جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922

 خبرها از عالم علم 

 يک باکتري عجيب و مفيد در روده براي درمان ديابت

به گفته محققان از دانشگاه کرنل در ايتاکا يک قرص در قالب پروبيوتيک مي تواند در درمان دسابت موثر باشد.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در يک مطالعه اثبات اصل در مجله ديابت محققان دريافتند ديابت يک بيماري است که در آن پانکراس قادر به توليد هورمون انسولين به ميزان کافي نمي باشد و به عنوان يک نتيجه، سطح قند خون بالاتر از نرمال مي شود که اين مي تواند منجر به سکته مغزي، بيماري هاي قلبي و آسيب هاي عصبي شود.

شيوع ديابت در ايالات متحده در سال هاي اخير افزايش يافته است،بيش از 25.8 ميليون نفر تحت در سال 2012 تحت درمان قرار گرفته اند.لاکتوباسيلوس پروبيوتيک اغلب به پيشگيري و درمان اسهال استفاده مي شود، و همچنين به عنوان سندرم روده تحريک پذير (IBS)، بيماري کرون و برخي اختلالات پوستي است. پروبيوتيک سطح قند خون را تا 30 درصد کاهش مي دهد.

محققان با ساخت قرص هاي پروبيوتيک و آزمايش بر روي بيماران ديابتي دريافتند اين قرص مي تواند براي بيماران ديابتي اثرگزار باشد و روند بيماري آن ها را بهبود بخشد.دانشمندان با آزمايش بر روي روده انسان دزيافتند اين باکتري در دروده انسان زندگي مي کند که مي تواند در ساخت و توليد اين قرص‌ها موثر باشد.

غذاهاي آماده کودکان سرشار از نمک و قند است

بر اساس مطالعات جديدي که توسط مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها صورت گرفته آشکار گشته است اکثر تنقلات و غذاهاي آماده اي که مخصوص کودکان نوپا توليد مي شود حاوي سطوح بالايي از نمک و شکر است.به گزارش مهر، محققان مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها با تجزيه و تحليل داده هاي غذايي سال 2012 به بررسي ميزان نمک و شکر موجود در 1074 غذاي آماده اي پرداختند که مخصوص نوزادان و کودکان نوپا وارد بازار مواد غذايي مي‌شود.

آنان در ضمن تحقيقات خود دريافتند 72 درصد از غذاهاي آماده اي که مخصوص کودکان نوپا وارد بازار خوراکي ها مي شود حاوي مقادير زيادي نمک است (هر وعده غذايي آماده داراي 361 ميلي گرم نمک است). اين غذاها شامل پنير ماکاروني، ميني هات داگ، تنقلات، سبزيجات، ميوه ها، غلات و حبوبات خشک، آب ميوه ها و دسرها مي شوند. طبق توصيه هاي مرکز دارويي، کودکان نبايد بيشتر از 210 ميلي گرم نمک از هر وعده غذايي دريافت کنند. اين درحاليست که غذاهاي آماده اي که مخصوص کودکان نوپا توليد مي شود به ميزان 1.5 برابر بيشتر از ميزان تعيين شده نمک دارند.

مراکز دارويي همچنين توصيه مي کنند دانش آموزان نبايد بيشتر از 35 درصد کالري از غذاهايي دريافت کنند که در مدارس عرضه مي شود.وجود مقادير زياد نمک در غذا خطر فشار خون بالا را افزايش مي دهد. فشار خون بالا يکي از عوامل دخيل در سکته هاي قلبي و مغزي به شمار مي رود. از هر شش کودک در آمريکا يک تن داراي فشار خون بالا است.

وجود مقادير زيادي نمک و شکر در غذا همچنين مي تواند خطر چاقي را افزايش دهد. در آمريکا بيش از يک سوم کودکان و نوجوانان به بيماري چاقي مبتلا هستند. وجود سطوح بالايي از نمک و شکر در غذاهاي آماده کودکان باعث شده تا محققان مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها به والدين توصيه کنند در هنگام خريد غذاهاي آماده حتما به محتواي برچسب هاي مواد غذايي خوب توجه کنند و کمتر از اسنک ها، شيريني ها، دسرها و نوشيدني هايي آماده اي که داراي مقادير زيادي نمک و شکر هستند خريداري کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته