جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4924

 با اعلام نگراني از نمادهاي اسلام‌هراسي؛
 ظريف نامه رهبري به جوانان غرب را به بان‌کي‌مون ارائه کرد 

 
محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در نامه‌اي خطاب به بان کي مون، دبير کل سازمان ملل متحد توجه دبير کل سازمان ملل متحد را به نمادهاي فراگير و بسيار آزاردهنده اسلام هراسي که پس از اقدامات تروريستي اخير تشديد شده‌اند جلب نمود. وزير امور خارجه کشورمان در ادامه نامه خود به بان کي مون تاکيد مي‌کند: اکنون غرب و به ويژه اروپا، فراتر از اقدام لازم و فوري در تقبيح و محکوم کردن اقدامات خشونت زباني و عملي، مي بايد در درون خود به جستجوي علل بنياديني برخيزد که چرا تعداد قابل توجهي از افراد و گروه هاي طرفدار ايدئولوژي هاي افراطي و دخيل در انجام اقدامات سبعانه و خشونت زشت، در اروپا و در مقياسي بزرگتر در عراق و سوريه، اتفاقا نسل دوم اروپائي هستند. اين پديده عجيب و ظاهرا غير قابل تبيين نمي تواند صرفا اتفاقي باشد و نيز نمي تواند به آساني بي اهميت قلمداد شده و يا سرپوش نهاده شود.

اين پديده بخشي لاينفک از واقعيت سياسي در اروپا بشمار مي‌رود و نمايانگر نشانه هائي از يک بيماري اجتماعي-سياسي عميق تر در اين جوامع و به ويژه سياست هاي جاري در قبال اقليت هاي مسلمان و ارزشها و مقدسات آنها است.

وزير امور خارجه کشورمان در تشريح هدف خود از نگارش اين نامه خطاب به دبير کل سازمان ملل متحد افزود: هدف من از نگاشتن اين نامه صرفا اعتراض به تجليات آشکار دوگانگي معيارها و يا ايراد گيري به سياست‌هاي عميقا مورد حمايت اين يا آن دولت و جامعه نيست، بلکه طرح اين نگراني ها با جنابعالي هدف جدّي تري را تعقيب مي کند.

ظريف در ادامه اين نامه افزوده است : با عنايت به توانائي هاي نهادي سازمان ملل متحد و نيز اين واقعيت که بعنوان ديپلمات چند جانبه اي که هنوز به ظرفيت هاي قابل توجه اين سازمان باور دارد، هم چنان اميدوارم که ملل متحد و ظرفيت ها و سازوکار هاي آن را بتوان براي تاثيرگزاردن بر موضوعي با اهميت و آثار و عواقب بين المللي بکار گرفت.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به نامه اخير مقام معظم رهبري به جوانان در غرب اضافه کرد : اخيرا در پيامي که افتخار دارم متن آن را ضميمه اين نامه کنم، آيت اللّه خامنه اي در شروع گفت‌وگو با جوانان در غرب پيرامون اين موضوع بسيار مهم پيشگام شدند.

ظريف افزود: عميقا باور دارم که ما مي بايد بگونه اي عاجل به خرد جمعي مان، در سطح بين المللي و بمنظور يافتن راه هاي عملي در اين زمينه توسل جوئيم.

وزير امور خارجه کشورمان در پايان ضمن اظهار علاقه براي اطلاع يافتن از ابتکار قاطعانه اي که دبير کل سازمان ملل متحد در اين زمينه مبذول خواهد داشت آمادگي خود براي تبادل نظر بيشتر در مورد اين موضوع خطير را اعلام کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته