جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/01/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2736

 کوتاه و خواندني 


مسکو: اعلام "خبر خوش" مساله ساز بود
 
آفتاب: معاون هيات نمايندگي روسيه در نشست سراسري کميسيون خلع سلاح سازمان ملل که مدير بخش سازمان هاي بين المللي وزارت امور خارجه روسيه نيز است، تاکيد کرد که پرونده هسته اي ايران يکي از موضوعات کليدي در نشست آتي کميسيون خلع سلاح سازمان ملل متحد بوده و ابعاد مختلف آن عملا باعث ايجاد دودستگي بين اعضاي حاضر در آن خواهد شد.  به گزارش خبرگزاري ريانووستي "ويکتور واسيليف" روز شنبه در گفتگو با اين خبرگزاري اعلام کرد: "در حالي که اروپايي ها يک صدا مي گويند که ايران بايد فورا تمام نگراني هاي جامعه جهاني را در مورد برنامه هسته اي خود ازميان بردارد، کشورهاي در حال توسعه عموما درباره حق مسلم ايران در زمينه برنامه صلح آميز هسته اي صحبت مي کنند". واسيليف در ادامه گفت: "ديپلمات هاي غربي معتقدند درصورتي که جامعه جهاني حق ايران را براي غني سازي نامشروط اورانيوم در خاک خود بپذيرد در آينده بسياري از کشورهاي ديگر نيز از نمونه ايران پيروي خواهند کرد که از آن جمله مي توان به برزيل و الجزاير اشاره کرد، اين امر از ديدگاه آنان مي تواند موجبات تضعيف معاهده منع گسترش تسليحات اتمي (NPT) را بوجود آورد".  واسيليف در ادامه از تائيد يا رد خبر آغاز غني سازي صنعتي اورانيوم از سوي ايران خودداري کرد و افزود: "ما در روسيه هيچ اطلاعي در دست نداريم که نشان  دهد ايران از چه زماني غني سازي صنعتي را آغاز خواهد کرد، اما صدور همين اعلاميه ها مي تواند به خودي خود مسئله ساز شود". اين مقام روس با ناچيز خواندن احتمال خروج ايران از NPT گفت: "نه ايران و نه کره شمالي عليرغم تهديدهاي خود هيچ گام حقوقي براي خروج از اين معاهده بر نداشته اند زيرا اين موضوع تنها در صورتي قابل بررسي است که به صورت رسمي به يکي از سه کشور روسيه، آمريکا و يا بريتانيا اعلام شود".  وي تاکيد کرد:"به همين خاطر از نظر قوانين بين المللي حتي کره شمالي هم تا کنون از معاهده مذکور خارج نشده است".  گفتني است نشست سراسري کميسيون خلع سلاح سازمان ملل متحد اين هفته در مقر اصلي اين سازمان در نيويورک برگزار مي شود. به نظر مي رسد اختلافات سياسي آمريکا و ايران و مباحث مرتبط با پرونده هسته اي از جمله مباحث اصلي در متن و حاشيه اين کنفرانس باشد.
 
 
متکي: آمريکا مسوول گروگانگيري ديپلمات ها است

ايسنا: منوچهر متکي در خصوص آخرين وضعيت 5 ديپلمات ايراني بازداشت شده در اربيل، گفت: اقدام انجام شده در اربيل خلاف مقررات و کنوانسيون هاي بين المللي بوده و ما آمريکا را مسوول گروگانگيري ديپلمات ها از محل کنسولگري مي دانيم. متکي وزير امور خارجه  کشورمان که ديروز در مراسم افتتاح سفارت جمهوري گامبيا در تهران حضور يافته بود در جمع خبرنگاران تصريح کرد: ايران دولت عراق را مسوول آزادي آن ها مي داند و با دولت عراق مذاکراتي صورت گرفته و قضيه در شوراي امنيت طرح شده است. وي تاکيد کرد: اخيرا نشانه هايي براي آزادي آن ها دريافت کرده ايم و اميدواريم سريعا نسبت به آزادي آن ها اقدام شود. متکي درباره ديدارهاي مسوولان نمايندگي ايران در سازمان ملل با مقامات آمريکايي، گفت: عمده  اين ديدارها، گفت وگو در خصوص شرايط دو کشور و بحث هاي مرتبط بين دو ملت بوده است. وي در خصوص ديدارهاي محمد جواد ظريف با سناتورهاي آمريکايي، نيز اظهار کرد: در برخي اوقات با برخي مقامات و افراد غيردولتي آمريکا ديدارهايي توسط مسوول نمايندگي کشورمان در سازمان ملل صورت مي گيرد که عمده  آن ها گفت وگو در خصوص شرايط دو کشور و بحث هاي مرتبط بين دو ملت بوده است.
 
دورخيز دولت براي برخورد با رسانه هاي منتقد
 
 
آفتاب: "حميد قزويني" سخنگوي خانه احزاب، اشاره برخي سايت هاي حامي دولت به نامه 8 ماه پيش "غلامحسين الهام" به دادستان تهران براي برخورد قضايي با روزنامه هاي منتقد دولت و طرح مجدد اين موضوع را "تلاش دولت نهم براي ايجاد محدوديت عليه رسانه هاي منتقد دولت" ارزيابي و تاکيد کرد: "تلاش دولت براي برخورد با مطبوعات و يا ايجاد نوعي محدوديت براي رسانه هاي عمومي نشان دهنده اين است که دولت نهم هيچگونه انتقادي را برنمي تابد".  قزويني در گفت وگو با آفتاب افزود: اخيرا حتي در مورد صداوسيما که يک رسانه ملي است و سياست گذاري کلان آن به عهده مقام معظم رهبري است، شاهد هستيم که دولت به عملکرد آن اعتراض دارد و يکسري انتقادهاي ملايمي که بعضا در صدا و سيما مطرح مي شود را برنمي تابند. سخنگوي مجمع نيروهاي خط امام در ادامه تصريح کرد: اين ايجاد محدوديت ها و اعتراض ها که از سوي دولتي ها عليه رسانه ها و صدا و سيما صورت مي گيرد حاکي از ناشکيبايي و کم تحملي آقايان است. وي با يادآوري اين نکته که "چندي پيش احمدي نژاد در يکي از مصاحبه هاي خود اعلام کرد روزنامه هايي که از دولت انتقاد مي کنند تيراژي ندارند و انتقاد آن ها مهم نيست"، اين سوال را مطرح کرد "اگر اين گونه است پس چرا به دادستان نامه مي نويسند که با روزنامه هاي منتقد دولت برخورد قضايي شود؟" قزويني معقتد است: دولت نهم با اين سبک و شيوه قصد فرافکني دارد تا ضعف ها، ناتواني ها، کمبودها و يکسري مشکلاتي که در حوزه هاي اجرايي دارند را از سرخود باز کنند و بگويند مطبوعات جوسازي مي کنند. وي در پايان خاطرنشان کرد: دولت نهم مي خواهد منکر مشکلات موجود در جامعه شود و اين چند روزنامه منتقد را به اين وسيله دچار خودسانسوري کند تا در روزنامه هاي منتقد دولت به ناتواني ها و ضعف هاي دولت پرداخته نشود.


رييس مجلس خواستار خروج آمريکا از عراق شد

آفرينش: رييس مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از عملکرد ناموفق آمريکا در جلوگيري از بمب گذاري هاي در عراق گفت: خروج آمريکا از اين کشور حداقل اين فايده را دارد که بهانه را از دست تروريست ها مي گيرد. غلامعلي حدادعادل  در نشست علني ديروز مجلس بااشاره به بمب گذاري اخير در عراق، افزود: ناوهاي جنگي و هواپيماهاي بمب افکن آمريکايي نمي توانند مقابل عمليات تروريستي و انفجاري را بگيرد. وي اظهارداشت : در روزهاي گذشته بمب گذاري ها درعراق شدت گرفته است، در شهر کربلا و مجلس عراق شاهد عمليات تروريستي بسيار تاسف انگيزي بوديم که منجر به شهادت و مجروح شدن عده اي از مردم اين کشور شد. رييس مجلس يادآور شد که درميان کشته شدگان فاجعه انفجار مجلس عراق برخي از نمايندگان عراق و درميان مجروحان کربلا برخي زائران ايراني وجود داشتند . حدادعادل با ابراز انزجار از اين عمليات جنايتکارانه به بازماندگان اين حوادث تروريستي تسليت گفت . وي ريشه تمامي مصيبت هاي عراق را در تصميم گيري ها و دخالت هاي ابرقدرت ها بويژه آمريکا دانست. وي تصريح کرد: اگر صدامي در عراق وجودداشت که باآن همه جنايات به ملت ايران ومردم عراق و مردم عرب آسيب رساند. 

اعتراض به پرواز مسير اراک مشهد با 3 مسافر
 
آفرينش: نماينده مردم اراک در مجلس شوراي اسلامي از اصرار مقامات ارشد استانداري مرکزي براي پرواز هواپيما از شهر مذکور به مشهد مقدس با سه مسافر انتقاد کرد. عباس رجايي در پايان جلسه علني ديروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: اين اقدام نه تنها اتلاف بيت و المال بود ، بلکه نشانگر فقدان راهبرد درست در تصميم گيري هاست.پرواز اراک - مشهد از روز شنبه هفته جاري گشايش يافت و نخستين پرواز با 3 مسافر در اين مسير انجام شد.

بروجردي:  صحبت از سفر آمريکائيان قابل قبول نيست

آفرينش: علا»الدين بروجردي گفت: صحبت از سفر مسوولان آن به ايران و مذاکره در چنين فضايي، به هيچ وجه در افکار عمومي و نظر مسوولين قابل قبول نيست. رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ديروزدر جمع خبرنگاران پارلماني ، تصريح کرد: با مواضعي که دولت آمريکا در قبال ايران اتخاذ مي کند، هيچ زمينه اي براي هر گونه سفر و مذاکره وجود ندارد. وي ادامه داد: کشوري که به نمايندگي ما حمله کرده و ديپلمات هاي ما را دزديده و در بند نگه مي دارد و برخلاف مقررات کنوانسيون وين آقاي شرفي را شکنجه مي کند صحبت از سفر مسوولان آن به ايران قابل قبول نيست.
 
تصويب اجراي آزمايشي طرح رفع موانع توليد

آفرينش: اجراي آزمايشي طرح رفع موانع و مشکلات توليد و سرمايه گذاري به مدت 5 سال با 137 راي موافق، راي مخالف و 15 راي ممتنع به تصويب رسيد. ولي ملکي ، مخبر کميسيون صنايع مجلس ، درباره علت انتخاب 5 سال، گفت: چون در حال حاضر بحث اصل 44 قانون اساسي را داريم و دوره  وام ها و تسهيلات معمولا 5 ساله است، مدت 5 سال براي اجراي آزمايشي اين قانون مي تواند مدت مناسبي باشد. وي ادامه داد: اين طرح آثار و برکات خوبي دارد و بسياري از مشکلات و موانع توليد را برطرف مي کند. 

درخواست حسن نيت از دموکرات هاي آمريکايي

آفرينش: "محسن کوهکن" نماينده لنجان در مجلس شوراي اسلامي گفت: نمايندگان دموکرات آمريکا مي توانند با لغو قانون "داماتو" حسن نيت خود نسبت به ايرانيان را نشان دهند. وي ديروز در نطق پيش از دستور جلسه علني مجلس اظهار داشت: مدتي است که دموکرات هاي آمريکا که مجلس سناي نمايندگان را در اختيار دارند براي توافق با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ابراز تمايل مي کنند. عضو کميسيون اصل  90مجلس تاکيد کرد: لازم است به اطلاع آنها رسانده شود، که آنان امکانات خوبي را در اختيار دارند تا بخشي از حسن نيت خود را نشان دهند. کوهکن با اشاره به قانون تحريمي "داماتو" که در زمان حاکميت دموکرات ها در مجلسين آمريکا به تصويب رسيد، پيشنهاد کرد، به عنوان نخستين گام براي نشان دادن حسن نيت، دموکرات ها که اکنون مجلسين آمريکا را در اختيار دارند، نسبت به لغو اين قانون اقدام کنند.

 تذکر اکبر اعلمي به حداد عادل
 
 
آفرينش:"اکبر اعلمي" نماينده تبريز در جلسه علني ديروز مجلس در يک تذکر آئين نامه اي از حدادعادل خواست "جلوي برخي نمايندگان که در مجلس با فرياد عدد 2 در مجلس اغتشاش ايجاد مي  کنند" را بگيرد. در جلسه علني ديروز اعلمي درخواست ارايه تذکر شفاهي کرد که حدادعادل پيش از شروع ارايه تذکر خطاب به اعلمي، گفت: لطفا بحث مرتبط با اداره جلسه باشد. نماينده تبريز در پاسخ به اين تاکيد گفت: اين کاش اين حساسيتي که نسبت به تفسير خود از يکي از مواد آيين  نامه داريد، در مورد ساير مواد آيين  نامه نيز داشتيد. وي افزود: بيش از 150 نماينده چندي پيش طي نامه  اي خطاب به رييس مجلس نوشتند که با توجه به اينکه برخلاف آيين  نامه سوالات نمايندگان از وزرا ظرف 10 روز در صحن علني مطرح نمي  شود، تدبيري اتخاذ شود تا جلوي اين تراکم سوالات و جلوي اين روند گرفته شود و مجلس بتواند به وظيفه نظارتي خود نيز بپردازد. نماينده تبريز با خطاب قرار دادن حدادعادل، تصريح کرد: ولي متاسفانه تا امروز جنابعالي- حدادعادل- حتي يک جمله هم از پشت تريبون در رابطه با آن نامه نگفته  ايد تا نمايندگان را اقناع کند. اعلمي افزود: همچنين اخيرا بيش از 130 نماينده طي نامه  اي مطرح کردند که با توجه به طولاني شدن زمان طرح سوالات در صحن، حداقل نمايندگان اين اختيار را داشته باشند که هنگامي که نوبت سوال وي مي  رسد، بتواند سوال ديگري از وزير مربوط کند، ولي متاسفانه در رابطه با اين نامه نيز تاکنون پاسخي دريافت نشده است.  در اين هنگام حدادعادل وقتي متوجه شد اعلمي قصد ادامه تذکر را دارد، گفت: تازه رفته  ايد سر اصل مطلب، که اين امر موجب اعتراض اعلمي شد و در پاسخ به حدادعادل گفت: قطع کلام ناطق غيرمجاز است و براي رييس مجلس نيز اين امر صادق است.  حدادعادل نيز پاسخ داد: خروج از موضوع چطور؟ سپس نماينده تبريز با استناد به ماده 195 آيين نامه داخلي مجلس، گفت: براساس آيين نامه اگر نماينده  اي در صحن علني از پاسخ وزير در مورد سوال خود اقناع نشود، سوال به کميسيون مي  رود و کميسيون تخصصي موظف است بدون فوت وقت ظرف 15 روز گزارشي به مجلس بدهد و اين گزارش نيز هفته آينده در جلسه علني قرائت شود.  اعلمي افزود: گزارش مذکور قطعا موجب مي  شود تا افکارعمومي بتواند در اين ميان داوري کند. وي سپس با برشمردن 13 سوال خود در مجلس   هفتم از وزراي مختلف در صحن علني مجلس، گفت: متاسفانه فقط 2 مورد گزارش از کميسيون  هاي تخصصي تقديم و جهت قرائت در صحن اعلام نشده است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي خطاب به حدادعادل که از طولاني شدن تذکر وي گلايه  مند بود و معتقد بود که وقت مردم به اين ترتيب گرفته مي  شود، گفت:   اميدوارم به جاي آنکه نگران وقت مردم باشيد، نگران همين موارد باشيد.همچنين اعلمي خطاب به افرادي که در حمايت از انتقاد حدادعادل به علامت مخالفت 2-2 مي  کردند، گفت: خواهش مي  کنم ماده 110 را رعايت کنيد و جلوي کساني که با 2-2 کردن در مجلس اغتشاش ايجاد مي  کنند را بگيريد.حدادعادل نيز در پاسخ به تذکر اعلمي گفت: شما مي  توانستيد خيلي راحت موضوع را به بنده بگويد و قطعا بنده نيز از کميسيون  هاي تخصصي مي  خواستم که گزارشي از سوالات شما که در مورد آنها قانع نشده  ايد تهيه کنند و در مجلس قرائت شود.

وزير بهداشت نتوانست نماينده ايلام را قانع کند
 
آفرينش: داريوش قنبري نماينده ايلام ديروز از پاسخ کامران باقري لنکراني وزير بهداشت به سئوال خود مبني بر علت نبود پزشک و تجهيزات پزشکي و عدم ساخت بيمارستان در اين استان، قانع نشد. داريوش قنبري در طرح سوال خود با بيان اينکه" روحيه بي خيالي در وزارت بهداشت سلامت مردم را به خطر انداخته است"، به کمبودهاي بهداشتي و درماني اين استان اشاره کرد و گفت: دستگاه MRI در استان ايلام وجود ندارد و تنها 4 تخت ICU در استان است وهر گاه پيش گيري در اين زمينه انجام مي شود مسئولان وزارت بهداشت صحبت هاي سال گذشته را مبني براينکه کارهايي انجام شده و در حال خريداري دستگاه تجهيزات هستيم را بيان مي کنند. اين در حالي است که بيمارستان هاي شهر هاي  شيروان، چرداول و ايوان تجهيزات پزشکي ندارند. قنبري خطاب به وزير بهداشت گفت: چرا به رغم وعده هايي که در زمان کسب راي اعتماد از مجلس داديد حال به رفع مشکلات بهداشتي اين استان محروم اقدام نمي کنيد.وي افزود: در حالي که شهر مهران پشتيباني جمهوري اسلامي ايران است و حدود 2 ميليون زائر سالانه از اين شهر عبور مي کنند ما اعلام مي کنيم که مي خواهيم در شهر کربلا بيمارستان داير کنيم.وزير بهداشت در پاسخ به قنبري گفت: پيشرفت در بخش سلامت شاخص هاي خود را دارد و در طي 20 ماه گذشته شاهد رشد و ارتقاي شاخص هاي بهداشتي در کشور هستيم. شاخص هاي بهداشتي در استان ايلام در بحث مرگ و مير مادران ونوزادان و پوشش واکسيناسيون ارتقا» يافته است. وي به افزايش اعتبارات تملک دارايي دانشگاه علوم پزشکي ايلام تاکيد کرد و گفت: در سال گذشته از مجموع اعتبارات متمرکز وزارت بهداشت، اعتبارات تملک دارايي اين دستگاه 2 برابر افزايش يافته است.لنکراني گفت: هم اکنون خريد يک دستگاه سي تي اسکن ، تجهيز بيش از 30 تخت ICU و خريد تخت هاي مراقبت ويژه نوزادان دردستور اين وزارتخانه است.وي درخصوص بحث ساخت بيمارستان در شهر کربلاي عراق نيز خاطر نشان کرد: همه ما مديون خون سيد الشهدا هستيم اما ساخت بيمارستان در کربلا از برنامه هاي اين وزارتخانه نيست و وزارت بهداشت برنامه ساخت بيمارستان در خارج از کشور را ندارد.در پايان جلسه پس از توضيحات وزير بهداشت، نماينده ايلام پاسخ وزير را قانع کننده ندانست و سوال براي بررسي بيشتر  به کميسيون تخصصي مربوطه ارجاع داده شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دانشگاه و خبر
آزمون و سنجش
اقتصاد بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته