جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4867

 تريبون اقتصادي 

 رقم پيشنهادي افزايش حقوق کارمندان دولت در سال آينده بين 14 تا 14.5 درصد است

با وجود اين که درصد افزايش حقوق کارمندان دولت در بودجه سال آينده هنوز نهايي نشده است، اما احتمالات مطرح شده حاکي از افزايش حقوق 14 تا 14.5 درصدي است.

به گزارش ايسنا، در حالي که در سال گذشته افزايش حقوق کارکنان دولت حدود 18 درصد در لايحه بودجه سال 1393 پيشنهاد شد، اما در روزهاي پاياني تصويب بودجه معاون برنامه ريزي رييس جمهور از اضافه شدن دو درصد ديگر بر اين رقم خبر داد و بر اين اساس حقوق کارکنان دولت در سال جاري 20 درصد افزايش يافت. اما درحالي که در هفته گذشته طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد که هنوز بحث ميزان افزايش حقوق کارکنان دولت براي سال آينده به طور جدي مورد بحث قرار نگرفته، يکي از دست اندرکاران بودجه نويسي به ايسنا اعلام کرده که به طور يقين اين درصد کمتر از 15 درصد پيش بيني شده براي تورم در سال 1394 خواهد بود.

به گفته وي، رقم پيشنهادي بين 14 تا 14.5 درصد است، چرا که قانون مديريت خدمات کشوري دولت را موظف کرده تا افزايش حقوق کارکنان به اندازه تورم باشد.

درمان مصدومان سوانح رانندگي رايگان مي‌شود

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادامه رسيدگي به طرح الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي را موظف کردند اقدامات لازم براي درمان فوري و بدون قيد و شرط مصدومان حوادث و سوانح رانندگي در تمام واحدهاي بهداشتي و درماني دولتي و غيردولتي و همچنين در مسير اعزام به مراکز تخصصي و مراجعات ضروري بعدي را به عمل آورد.

به گزارش ايسنا،همچنين براي تأمين بخشي از منابع لازم جهت ارائه خدمات تشخيصي و درماني به اين مصدومان، معادل 10درصد از حق بيمه پرداختي شخص ثالث، سرنشين و مازاد به طور مستقيم طي قبض جداگانه به حساب درآمدهاي اختصاصي نزد خزانه‌داري کل کشور به نام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي واريز مي‌شود. توزيع اين منابع بين دانشگاه‌هاي علوم پزشکي توسط وزارتخانه مذکور با تأييد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور بر اساس عملکرد واحدهاي فوق‌الذکر بر مبناي تعرفه‌هاي مصوب هر سه ماه يک بار صورت مي‌گيرد.

بر اساس اين گزارش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موظف است هزينه‌کرد اعتبارات مذکور را هر شش ماه يک بار به بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور و کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي گزارش کند.اين مصوبه مجلس با 144 رأي موافق، 4 رأي مخالف و 2 رأي ممتنع از مجموعه 198 نماينده حاضر مورد موافقت قرار گرفت.

جمعيت ايران 77.9 ميليون نفري شد

بر اساس برآورد مرکز آمار ايران جمعيت حال حاضر کشور بيش از 77 ميليون و 930 هزار نفر است.به گزارش ايرنا، مرکز آمار ايران در هر لحظه جمعيت کشور را بر اساس فرمول‌هاي خاص خود برآورد و اعلام مي‌کند.محاسبه جمعيت کشور بر اساس رابطه رشد صورت مي‌‎گيرد که در آن جمعيت سرشماري سال 1390 و رشد جمعيت سالانه کشور دخيل است که در حال حاضر حدود 0.01179 و بر پايه سرشماري نفوس و مسکن سال 1390 نرخ رشد جمعيت کشور حدود 1.29 درصد است که پس از انجام هر سرشماري نرخ رشد پيش‌بيني مورد تجديدنظر قرار مي‌گيرد.

بر اساس آخرين برآورد مرکز آمار ايران جمعيت کشور امروز، شنبه (8 آذر 1393) برابر با 77 ميليون و 930 هزار و 486 نفر است.اين در حالي است که مرجع رسمي آماري کشور پيش از اين پيش بيني کرده بود که کل جمعيت ايران در پايان سال 1393 به 77.8 ميليون و در سال 1395 به بيش از 79.6 ميليون نفر خواهد رسيد. بر اين اساس جمعيت کل ايران بنابر نتايج سرشماري نفوس و مسکن سال 1390 از 70 ميليون و 496 هزار نفر در سال 1385 با رشد حدود يک ميليون نفري در هر سال به 75 ميليون و 150 هزار نفر در سال 1390 افزايش يافته است.

بورس ايران آماده جذب سرمايه گذاري خارجي مي شود

مادريد- ايرنا - روزنامه اسپانيايي «ال پاييس» نوشت: چشم انداز پايان تحريم ها در حال تشويق سرمايه گذاران است و اين باعث شده بورس تهران براي جذب سرمايه هاي خارجي به ترجمه مقررات خود به زبان انگليسي بپردازد. به گزارش ايرنا، ال پاييس تصريح کرد: سياست بر ايران و بازار اين کشور تاثير دارد. بسياري از شرکت ها شاهد آن بودند که چگونه به دليل تحريم ها، ميزان فروششان کاهش يافته و سهام آنها ديگر براي سرمايه گذاران جذابيت ندارد اما اکنون سرمايه گذاران خارجي يک روند مثبتي از بازار ايران را احساس مي کنند و اميدوارتر به نظر مي رسند. اين روزنامه مي نويسد: در حال حاضر، تمديد و گسترش مذاکرات هسته اي کمک کرد تا بازار ايران، روند رو به کاهش خود را متوقف کند و هر روز با ارزش بيشتري در پايان ساعات کاري، درهاي خود را ببندد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت:

سهم صنايع از هدفمندي يارانه ها 1200 ميليارد تومان مصوب شد

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم صنعت از هدفمندي يارانه ها توسط هيات وزيران يک هزار و 200 ميليارد تومان مصوب شد که اين رقم در قالب يارانه سود تسهيلات اختصاص خواهد يافت.حسين ابوئي مهريزي افزود: هيات دولت براي سال 1393 مصوبه مزبور را صادر کرده است.

وي اضافه کرد: پس از تخصيص منابع به وزارت صنعت، معدن و تجارت، با هماهنگي معاونت هاي امور صنايع، امور معادن و صنايع معدني ايران، واحدهاي توليدي براي دريافت سرمايه در گردش و يا بازسازي و نوسازي تجهيزات به بانک هاي عامل معرفي خواهند شد تا از اين تسهيلات يارانه اي برخوردار شوند.

به گفته وي، برنامه ها و سياست هاي هزينه کرد مرحله دوم هدفمندي يارانه ها در اختيار معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته