جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4869

 با صدور مجوز فروش نان به قيمت آزاد؛
 جدول قيمت جديد نان در تهران اعلام شد 

سخنگوي دولت گفت: به نانوايي‌ها اجازه داديم از دوشنبه تا 30 درصد قيمت نان را گران کنند.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي و سرپرست معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس‌جمهور در پايان جلسه هيات دولت با اشاره به تلاش دولت براي حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان نان تصريح کرد: دولت براي اينکه نان با کيفيت و قيمت مناسب در اختيارمصرف کنندگان قرار گيرد هرسال به اين محصول يارانه اختصاص مي‌دهد، به‌طوري که امسال بالغ بر هفت هزار ميليارد تومان براي خريد نان يارانه اختصاص يافته است.

وي با بيان اينکه دولت گندم را از کشاورزان زحمتکش هر کيلو 1050 تومان خريداري مي‌کند و با وجود قيمت تمام‌شده آن که به رقم 1160 تومان مي‌رسد آن را به‌قيمت 465 تومان در اختيار کارخانه‌هاي آردسازي و نانوايي‌ها قرار مي‌دهد، گفت: در حالي که اين قيمت‌ها چند سالي است ثابت مانده گزارش‌هايي از استان‌هاي مختلف به دولت رسيده است که برخي نانواها با توجه به افزايش هزينه‌هاي جانبي نظير افزايش قيمت سوخت و دستمزد کارگر، نان را بي‌کيفيت يا کمتر از وزن مقرر شده تحويل شهروندان مي‌دهند.معاون رئيس جمهوري گفت: اين تصميم به استان‌ها ابلاغ شده است و آنها مي‌توانند از دوشنبه يا چند هفته ديگر متناسب با شرايط استان در بحث هزينه‌ها اين تصميم را اجرايي کنند که حداکثر افزايش قيمت تا 30 درصد خواهد بود.

مجوز دولت براي فروش نان با قيمت آزاد

معاون وزير صنعت با جزئيات فاز اول و دوم گراني نان، گفت: علاوه بر صدور مجوز افزايش 30 درصدي قيمت نان، اجازه دادن به نانوايي‌هايي است که علاقه‌مندند تا نان با قيمت تمام شده توليد کنند و بفروشند.

مجتبي خسرو تاج معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت : طي 30 ماه گذشته افزايش قيمتي در بخش نان نبوده و اين در حالي است که طي اين مدت در بخش خريد گندم از کشاورزان بابت قيمت‌هاي تضميني افزايش نرخ داشتيم.

وي افزود: در سال 91 قيمت خريد گندم 420 تومان، سال 92 قيمت 800 تومان و در سال جاري يک هزار و 50 تومان بود. البته پيش بيني براي سال 94 نيز يک هزار و 55 تومان است، بناراين يک افزايش قيمت در خريد تضميني گندم داشتيم و کارخانه آرد نيز به دليل افزايش دستمزد و بعضا به دليل خريدهاي ارزي که نرخ خريد ارز بالا رفته و به تبع هزينه هاي ارزي نيز افزايش پيدا کرد به صورت کلي افزايش هزينه داشتند.

ميانگين افزايش قيمت نان در استان تهران 29 درصد است

نعمت‌الله ترکي معاون برنامه‌ريزي استانداري تهران در مورد افزايش قيمت نان گفت: قيمت نان در استان تهران به طور ميانگين 29 درصد رشد داشته است.

وي افزود: ميانگين افزايش قيمت چهار نوع نان سنگگ، بربري، لواش و تافتون در کل استان تهران 29 درصد است، زيرا بايد قيمت تمام اين نان‌ها در 15 شهرستان استان تهران به صورت مجزا بررسي شود و خروجي آنها ميانگين رشد قيمت نان در کل استان مي‌شود.

درخواست نانوايان از سه سال پيش

يك مقام مسئول در خصوص افزايش قيمت نان گفت: از 3 سال پيش نانوايان در خواست افزايش قيمت نان را داده بودند اما دولت يازدهم از ابتدا با اين مسئله مخالف بوده و شرايط را براي افزايش قيمت مهيا نمي دانست.

اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: اصناف بازرسي هاي لازم را بعمل خواهند آورده و از افزايش بيش از 30 درصد جلوگيري خواهند كرد.

بي‌خبري نانوايان از افزايش قيمت نان

علي‌رغم اعلام رسمي خبر افزايش قيمت نان گزارش هاي ميداني از سطح نانوايي‌هاي پايتخت نشان مي‌دهد که هنوز نانوايان اطلاعي از افزايش قيمت نان نداشته و حتي اتحاديه مربوطه چيزي را به آنها ابلاغ نکرده است.

در همين حال، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران بر اساس مصوبه مورخ نهم آذرماه استانداري تهران قيمت انواع نان و آرد در شهرهاي تهران، ري، شميرانات و پرديس را به شرح زير اعلام کرد:

قيمت جديد نان در پايتخت

1. بربري 600 گرمي - 700 تومان

2. سنگک 650 گرمي- 800 تومان

3. تافتون و لواش‌گردان 170 گرمي - 225 تومان

4. تافتون سنتي 280 گرمي - 425 تومان

قيمت جديد آرد

1. آرد 12 درصد (نوع آرد براي سبوس استحصالي)- کيلويي 800 تومان درب کارخانه

2. آرد 15 درصد (نوع آرد براي سبوس استحصالي) - کيلويي 815 تومان درب کارخانه

3. آرد 18 درصد(نوع آرد براي سبوس استحصالي) - کيلويي 830 تومان درب کارخانه

4. آرد 21 درصد(نوع آرد براي سبوس استحصالي)- کيلويي 845 تومان درب کارخانه


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته