جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

 ميز خبر 

ظريف پيشنهاد داد:

احتمال تبديل توافق هسته اي به قطعنامه سازمان ملل

اشاره محمد جواد ظريف به احتمال تبديل توافق هسته اي ايران با 6 قدرت جهاني به يک موافقت نامه بين المللي و الزام آور براي همه دولت ها بازتاب گسترده اي در رسانه هاي خارجي داشته است تا جايي که برخي مانند بي بي سي اين جمله وزير خارجه ايران را به عنوان مهم ترين خبر اصلي خود مخابره کردند.

ظريف که در گفت وگو با هفته نامه «صدا» اين موضوع را مطرح کرده، گفته است: «توافق احتمالي قدرت‌هاي جهاني و ايران بر سر برنامه اتمي در يک قطعنامه فصل هفتمي منشور ملل متحد مورد تأييد قرار مي‌گيرد و در نتيجه به يک توافق بين‌المللي و الزام آور براي همه دولت‌ها تبديل مي‌شود».

اين سخن به منزله آن است که با تغيير دولت ها تعهدات باقي مي ماند و طرفين اعتماد بيشتري نسبت به انجام تعهدات احساس مي کنند.از ظريف سوال شده «آيا توافق احتمالي به صورت يک معاهده بين المللي امضا خواهد شد» و وزير خارجه پاسخ داده است: «من به شوراي امنيت و نقشي که آن نهاد مي تواند در اين زمينه ايفا کند اشاره کردم».وزير خارجه و رييس تيم مذاکره کننده هسته اي ايران توضيح بيشتري نداده و در عين حال گفته است: « من يک ديدگاه دارم اما اين ديدگاه بايد مورد تأييد همه اعضاي تيم مذاکره کننده قرار گيرد».

نامه 47 سناتور جمهوري‌ خواه آمريکا به ايران

47 نفر از سناتورهاي جمهوري‌خواه آمريکايي در نامه‌اي سرگشاده به مقامات ايران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌اي ميان آمريکا و ايران تنها تا پايان دوره رياست‌جمهوري باراک اوباما دوام خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري بلومبرگ، اين نامه سرگشاده که توسط سناتور تام کاتن تنظيم شده و نيز به امضاي مارکو روبيو و تد کروز دو تن از سناتورهاي برجسته جمهوريخواه و نامزد کسب پست رياست جمهوري آينده آمريکا نيز رسيده است هدف آن نه تنها دلسرد کردن ايران براي دستيابي به يک توافق هسته‌اي است بلکه سناتورها تلاش مي‌کنند تا با اين نامه کاخ سفيد را براي کسب اختيارات بيشتر در مورد توافق هسته‌اي با ايران تحت
فشار بگذارند.

سناتورهاي آمريکايي در بخشي از اين نامه خطاب به مقامات ايراني نوشته‌اند: با توجه به مذاکرات هسته‌اي تيم مذاکره‌کنده هسته‌اي ايران با دولت آمريکا به نظر مي‌رسد مقامات ايراني با سيستم قانوني آمريکا به درستي آشنا نيستند. هرگونه توافقي در صورت عدم تاييد کنگره عملي نخواهد شد و تنها در کاخ سفيد باقي خواهد ماند.در ادامه اين نامه آمده است: رييس جمهور بعدي آمريکا به راحتي مي‌تواند با حرکت خودکار اين توافق را به طور کلي لغو کند و کنگره نيز مي‌تواند مفاد اين توافق را در زمان دلخواه تغيير دهد.

به دستورمنصورهادي؛

وزير دفاع يمن مامورتشکيل کابينه جديد

يک روزنامه يمني گزارش داد که عبد ربه منصور هادي تصميم دارد وزير دفاع اين کشور را مسئول تشکيل دولت موقت در عدن کند.روزنامه مستقل "الأولي" در يمن به نقل از منابعي در استان عدن که آنها را آگاه معرفي کرده است، گزارش داد که عبد ربه منصور هادي، رئيس جمهوري يمن قصد دارد محمود الصبيحي، وزير دفاع در دولت مستعفي را مامور تشکيل دولت موقت در عدن کند.در پي خروج عبد ربه منصور هادي از صنعاء و حضورش در عدن که اين اقدام در راستاي اجراي طرح‌هاي کشورهاي عربي حوزه خليج فارس در مورد يمن صورت گرفته است، پيشتر نيز محمود الصبيحي صنعاء را ترک کرده و به عدن رفت.

«خلافةبوک»، رقيب داعشي فيس‌بوک!

گروه تروريستي داعش اعلام کرد که سايتي را براي ارتباط اجتماعي و جايگزيني فيس‌بوک راه‌اندازي کرده است.به گزارش بي‌بي‌سي، داعش سايتي را به نام «خلافةبوک» (5elafabook) راه اندازي کرده است تا با فيس‌بوک رقابت کند. به جاي حرف اول اين نام در نگارش لاتين، از عدد 5 استفاده شده که يادآور حرف «خ» در عدد خَمس (پنج) است.

به نوشته روزنامه رأي اليوم، سايت خلافةبوک در هفت زبان راه‌اندازي شده است و داعش از کاربران سايت خود مي خواهد که اين سايت را در شبکه هاي اجتماعي تبليغ کنند تا شناخته شود.داعش از کاربران سايت خلافةبوک مي‌خواهد که از منتشر کردن تصوير خود و ارائه مشخصاتشان به کاربران ديگر امتناع کنند. رنگ زمينه سايت خلافةبوک همچون فيس‌بوک آبي است.

نهمين روز عمليات تکريت؛

تك تيرانداز‌هاي داعش عامل كندي پيشروي‌ها

مسئولان امنيتي عراقي اعلام کردند که نيروهاي ارتش و داوطلب‌هاي مردمي در ورودي‌هاي جنوبي شهر کرکوک پيشروي کرده و همچنان با اعضاي داعش درگير هستند. به گفته مسئولان امنيتي، نيروهاي زيادي به تکريت اعزام شده‌اند تا با اعضاي داعش که همچنان کنترل برخي پايگاه‌هاي دولتي در اطراف شهر را در اختيار دارند، مقابله کنند.

احمد الياسري يکي از رهبران نيروهاي مردمي اعلام کرد که تک‌تيراندازهاي داعش همچنان از بالاي ساختمان‌ها نيروهاي عراقي را هدف قرار مي‌دهند اما قرار است هلي‌کوپترهاي ارتش عراق نيز دست به عمليات عليه اعضاي داعش بزنند.در همين راستا منابع امنيتي عراقي اعلام کردند که درگيري‌هاي شديدي ميان نيروهاي دولتي عراق و اعضاي داعش در شهر دور واقع در جنوب تکريت رخ داد. با وجود اينکه شهرستان الدور آزاد شده است اما هنوز تکتيراندازهاي داعش در برخي ساختمان‌ها حضور دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته