جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922

 سرمقاله 

 خطراتي از جنس مسكن مهر

حميدرضا عسگري

مسکن مهر که در آغاز کار براي قشرهاي کم‌ درآمد در نظر گرفته شده بود، رفته رفته به ‌ابزاري پول‌ساز در دست دلالان و سوداگران تبديل شد. حال دولت ‌براي جلو‌گيري از افزايش نقدينگي، مي‌خواهد ‌تزريق پول به اين بخش را متوقف ‌و براي تأمين مخارج مورد نياز قصد دارد با فروش و واگذاري سند مالكيت به متقاضيان، ‌پروژه‌هاي نيمه‌تمام در ‌اين زمينه را ‌تمام کند.

اما مسائل و مشكلات مسکن مهر به اينجا ختم نمي‌شود، چون در زمان ساخت اين خانه‌ها‌، تصميم بر اين ‌بود که بيشتر اين واحد‌ها در پيرامون يا بيرون از شهر‌هاي بزرگ ساخته شود، ولي آنچه مي‌بينيم باعث پديد آمدن برخي‌ مشکلات اساسي در حوزه مسکن مهر شده، به گونه‌اي که‌ نبود زير‌ساخت‌هاي لازم از قبيل آب، برق و گاز وامكانات اوليه رفاهي، براي ساکنين اين واحدها، مشکلات بسياري پديد‌آورده است كه جان و مالشان را تهديد مي‌كند.

البته مسائل ديگري نيز در رابطه با مسکن مهر وجود دارد، براي نمونه هنوز راه‌هاي ارتباطي مناسبي براي اين مکان‌ها ساخته نشده و ‌مسائل رفاهي‌ و تفريحي به کلي فراموش شده‌اند.

مردمي كه در اين مناطق زندگي مي‌كند، ‌براي تأمين نيازهاي خود ناگزيرند به شهر‌هاي نزديک هجوم آورند و اين مسئله بار ديگر تعادل و چرخه جمعيت شهرها را برهم خواهد زد.‌

از سوي ديگر، ‌‌ديده مي‌شود که دولت گذشته، بسيار بيشتر از تعداد‌ در نظر گرفته شده براي ‌‌اسکان در اين واحدها، ‌ساخت‌و‌ساز کرده است؛ براي نمونه اسکان چهار برابري در شهر پرديس، از جمله ‌اقدامات در اين راستاست.

گويا قرار بوده در شهر پرديس، 200 هزار تن اسکان داده شوند، ولي دولت براي 800 هزار تن‌ خانه‌ ساخته است، حال آنکه براي اين ميزان جمعيت، افزون بر اينکه خدمات رفاهي مناسبي در نظر گرفته نشده، به دليل نبود برخي زير‌ساخت‌ها، از جمله تصفيه‌خانه فاضلاب، ‌نگراني‌هايي نيز به بار آورده است.

هنوز هشدارها مبني بر نفوذ فاضلاب موجود در اين شهر به آب‌هاي آشاميدني تهران به قوت خود باقي است، اما خبري از اقدامات در نظر گرفته شده و يا تغيير رويه در ساخت و سازها دراين منطقه شنيده نمي‌شود!

دربعد ديگري از معضلات مسكن مهر بايد اذعان داشت كه متاسفانه، کيفيت فداي سرعت شده و هم‌اکنون بسياري از متقاضيان با واحدهايي روبه رو هستند كه به هيچ وجه آن كيفيت وعده داده شده را ندارند.

استفاده از مصالح بي كيفيت، عدم توجه به اصول ايمني كافي درمراحل ساخت، عدم تحقق وعده‌هاي داده شده از نظر امكانات وخدمات مسكوني در واحدها و... از جمله اين موارد هستند. نياز به اثبات سطور بالا نيست چرا كه درخبرها و عكس‌هايي كه ازمناطق زلزله‌ زده در نقاط مختلف كشور ديده مي‌شود، اكثر واحد‌هاي نوساز و به اصطلاح فني ساز مسكن مهر دچار ترك‌ خوردگي‌هاي بزرگ و تخريب‌هاي گسترده شده‌اند.

حال مشخص نيست اگر خداي ناكرده شدت زلزله‌ها بيش از حد انتظار باشد و اتفاقي براي خانواده‌هاي ساكن در اين مسكن‌ها بيفتد، چه كسي پاسخگوي خانواده‌هاي آنان خواهد بود.

به هرحال نمي‌توان مسكن مهر را از دستور امورات كشور حذف كرد، چرا كه مردم بسياري چشم انتظارآماده شدن اين واحدها هستند تا حداقل دلخوش باشند كه سقفي بالاي سرخود و خانواده هايشان دارند.

دولت كنوني وارث مشكلات فراواني در حوزه اجرايي كشور بوده است، اما واقعيت اين است كه مردم متضرر اصلي سياست‌ها و مديريت‌هاي غيركاشناسي در اين زمينه بوده‌اند، پس اگر دولت دغدغه خدمت به مردم را دارد، بهتر است با تمام توان اين پروژه نيمه تمام را به پايان برساند و نواقص آن را با مديريت اصولي برطرف سازد تا مردم حداقل از بابت پولي كه در طي اين سال‌ها با هزار زحمت پس انداز كرده‌اند به سرپناهي مطمئن و مقبول دست يابند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته