جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/01/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه نسخه شماره 2739

  کودکان فلج مغزي 

قسمت اول
کودک فلج مغزي يک کودک استثنايي است. او نيز مانند همه کودکان ديگر در مجموعه اي بسيار منحصر به فرد از نقاط قوت و ضعف ، و شخصيتي کاملا مخصوص به خود به دنيا آمده است.
فلج مغزي يکي از انواع معلوليت هاي جسمي - حرکتي است که براي ناميدن مجموعه اي از ناهنجاري هاي گوناگون که در توانايي حرکت ، حفظ وضعيت و تعادل کودک تاثير مي گذارد به کار مي رود . اين ناهنجاري ها در اثر يک ضربه مغزي که پيش از تولد ، در حين تولد ، و يا در نخستين سال هاي زندگي کودک حادث مي شود پديد مي آيد . از آنجا که فلج مغزي بر رشد کودک نيز تاثير مي گذارد ، آن را معلوليت رشدي نيز مي نامند . در بيشتر اوقات اتفاق مي افتد که کودکان فلج مغزي افزون بر معلوليت هاي حرکتي به عوارض ديگري که رشد و فراگيري آنها را نيز محدود مي کند دچار مي شوند . به اين دليل که همان ضربه مغزي که باعث بروز مشکلات در کشيدگي (تون) عضلاني يا حرکات غيرعادي مي شود، در ايجاد اختلالاتي همچون عقب ماندگي ذهني ، حمله ، تشنج ، اختلالات يادگيري ، بينايي و شنوايي نيز مي تواند موثر باشد . اين عوارض همچنين مي تواند قدرت يادگيري ، گفتار و زبان و مهارت هاي ديگر را دشوار سازد .

تعريف فلج مغزي
حالتي است که با خصوصياتي نظير ، فلج ، ضعف ، عدم هماهنگي ، و نابهنجاري هاي حرکتي همراه است .
فلج مغزي يک اصطلاح کلي است که شامل گروهي از ضايعات مزمن مي شود که کنترل حرکتي فرد را مختل مي کنند. اختلال حرکتي ناشي از اين ضايعه در سال هاي اوليه زندگي ظاهر مي شود. اين بيماري به دليل نقصان تکامل يا آسيب به مناطق حرکتي مغز بوجود مي آيد که در نتيجه آن اين مناطق قادر به کنترل حرکتي و وضعيت بدني فرد نمي باشند .
فلج مغزي يک اختلال حرکتي ناشي از ضايعه يا نقيصه اي غيرپيشرونده در مغز است که پيش از تولد ، حين تولد و يا در اوايل شيرخواري رخ مي دهد .
فلج مغزي بيماري يا مرض واگيردار نبوده ، وخيم تر نمي شود ، اما در طول زندگي با کودک مبتلا همراه است و باعث اختلال در عملکرد ماهيچه ها و حتي صحبت کردن ، غذا خوردن ، بازي کردن او مي گردد .

درجه شيوع
آمارهايي وجود دارد که نشان مي دهد ، از هر 1000 کودکي که متولد مي شوند ، در حدود 2 مورد از آنها به فلج مغزي دچار هستند . اين رقم معادل 15 درصد کل جمعيت کودکان است .
آمارها نشان مي دهند هر سال حدود 6500 کودک پيش دبستاني در ايالات متحده به عنوان فلج مغزي تشخيص داده مي شوند .
در حدود 500/000 نفر از مردم آمريکا به درجاتي از فلج مغزي مبتلا هستند .

علائم فلج مغزي
علائم فلج مغزي از يک فرد به فرد ديگر متفاوت است و با گذشت زمان ممکن است تغيير نکنند. بعضي از افراد مبتلا به فلج مغزي ممکن است به مشکلات گفتاري (يا ديس آرتريا ، يعني ناتواني در کنترل و هماهنگ کردن ماهيچه هاي مورد نياز جهت صحبت کردن) يا بيماري هاي ديگري از قبيل تشنج ، آسيب ذهني ، اختلال يادگيري و تاخير رشدي نيز مبتلا باشند .
با وجود اينکه فلج مغزي يک ضايعه پيشرونده نيست ، اثرات فلج مغزي ممکن است در طي زمان تغيير نمايد ، گاهي اوقات تعدادي از اين علائم بهبود مي يابد . براي مثال کودکي که اندام هاي فوقاني يا دست هاي او دچار اختلال است ممکن است توانايي لازم را براي نوشتن و پوشيدن لباس بدست آورد ، در حالي که در بعضي از کودکان ممکن است سختي عضلات منجر به بروز مشکلاتي در لگن و ستون فقرات شود که نيازمند جراحي ارتوپدي باشد .
در صورت عدم مراقبت توانبخشي و انجام تمرينات صحيح ، بالا رفتن سن کودکان مبتلا به فلج مغزي مي تواند منجر به ايجاد مشکلات و عوارضي از قبيل اشکال در غذا خوردن ، کنترل ضعيف ادرار و مشکلات تنفسي و زخم هاي بستر در آنان شود .
علائم اوليه فلج مغزي معمولا قبل از 3 سالگي ظاهر مي شوند. نوزاد مبتلا به فلج مغزي اغلب در مقايسه با کودکان عادي کندتر به مراحل رشدي خويش از قبيل غلتيدن ، نشستن ، چهار پا رفتن ، لبخند زدن و ... دست پيدا مي کنند.
برخي از اين علائم عبارتند از :
- سفتي عضلات
- حرکات غير طبيعي
- اشکال در مهارت هاي حرکتي درشت از قبيل راه رفتن يا دويدن
- اشکال در مهارت هاي حرکتي ظريف از قبيل نوشتن يا باز و بسته کردن دکمه هاي لباس
- اشکال در مهارت هاي ادراکي و حسي (نظير اختلال در بينايي و شنوايي)
- عدم تعادل گردن
- مشکلات بلع
- جاري شدن دائم آب دهان
- درگيري عضلات گردن و فک

انواع فلج مغزي
 1- فلج اسپاتيک :
شايع ترين نوع فلج مغزي است و معمولا نيمي از افراد مبتلا از اين نوع هستند . عضلات کودک اسپاتيک ، سفت ، منقبض و متشنج مي باشند و در مقابل کشش به شدت مقاومت مي کنند. اين عضلات هنگامي که به کار گرفته مي شوند، بيش از اندازه فعال مي شوند و حرکات زمخت و خشکي را ايجاد مي کنند .
در حالت طبيعي عضلات به صورت جفت کار مي کنند. براي مثال وقتي يک گروه منقبض مي شود گروه مخالف شل مي شوند تا امکان ايجاد حرکت آزادانه را در راستاي مورد نظر فراهم سازند. اما در عضلات کودک استپاتيک هر گروه عضلاني به طور همزمان منقبض مي شوند و حرکات را متوقف مي سازند ، به اين حالت انقباض همزمان گفته مي شود.
سفتي عضلاني ممکن است در حالت خفيف فقط تعداد محدودي حرکت را مختل نمايد و يا اينکه در حالت شديد تما حرکات بدن را دچار مشکل سازد . مقدار سفتي عضلاني معمولا با گذشت زمان تغيير مي کند . توانبخشي ، جراحي و استفاده از بعضي از داروها و وسايل کمکي و تطبيقي مي تواند به کنترل و مهار سفتي عضلاني کمک کند . معمولا آسيب به قشر مغز باعث بروز سفتي عضلاني مي شود .
فلج اسپاتيک بر اساس تعداد اعضاي درگير (دست ها و پاها) ، به پنج طبقه تقسيم مي شود :
- اسپاتيک کوادري پلژي : در اين نوع هر چهار اندام کودک درگير است .
- اسپاتيک داي پلژي : در اين نوع هر چهار اندام کودک درگير است . اما درگيري پاها (اندام تحتاني) شديدتر از دستهاست (يا دو دست يا دو پا درگيرند).
- اسپاتيک همي پلژي : در اين نوع يک طرف بدن درگير است . معمولا دست بيشتر از پا درگير است .
- اسپاتيک تراي پلژي : در اين نوع سه اندام کودک درگير است . معمولا دو دست و يک پا.
- اسپاتيک منوپلژي : در اين نوع فقط يک عضو کودک درگير است . معمولا يک دست.

 2- فلج آتتوئيد :
فلج مغزي آتتوئيد عبارتست از اشکال در کنترل و هماهنگي حرکات . اين افراد معمولا مشکلات گفتاري نيز دارند .
مشخصه خاص اين نوع فلج ، لمسي عضلاني ، حرکات پيچشي تکراري ، غيرارادي و مداوم در کودکان است . مشکل اصلي آنها در قسمت مفاصل است . زيرا حرکات غيرارادي به طور غيرمنظم از مفاصل سرچشمه مي گيرد.آنها براي برخورداري از يک وضعيت ثابت و مناسب به هنگام قدم زدن يا نشستن مشکل دارند. آنها به لحاظ حرکات غيرارادي ممکن است قادر به نگاه داشتن مسواک ، چنگال و يا مداد نباشند.
حرکات غيرقابل کنترل آنها معمولا در طول زمان هاي پراسترس افزايش يافته و در موقع خواب ناپديد مي شود .
از دلايل بروز آن مي توان به آسيب وارده به مخچه و افزايش زياد مقدار بيليروبين در خون نوزاد تازه متولد شده (به دليل فاکتورهاي ژنتيکي ، مصرف داروهاي خاص ، عفونت ها و فاکتور RH) و... اشاره کرد .
در حدود يک چهارم افراد مبتلا به فلج مغزي از اين نوع هستند.

 3- فلج آتاکسيک :
فلج مغزي نوع آتاکسيک نادرترين نوع فلج مغزي (حدود 10 درصد از مبتلايان) است. افرادي که مبتلا به اين نوع فلج هستند ، دچار يک آشفتگي و نقص در حس تعادل و ادراک عمق مي باشند. توان عضلاني اين افراد پايين بوده و عضلات آنها شل مي باشد. به حالت تلوتلو خوردن راه مي روند و اندام هاي فوقاني آنها در حالت راه رفتن بي ثبات مي باشد. به عبارت ديگر اين نوع فلج به فقدان هماهنگي و کنترل ضعيف تعادل و حرکت اطلاق مي شود . حفظ وضعيت عمودي و کنترل واکنش هاي تعادلي در اين حالت دشوار است .
اين کودکان بسيار لرزان و سست به نظر مي رسند . آنها همچون افراد مسني که رعشه دارند، لرزش دارند. به خصوص وقتي که آنها سعي مي کنند چيزي بنويسند يا صفحه کتابي را ورق بزنند يا با قيچي چيزي را ببرند .
کودکان مبتلا به اين فلج دچار ناهماهنگي عضلاني هستند . اين کودکان مشکلات ادراکي و تکلمي نيز دارند . احتمالا در کار اعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک آنان اختلال ايجاد شده است.
از دلايل بروز آن مي توان به عفونت ، محروميت اکسيژن و فاکتور RH و ... اشاره کرد . همچنين مطالعات اخير نشان داده اند که پايين يا بالا بودن وزن (به طور غيرعادي) به هنگام تولد با فلج اتاکسيک ارتباط دارد.

4- فلج مختلط:
در اين نوع از فلج ، حرکات توصيف شده در چهار نوع فلج قبلي عموما در ترکيب با هم اتفاق مي افتند .
اين فلج به خصوص زماني رخ مي دهد که کشيدگي يا تون ماهيچه در برخي عضلات بسيار پايين و در برخي ديگر بسيار بالا است . در حدود يک چهارم افراد مبتلا به فلج مغزي از اين نوع هستند .
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته