جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4885

 آيت الله هاشمي:
 آزاد انديشي، تنها منطق اسلام است 

 
حضرت محمد(ص)، محبت را جايگزين نفرت و عزت را جايگزين تحقير و صلح و دوستي را جايگزين جنگ و دشمني نمود و با تحمل و بردباري بي نظيرش همه از جمله مخالفانش را مديون و مغلوب خود کرده بود.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار رئيس و اعضاي کميته علمي و اجرايي همايش "پيامبر رحمت و مدارا" با تسليت شهادت امام رضا(ع)، تفرقه و دو دستگي ميان مسلمانان را مضرترين و خطرناک‌ترين پديده در طول تاريخ اسلام دانست و گفت: متأسفانه جهان اسلام در تمام دوره‌هاي خود گرفتار فتنه‌هاي متعددي شده است که نمونه‌ي‌ بارز آن پيدايش گروه‌هاي تکفيري نظير طالبان، بوکوحرام، داعش در عصر حاضر است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، گروه‌هاي تکفيري و افراطي را نتيجه برنامه‌ريزي و تلاش‌هاي مستمر و شبانه‌روزي دشمنان براي ايجاد تفرقه ميان مسلمانان خواند و تصريح کرد: بيم و هراس دشمنان اسلام از ايجاد وحدت بين مسلمانان، آنان را مجبور ساخته است تا همواره با توسل به هر ترفندي تلاش‌هاي وحدت آفرين شخصيت‌هاي جهان اسلام را خنثي سازند.

ايشان وجود 60 کشور مسلمان با جمعيتي بالغ بر يک ميليارد و 700 ميليون نفر داراي منابع و ذخاير عظيم را ظرفيتي مهم و مؤثر دانست و افزود: مسلمانان با استفاده از اين توانايي‌ها مي‌توانند در تصميم‌گيري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي حرف اول را بزنند اما متأسفانه اختلافات قومي و مذهبي مانع از دستيابي به اين امر مهم شده است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با اشاره به آياتي از سوره طه « طه، مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى» (ما قرآن را بر تو نفرستاديم تا در راه اجراى آن، يا با تأسف بر عدم پذيرش آن، يا با انجام عبادت‏هاى طاقت‏ فرسا به زحمت و رنج افتى)، اظهار داشت: منطق به عنوان يک اصل اساسي و مهم در دين اسلام پايه‌گذاري شده است و تنها منطق آزاد انديشي است که مسلمانان را به يک تمدن عظيم در دنيا مبدّل مي‌سازد.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه همواره تعمق و تفکر در شخصيت و سيره حضرت رسول(ص) چشم اندازهاي جديد و مفيد را در برابر امت اسلامي مي‌گشايد، گفت: سيره نبوي منبع سرشار و غني براي نيازهاي روحي و رواني جامعه انساني در تمامي ادوار است.

ايشان افزود: پيامبر اسلام سرمشقي مناسب براي همه انسانها در همه عصرها و نسل‌هاست و بدون ترديد برگزاري اين همايش‌ها در خصوص چنين مقام بلند و رفيع انساني، امت اسلام را به سمت نورانيت و وحدت ياري خواهد کرد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني گفت: حضرت محمد(ص) با اخلاق و سيره ممتاز خويش، محبت را جايگزين نفرت و عزت را جايگزين تحقير و صلح و دوستي را جايگزين جنگ و دشمني نمود. پيامبر اسلام با تحمل و بردباري بي نظيرش همه از جمله مخالفانش را مديون و مغلوب خود کرده بود، مسلماً اين شيوه بايد الگوي براي عالمان و انديشمندان عصر حاضر جهان اسلام گردد تا با کنار گذاشتن اختلافات جزئي و اتکا به مشترکات ديني اختلاف را به همدلي و تفرقه را به وحدت تبديل نمايد.

ايشان تأکيد کرد: نبايد اجازه دهيم تا دشمنان با سوءاستفاده از بهانه‌هاي واهي و با راه‌اندازي موج عظيم تبليغات منفي، کوچکترين شکاف و روزنه‌اي براي تخريب اتحاد و وحدت امت اسلام ايجاد کنند و مسلمانان بايد با حفظ هوشياري از تبديل اختلافاتشان به نزاع و درگيري خودداري کنند.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با قدرداني از دست‌اندرکاران برگزاري همايش "پيامبر رحمت و مدارا" خاطر نشان کرد: اميدوارم در اجراي مسووليت‌تان موفق باشيد چرا که کار مقدسي را برعهده گرفته‌ايد.

در ابتداي اين ديدار حجت‌‌الاسلام والمسلمين علي يونسي، دستيار ويژه رئيس جمهور ايران در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي و رئيس همايش، با اشاره به اتفاقات اخير دنياي اسلام از جمله جنايات گروه‌هاي تکفيري در کشورهاي عراق و سوريه گفت: خوشبختانه حرکت‌هاي خوبي در مقابله با حوادث اخير در کشورهاي اسلامي صورت گرفت که ناشي از درک صحيح علماي اسلام بود.

وي با بيان ضرورت‌هاي برگزاري همايش "پيامبر رحمت و مدارا" افزود: در شرايط فعلي راهي جز گفت‌وگو و تبيين اسلام ناب محمدي و اصيل نيست و بايد به راه پيامبر(ص) که همان راه اخوت و برادري است، برگرديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته