جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4878

 عواقب حذف توزيع رايگان سرنگ و سوزن در مبتلايان به ايدز 

 
يکي از برنامه هايي که در کل دنيا باعث شده است که همه گيري HIV (ايدز) از طريق تزريق مواد مخدر متوقف يا کند شود، توزيع رايگان سرنگ و سوزن مي باشد. اين برنامه در ايران هم مورد توجه بوده است. بخصوص از اوايل سال هاي دهه 80 به اين موضوع توجه ويژه اي شد و گسترش خوبي پيدا کرد.

به گزارش آفرينش دکتر فرهودي متخصص عفوني در برنامه راديو سلامت گفت: ولي متعاقباً رشد اوليه آن متوقف شد. واقعيت اين است که اين برنامه کاملاً متوقف نشده است، چون در سال گذشته هم تعداد زيادي سرنگ و سوزن در ايران پخش شد ولي رشدي را که بايد داشت تا اپيدمي HIV را از اين طريق کاملاً متوقف کند، نداشت. به علت اينکه بودجه هايي را که بايد به سمت برنامه هاي کاهش آسيب سوق داده مي شد به سمت زنداني کردن مصرف کنندگان مواد مخدر سوق داده شد. از سال 90-89 بودجه هايي براي ايجاد اردوگاه هاي مصرف کنندگان مواد تصويب شد که ما اصلاً با اين کار موافق نيستيم. ديدن يک مصرف کننده مواد در شهر خوشايند نيست، ولي زنداني کردن آن نيز هيچ مشکلي را حل نمي کند بلکه وضع بدتر هم مي شود. تمام دلايل علمي نشان مي دهد که اين کار درست نيست و هزينه اثربخش نمي باشد. حتي اگر معتادان در اين اردوگاه ها مصرف مواد را ترک کنند، با خروج از آن دوباره به سمت مصرف مواد مي روند. در بسياري از موارد هم معتادان حتي در اين اردوگاه ها هم به مصرف مواد ادامه مي دهند. اصولاً برنامه هاي ترک که بر مبناي جامعه گذاشته شده اند موثر مي باشد، البته تا حدي.

وي ادامه داد: اين برنامه هاي کاهش آسيب متوقف نشده است اما رشد آن کند شده است. از اواسط دهه 70 وزارت بهداشت در بخشنامه اي داروخانه ها را مکلف به دادن سرنگ و سوزن به معتادان کرد، البته به صورت پولي. ما اگر بودجه کافي به اين برنامه ها اختصاص دهيم بايد انتقال مواد از طريق ايدز را به صفر برسانيم. اين تجربه در دنيا به وجود آمده است. ما نيز به آن نزديک شده ايم، اما هنوز فاصله داريم. برآورد مي شود هنوز سالي 4000 تا 5000 نفر مصرف کننده مواد در ايران HIV مي گيرند. مي شود اين را صفر کرد و لازمه اين کار در اختيار قرار دادن سرنگ و سوزن به صورت نامحدود در اختيار آنها مي باشد. ما خودمان بايد سرنگ را براي آنها و در جايي که زندگي مي کنند ببريم. حتي در زندان ها هم سرنگ توزيع کنيم مانند اسپانيا و آلمان. به مردم هم بگوييم که دادن سرنگ و سوزن رايگان به معتادان به معناي تبليغ مصرف مواد نيست، بلکه باعث مي شود مصرف کننده مواد آن را به شيوه اي ايمن تر مصرف کند، ايدز و هپاتيت نگيرد و آن را به همسر و رفيق معتاد خود گسترش ندهد. در ايران در اواسط دهه 70 شمسي اشتراک در تزريق مواد مخدر باعث شد HIV از صفر به بالا گسترش پيدا کند. اکنون با توجه به سرنگ و سوزن رايگان اين اپيدمي در حدود 14 تا 15 درصد باقي ماند.

اين متخصص عفوني افزود: در زمينه انتقال HIV از طريق جنسي ما واقعاً ضعف داريم. ما بايد دائماً از طريق راديو و تلويزيون به مردم بگوئيم که مصرف کنندگان مواد از هر 10 تاي شما، يک تا دو نفر ايدز داريد. الان بخش مهمي از موارد انتقال ايدز از طريق انتقال جنسي مي باشد. بخش مهم جلوگيري از اين کار اطلاع رساني مي باشد. در رابطه با کنترل بيماري HIV برنامه کشوري نوشته شده است و به گروه ها و سازمان هاي مختلف نقش داده شده است. ولي هيچکدام از آنها به اندازه اطلاع رساني روزنامه ها و بخصوص صداوسيما اهميت ندارد. الان هنوز هم شرکاي جنسي تزريق کنندگان مواد نمي دانند که بايد نزديکي هاي محافظت شده داشته باشند و برنامه هايي که بتواند اينها را تبليغ کند مشکل مي باشد. بهزيستي نمي تواند به در همه خانه ها برود، اما راديو و تلويزيون مي توانند اين کار را انجام دهند و مرتباً تکرار کنند. هنوز همسران تزريق کنندگان مواد و همسران زندانيان، HIV مي گيرند و اين به علت عدم اطلاع رساني مي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته