعتا دست يافتن به چنين هدفي نيازمند فراهم كردن مقدماتي مناسب و درخور مي‌‌باشد تا در پرتو آن بتوان، حال و روز اقتصادي يك كشور را به سمت استقلال اقتصادي، صادرات‌محور شدن به جاي واردات‌محور بودن و درنتيجه توسعه اقتصادي، سوق داد. بديهي است توليدكنندگان داخلي براي كسب توفيق در زمينه فروش كالا و خدمات و در مرحله بعد، رقابت با بازار جهاني، نيازمند حمايتند و اين پشتيباني و فراهم آوردن مقدمات براي قوت گرفتن توليدكنندگان داخل، شايد در ابتدا هزينه‌هايي را دربرداشته باشد اما مطمئنا درصورت حمايت‌هاي اصولي و دورانديشانه، بعد از گذشت مدتي، سود چندبرابري حاصل از اين مساله مجددا به كشور بازخواهد گشت و اثر آن در عرصه اقتصاد و در نگاهي فراتر، در همه زمينه‌ها قابل درك و مشاهده خواهد بود. از طرف ديگر، كمك به توليدكننده داخلي، خود، كمك بسياري به ايجاد و تقويت بسترهاي اشتغال براي افراد جامعه خواهد نمود و تقويت اشتغال نيز به ياري بسياري از مسائل فرهنگي در جامعه خواهد شتافت و اين چرخه همين طور ادامه مي‌يابد تا يك جامعه، در اثر تصميم‌گيري درست و انتخاب منطقي در يك عرصه، در ديگر عرصه‌ها نيز، به طور مستقيم و غيرمستقيم از پيامدهاي آن تصميم، برخوردار و بهره‌مند شود.

مسلما تا وقتي راه‌هاي رفته در گذشته را ادامه داده و براي از بين بردن موانع، اقدامي اساسي صورت نگيرد، نمي‌توان به تغيير نتايج، اميدوار بود. در اين رابطه، يكي از اساسي‌ترين‌ مسائلي كه مي‌تواند موجب كمك به توليدكنندگان داخلي شود كم كردن از ميزان ماليات واحدهاي توليدكننده است تا اين واحدها بتوانند از عهده هزينه‌هاي سنگين توليد برآيند. مورد قابل اشاره ديگر، حمايت موسسات مالي و بانك‌ها از توليدكنندگان مي‌باشد كه با درنظرگرفتن تسهيلاتي براي توليدكنندگان، وارد عرصه حمايت از توليد داخل بشوند.

در حال حاضر ممكن است بسياري از واحدهاي توليدي از خدمات بانكي استفاده كنند اما با توجه به رقم سودهاي بانكي، نمي‌توان انتظار داشت استفاده از اين خدمات، به نفع توليدكننده تمام شود. اين نكته را نيز نمي‌توان از نظر دور داشت كه هم‌اكنون بسياري از واحدهاي توليدي، با ماشين‌آلات و ابزار فرسوده و مستهلك در حال فعاليتند و با مشكلاتي همچون كمبود نقدينگي براي اين مساله و نداشتن قدرت براي ترميم و تعويض اين موارد مواجهند. بالطبع، درنظر گرفتن تسهيلاتي درجهت نوسازي و تعويض ماشين‌آلات فرسوده، مساله‌اي است كه مي‌تواند منجر به ايجاد بهبود در روند فعاليت‌هاي توليدي واحدهاي مزبور شود. در غير اين صورت و در اثر تداوم مشكلات اين بخش، طبيعي است كه به جاي كسب توفيق در عرصه صنعت و توليد داخل، شاهد ركود و عدم كسب نتايج مطلوب در اين حوزه خواهيم بود. چنان كه در گذشته هم شاهد بوده‌ايم كارخانجات و واحدهاي توليدي داخلي را كه به دلايل مختلف و وجود مشكلاتي كه به تعدادي از آن‌ها اشاره شد، به حالت تعليق درآمده و از توليدات خود كاسته‌اند و از همه مهم‌تر، بيكاري و اخراج نيروهاي مشغول به كار در واحدهاي مزبور از پيامدهايي است كه طبيعتا منحصر به عرصه اقتصاد نمانده و دود آن به چشم حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي نيز خواهد رفت.

در ارتباط با محصولات توليد داخل، يك مساله ديگر، بالا بردن كيفيت توليدات و همين طور اعمال تجديدنظرها و بكارگيري خلاقيت‌ در اين زمينه است كه مي‌تواند نتايج مطلوب‌تري را رقم بزند. در ارتباط با حمايت از توليد و توليدكننده داخلي، يكي از كليدي‌ترين موضوعات، بحث اشتغال است. در شرايطي كه اشتغال، يكي از مهم‌ترين نيازهاي نيروي انساني در جامعه ما است و حل معضلات مربوط بدان، بسياري از مشكلات ديگر همچون مشكلات اجتماعي و خانوادگي و طلاق و اعتياد و... را نيز به خودي خود تا حد زيادي حل خواهد كرد، چرا با تقويت توليد داخلي و رفع مشكلات اين حوزه، فكري براي كم كردن آمار بيكاران در كشور كه متاسفانه تعداد زيادي از آنها، جوانان هستند ننماييم؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته