جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4936

 يك فوق تخصص چشم پزشكي اطفال در گفت‌و گو با آفرينش؛
 علل و راه‌هاي درمان تنبلي چشم در كودكان 

يک فوق تخصص چشم پزشکي اطفالگفت: مراجعه زود هنگام به چشم پزشک، تا قبل از سن سه سالگي مي‌تواند ديد چشم کودک را تا90 درصد بازگرداند به همين دليل والدين بايد براي درمان تنبلي چشم كودكان خود از همان دوران كودكي اقدام نمايند.

دكتر فرامرز انوري در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش، در خصوص اينكه بهترين درمان تنبلي چشم، بستن چشم سالم است، اظهار داشت:اگر کودک به کاهش ديد در يک يا هر دو چشم دچار شده است، به نحوي که حتي پس از استفاده از عينک، به منظور برطرف شدن عيوب انکساري، يا حتي انجام عمل جراحي، به منظور برطرف شدن عيوب ساختماني، باز هم ديد او کامل نشود و مانند ساير افراد قادر به ديدن نباشد، مي‌گوييم چشم او تنبل شده است.

وي ادامه داد: بستن چشم سالم مي‌تواند چشم تنبل را وادار به فعاليت كند و با تمرين ديدن، تنبلي آن برطرف شود. دورة زماني بستن چشم در کودکان متفاوت و نسبتاً، طولاني است و از چند هفته تا چند ماه است که اين دوره را متخصص تعيين مي‌کند.

دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران تصريح كرد: در مورد نوزاد تازه متولد شده نيز والدين بايد به چشم نوزاد توجه کنند و ببينند که آيا مردمک چشم در يک راستا قرار گرفته يا نه.

دكتر انوري انحراف به چپ، راست، بالا يا پايين در مردمک چشم را مهم دانست و گفت: اگر هر انحرافي در چشم نوزاد ديده شد بايد بلافاصله به متخصص چشم پزشکي مراجعه کرد.

اين فوق تخصص چشم پزشك در خصوص اينكه اگر کودک در هنگام راه رفتن به در و ديوار مي‌خورد بايد به چشم‌پزشک مراجعه کند، اظهار داشت: والدين بايد در صورت مشاهده برخورد كودك با در و ديوار بايد به پزشك مراجعه كند تا سطح بينايي كودك مورد ارزيابي قرار بگيرد.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران مسئله ديگر را تنبلي چشم کودک دانست و گفت: ممکن است يک چشم کودک سالم باشد و چشم ديگر با آنکه هيچ تغييراتي در ظاهر نداشته ؛ دچار تنبلي باشد که اگر دير تشخيص داده شود آن چشم تنبل ديگر خوب نمي‌شود. وي به خانواده‌ها توصيه کرد که فرزندانشان را تا سن 3 سالگي براي معاينه به چشم‌پزشک ببرند تا اگر چشم کودک دچار تنبلي شده بتوان با درمان به موقع ، 85 تا 90 درصد درمان کرد.

فوق تخصص چشم‌پزشکي اطفال تصريح کرد: معاينه کودک 2 ساله با وسايل معمول بسيار سخت است و هر کسي نمي‌تواند تنبلي چشم در اين کودکان را تشخيص دهد اما خانواده‌ها هر موقع در بينايي فرزندشان شک کردند مي‌بايست مراجعه کنند.

اين استاد دانشگاه تنبلي چشم را عارضه عيوب انکساري دانست و افزود: تنبلي چشم ارثي است و اگر در خانواده‌اي کسي تنبلي چشم داشت مي‌بايست هر چه زودتر فرزند خود را براي معاينه به پزشك متخصص ببرد. دكتر انوري مراجعه کودکان 4 تا 5 ساله را براي تشخيص تنبلي چشم، ديرهنگام دانست و گفت: اگر دير متوجه تنبلي چشم شويم ديد چشم کم شده و ممکن است هر دو چشم نيز تنبل شوند که متأسفانه ديده شده که ديد چشم به يک دهم تا 2 دهم نيز مي‌رسد که در نهايت ديد سه بعدي نيز حذف مي‌شود.

وي ادامه داد: با ايجاد ديد سه بعدي در كودكان ديگر نمي‌توانند حتي با داشتن عينك هاي مخصوص سه بعدي فيلم‌هاي سه بعدي را تماشا كنند.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران فوق تخصص چشم پزشکي اطفال عيوب انکساري را آستيگمات، نزديک‌بيني، دوربيني و مخلوط اينها دانست و گفت: سن 3 سال تمام براي تشخيص و درمان به موقع عيوب انکساري بهترين سن است.

اصلاح نشدن عيوب انکساري چشم عامل انحراف چشم

وي در اين خصوص عنوان كرد: مواردي نيز ديده شده است كه تنبلي ناشي از انحراف چشم است كه با جراحي و اصلاح انحراف قابل درمان است. نکته‌اي که بايد به آن توجه داشت اين است که مسيرهاي بينايي تا سنين 8 تا 10 سالگي تکامل مي‌يابند و درمان تنبلي چشم بعد از اين سنين امکان پذير نيست.

دكتر انوري تصربح كرد: زماني که تنبلي چشم ناشي از عيوب انکساري باشد تشخيص آن مشکل است زيرا کودکان به راحتي توسط چشم ديگر مي‌بينند و کمبود ديد در چشم بيمار را جبران مي‌کنند. به همين دليل والدين و معلمان بايد به وضعيت ديد کودکان توجه ويژه‌اي داشته باشند.

اين دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران در رابطه با اينكه تشخيص به موقع عوامل ايجاد كننده تنها را پيشگيري از تنبلي چشم است، خاطر نشان كرد: بسياري از عوامل ايجاد كننده تنبلي چشم براي خانواده‌ها ناشناخته است، به همين دليل چشم همه کودکان بايد حداقل سه بار قبل از دبستان در زمانهاي مختلف معاينه شود. همچنين اگر کودکي انحراف چشم دارد، والدين بايد به محض تشخيص ، او را نزد متخصص برده و تحت درمان قرار دهند.

تهيه و تنظم: فاطمه سعادتي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته