جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/02/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2740

 پارک ملي درياچه اروميه قرباني بي توجهي ها  

اروميه- خبرنگار آفرينش
در ميان اکوسيستم هاي خشکي و آبي، جزاير و شبه جزاير به لحاظ چشم اندازهاي خاص، ارزش هاي اکولوژيکي، قابليت هاي اکوتوريسمي و زيستگاهي، درياچه اروميه به لحاظ جلوه هاي خاص، بي نظير و ارزش هاي زيستگاهي منحصر به فردي در جهان و ايران دارد.
آنچه جاي تامل دارد تبعات پروژه اي مرتبط با توسعه منطقه اي و جذب گردشگري است که در درياچه اروميه به مورد اجرا گذاشته شده که بايد رعايت ملاحظات زيست محيطي در کنار توسعه مدنظر قرار گيرد.
از جمله پروژه هايي که مي توان به آن اشاره کرد پروژه ميانگذر درياچه اروميه است. پروژه اي که آذري  نشينان بعد از 28 سال هنوز در انتظار اتمام آن هستند و علاوه بر آن، ناديده انگاشتن اصول اوليه حفظ محيط زيست و حتي توصيه هاي شرع مقدس، هر ناظري را به تعجب و تفکر وا مي دارد.
اگر از آسيب هاي احتمالي زيست محيطي که سازمان حفاظت محيط زيست مدعي آن است بگذريم ارزش اين بزرگراه در توسعه گردشگري، ارتباطات و سرعت بخشي به جريان مبادلات کالا بر هيچ کس پوشيده نيست اما صحنه اي که قبل از هر چيز مقابل ديدگان مسافران نمايش داده مي شود، توجه نکردن به بديهيات اوليه در حراست از منابع طبيعي و جمع آوري زباله ها در معابر ورودي اين مسير است که به چشم مي خورد.
رها شدن بطري هاي يک بار مصرف با ديگر زباله ها در جاده ميانگذر و خود درياچه اروميه و عدم اهتمام جدي در نظام بخشي به وضعيت زيست محيطي اين پروژه چشم انداز بسيار زننده اي ايجاد کرده است.
همچنين اگر از مناظر زشتي که در نتيجه  اقدامات برخي افراد سودجو (افرادي که معلوم نيست با کدامين مجوز بساط فروش اغذيه و تنقلات را در معابر ورودي راه اندازي کرده و درآمدهاي خود را به بهاي نابودي ايجاد منظر زشت اين مسير تمام مي کنند) و بي توجهي متوليان امور محيط زيست در اين محدوده به وجود آمده، بگذريم، اگر خود اين پروژه هيچ تاثير سوئي نداشته باشد به يقين عدم مديريت صحيح، آسيب زا و خطر زا خواهد بود.
معاون طبيعي سازمان حفظ محيط زيست اظهار کرد: فعاليت غيرقانوني و بدون مجوز دکه ها، سرويس هاي بهداشتي غيراصولي، فعاليت شناورها و تعمير آنها و عمليات اجرايي احداث ميان گذر در حاشيه درياچه اروميه باعث ايجاد وضعيت نامناسبي در درياچه اروميه شده است. حميد رعناقد اضافه مي کند: دکه هاي فروش غيراصولي و غيربهداشتي اغذيه و تنقلات با اجازه سازمان همياري شهرداري هاي استان فعاليت مي کنند و باعث مشکلات زيست محيطي فراواني در پارک ملي درياچه اروميه شده اند.
وي ادامه مي دهد: پارک ملي درياچه اروميه زير نظر سازمان حفاظت محيط زيست است اما وقتي متولي ريخت و پاش سازمان همياري است متولي جمع آوري زباله ها نيز بايد اين سازمان باشد.
مدير پروژه ميانگذر درياچه اروميه نيز تصريح مي کند: وظيفه پيمانکار پل شهيد کلانتري ساخت وساز پل بوده و نقشي در جمع آوري زباله ها ندارد.
اصغر ضميري اضافه مي کند: تردد مسافران استان هاي آذربايجان شرقي و غربي در حال حاضر با استفاده از خاکريز داخل درياچه و شناورهاي سازمان همياري انجام مي شود، از طرفي دکه هاي فروش تنقلات به صورت غيرقانوني فعاليت و به مسافران همياري خدمات رساني مي کنند از اين رو متولي نظافت محل نيز بايد اين سازمان باشد.
مسئول واحد درياي سازمان همياري شهرداري هاي آذربايجان غربي نيز مي گويد: پارک ملي درياچه اروميه زيرنظر سازمان حفاظت محيط زيست است و ساماندهي و نظافت جاده منتهي به پل ميانگذر نيز طي جلسه اي بر عهده اين سازمان قرار گرفته است.
علي صلاح لو مي افزايد: سازمان همياري شهرداري هاي استان به غير از جابه جايي مسافران وظيفه ديگري ندارد و درآمدهاي حاصله نيز صرف شناورها و تعمير آنها مي شود و بودجه خاصي براي آسفالت جاده، جمع آوري مراکز فروش تنقلات و نظافت مسير تردد اختصاص نيافته، اما با وجود اين سازمان همياري استان در سمت آذربايجان شرقي اقدام به پاکسازي، جدول کشي، احداث رستوران غذاخوري و نصب سطل  آشغال در محوطه نمود که بخشداري ايلخجي آذربايجان شرقي مانع از اين کار شد و پرونده هم اکنون در دادگاه بررسي مي شود.
وي ادامه مي دهد: تاکنون همکاري لازم بين دستگاه هاي اجرايي در راستاي ساماندهي وضعيت زباله ها وجود نداشته و اقدامي عملي و جدي صورت نگرفته است.
بنابراين وقتي پارک ملي درياچه اروميه به همين سادگي قرباني مي شود و سازمان خاصي متولي رسيدگي به وضعيت نابسامان آن نيست، آيا مي توان به برنامه هاي توسعه اي و گردشگري (نه جذب گردشگر خارجي)، بلکه توسعه ارزش هاي گردشگري اين پروژه اميد بست؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته