جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4924

 اوباما استراتژي امنيت ملي آمريکا را تشريح كرد:
 بيش از حد درگير کشورهاي ديگر نمي‌شويم 

 
باراک اوباما رئيس‌جمهوري آمريکا استراتژي خود براي امنيت ملي آمريکا در دو سال آينده را ارائه کرده و در آن هشدار داده که آمريکا نبايد خود را "بيش از حد" در کشورهاي ديگر درگير کند.به گزارش بي بي سي، اين سند 29 صفحه‌اي که سوزان رايس مشاور امنيت ملي رئيس‌جمهوري آمريکا رسما آن را در موسسه بروکينگز واشنگتن عمومي کرد نقشه راه دولت باراک اوباما در مواجهه کاخ سفيد تحت رياست او با چالش هاي پيش روي جهان در دو سال آينده است.

خانم رايس در اين نشست گفت استراتژي دولت بلندپروازانه اما دست يافتني است. در اين سند آمده است آمريکا همواره از منافع خود دفاع خواهد کرد و به تعهداتش به متحدان و شرکايش وفادار خواهد ماند اما بايد در اين راه به اولويت‌هايي پايبند بماند. به گفته مشاور امنيت ملي اوباما، "رهبري آمريکا در مقابله با چالش هايي مثل ويروس همه‌گير ابولا، برنامه هسته‌اي ايران و تحريم روسيه به دليل بحران اوکراين ضروري و موفقيت آميز بوده است."

رئيس جمهوري آمريکا به ويژه در دوسال گذشته از سوي رهبران حزب رقيب خود به خاطر سياست خارجي‌اش به شدت هدف انتقاد بوده است. سند تازه دولت اوباما در ميان انتقادات جمهوري‌خواهان کنگره منتشر مي‌شود که مي‌خواهند دولت در حمايت از اوکراين در برابر روسيه به کيف کمک تسليحاتي کند. خانم رايس در سخنراني خود در اين باره گفت دولت هنوز در حال بررسي موضوع کمک تسليحاتي به اوکراين است ولي هنوز تصميمي نگرفته است.در فهرست کاخ سفيد درباره سند استراتژيک پيشين باراک اوباما تغيير چنداني ديده نمي‌شود و تنها تمرکز بيشتري بر اهميت توليدات نفتي و گازي آمريکا، مقابله با گرمايش زمين و حمايت از حقوق همجنسگرايان مشهود است.

همچنين خانم رايس درباره رويارويي با داعش گفت آمريکا با افتخار مسئوليت‌هاي خود را در اين زمينه مي‌پذيرد. با اين همه بر اساس اين سند آقاي اوباما معتقد است که تهديد تروريسم عليه آمريکا رو به کاهش است اگر چه همچنان کاخ سفيد به از ميان بردن گروه‌هاي تندرو مانند داعش از طريق عمليات ضد تروريستي در قالب ائتلافي جهاني پايبند است.

رئيس جمهوري آمريکا بر اساس قانون موظف است سالانه استراتژي امنيت ملي خود را به کنگره ارائه کند اما اغلب روساي جمهوري آمريکا از جمله باراک اوباما تنها گاهي اوقات اين وظيفه را انجام داده اند. منتقدان آقاي اوباما مي گويند دولت او حتي به بهاي انفعال در برابر عوامل خشونت‌زا در جهان حاضر است که آمريکا از درگيري‌ در خارج از مرزهاي اين کشور بپرهيزد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته