جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4903

 خبرها از عالم علم 

 چرا امگا3 براي مغز مفيد است؟

براي عملکرد مفيد مغز نياز به ذخاير کافي امگا3 است و نقش اين اسيد چرب براي مغز بيشمار است.به گزارش فارس، امگا3 يک اسيد چرب ضروري براي بدن است که بدن به طور جدي به آن نياز دارد اما قادر به توليد آن نيست.امگا3 در مقادير زياد در انواع ماهي‌هاي چرب مانند ماهي آزاد، ساردين و شاه ماهي، روغن گردو، کلزا، کتان و سويا وجود دارد.يک تيم فرانسوي کانادايي دانشگاه بوردو و تورنتو در مطالعات اخير خود و براساس تحقيقات انجام شده اوليه در انسان و حيوان، اهميت عملکرد امگا3 در مغز ( به خصوص اسيد دوکوزاهگزانوييک) را بررسي کردند.

در دوران بارداري و شيردهي مادر، امگا3 به رشد مغز جنين و نوزاد کمک مي‌کند و اثر آن در طول زندگي باقي مي‌ماند.

امگا3 فعاليت سيناپس (باعث انتقال اطلاعات بين سلول‌هاي عصبي است) را تنظيم مي‌کند و همچنين گلوکز مغز را زياد مي‌کند و منبع انرژي اصلي مغز است، به علاوه ضد التهاب است.رژيم غذايي غني از امگا3 مانع از توسعه اختلالات شناختي به ويژه در مورد حافظه است.

امگا3 از ابتلا به افسردگي جلوگيري مي‌کند و افسردگي را کاهش مي‌دهد و دريافت ناکافي آن باعث اختلال در رفتار، اضطراب و استرس مزمن مي‌شود.امگا3 مي‌تواند اثربخشي داروهاي خاص را در جذب بهتر در مغز بهبود بخشد و در بهبود بيماري‌هاي قلبي و عروقي بسيار مؤثر است.

گياهخوار يا شبه‌گياهخوار

گياهخواري به تعبير ساده يعني خودداري کردن از مصرف گوشت و استفاده از گياهان. در اين ميان گياهخواران با توجه به افکار و باور‌هايي که دارند نيز محدوديت‌هايي براي خود در نظر مي‌گيرند، زيرا دليل برخي از اين افراد از گرايش به گياهخواري به دست آوردن سلامت است، اما کم نيستند گياهخواراني که رعايت حمايت از حيوانات و رعايت حقوق آنها را دليل گياهخوار شدن خود مي‌دانند به همين دليل گياهخواران را با توجه به افکارشان مي‌توان به گروه‌هاي مختلفي تقسيم کرد.

وگن‌ها، گياهخواران کامل هستند و از آنها به عنوان پاک گياهخوار ياد مي‌شود؛ آنها از مصرف هرنوع موادي که منشا حيواني (گوشت، لبنيات، تخم‌مرغ، عسل و ديگر محصولات حيواني) داشته باشد خودداري مي‌کنند. البته اين گروه به دو دسته پخته گياهخوار و خام گياهخوار تقسيم مي‌شوند.نکته اينجاست که اين گروه از گياهخواران علاوه بر اين که از منابع حيواني تغذيه نمي‌کنند از محصولاتي که در آنها ابريشم، چرم، پوست و پشم به کار رفته شده باشد نيز استفاده نمي‌کنند.

اين گروه از گياهخواران سبک تغذيه و تفکر خاصي داشته و ادعا مي‌کنند زندگي فرد به عنوان انسان اگر در مسير صلح باشد نبايد سبب بيگاري گرفتن موجود ديگري شود. به همين دليل اين افراد موقع خريد کالايي را تهيه مي‌کنند که کمترين ميزان بهره‌برداري از منابع حيواني در آن استفاده شده باشد.فروگن‌ها، گروه ديگري از گياهخواران را تشکيل مي‌دهند که در ميان اين افراد باورهاي زيادي وجود دارد. براي نمونه هرچند آنها از ميوه و محصولات گياهي استفاده مي‌کنند، اما بر اين باورند که حيات گياهان نيز به اندازه حيوانات محترم است، بنابراين آنها فقط از ميوه‌ها و بخش‌هايي از گياهان استفاده مي‌کنند که مصرف آنها به گياه آسيب نمي‌زند؛ براي نمونه آنها از محصولاتي مانند هويج و سيب‌زميني استفاده نمي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته