جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

 دنياي انرژي 

 دبيرکل اوپک:

ثبات به بازار نفت بازمي‌گردد

دبيرکل اوپک گفت: براي بازگشت ثبات به بازار نفت، کشورهاي اوپکي و غير اوپکي بايد با يکديگر همکاري داشته باشند. به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري رويترز، "عبدالله البدري" دبير کل نفت اوپک گفت، کشورهاي عضو و غير عضو اوپک بايد دست به دست هم دهند تا به وضعيت بازار جهاني نفت ثبات ببخشند. در همين حال، وي پشنهاد داد که مازاد توليد جهاني نفت مي تواند تا 2 ميليون بشکه در روز باشد.

"عبداالله البدري"، به اين نکته اشاره کرد که مطمئن هستم در نيمه دوم سال‌جاري ميلادي، توازن به بازار نفت بر خواهد گشت.همچنين دبيرکل اوپک گفت، اعتقادي به وجود مقدماتي که مجوزي براي سقوط قيمت نفت شده باشد، ندارم.در همين حال وي اظهارداشت: عليرغم بي ثباتي و تزلزل در بازار نفت، اما همچنان ظرفيت قابل توجهي براي نفت باقي مانده است.

قيمت نفت امسال کمتر از 50 دلار نمي‌شود

در همين رابطه ،وزير نفت کويت گفت: انتظار مي‌رود بهاي جهاني نفت خام امسال افزايش يابد يا دست کم بين 50 تا 60 دلار در هر بشکه ثابت بماند.

به گزارش رويترز، علي العمر وزير نفت کويت افزود: کاهش توليد نفت شيل باعث بهبود قيمت جهاني نفت شده است، اما ماداميکه وضعيت اقتصادي جهان ضعيف بماند قيمت‌ها افزايش شديدي نخواهد داشت.

العمر در حاشيه يک کنفرانس صنعت انرژي در بحرين گفت: عوامل بسياري روي قيمت نفت تاثير دارد که شامل ناآراميها در عراق و ليبي مي‌شود.

وي تاکيد کرد: کاهش عرضه بدون احياي اقتصاد جهاني و افزايش تقاضا تاثير عمده‌اي روي بازار نخواهد داشت. وزير نفت کويت گفت: پيش‌بيني‌ها حاکي از اين است که امسال بهاي نفت افزايش خواهد يافت يا دستکم بين 50 تا 60 دلار در هر بشکه باقي خواهد ماند. نفت برنت در حال حاضر در محدوده 60 دلار در هر بشکه معامله مي‌شود که نسبت به قيمت 45 دلاري اواسط ژانويه افزايش قابل توجهي داشته است. وي در پاسخ به سوالي درباره تصميم اوپک در نوامبر گذشته براي حفظ توليد و سهم بازار اوپک به جاي دفاع از قيمتها گفت: اين يک راه حل خصمانه نبود، بلکه يک راهکار متعادل بود.

العمر گفت: بهاي نفت در حال حاضر تحت تاثير درگيريهاي عراق و ليبي و کاهش توليد نفت شيل قرار دارد، اما با کند شدن رشد اقتصاد جهاني که به تقاضا لطمه مي‌زند، تاثير آن خنثي خواهد شد.

دکلهاي حفاري فلات قاره از طريق مناقصه انتخاب شده اند

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره با رد وجود رانت خواري در تامين دکلهاي حفاري، گفت: 12 دکل فعال در فلات قاره در چند سال اخير از طريق مناقصه و متناسب با نياز پروژه انتخاب شده اند.

سعيد حافظي در گفتگو با شانا، با اعلام اين که تا پارسال، 18 دکل در محدوده عملياتي نفت فلات قاره فعال بوده است، اظهار کرد: به دليل کاهش قيمت نفت و کاهش روند فعاليتها اين تعداد به 12 دکل رسيد.

وي با تاکيد بر اين که همه دکلهاي به کار گرفته شده با برگزاري مناقصه بوده و مراحل قانوني را طي کرده است، اظهار کرد: وجود رانت و رانت خواري در باره تامين دکل قابل اثبات نيست و به هيچ وجه وجود ندارد،. همچنين سه دکل از مجموع 12 دکل فعال در فلات قاره متعلق به شرکت ملي حفاري، 2 دکل ملکي و هفت دکل ديگر متعلق به شرکتهايي نظير پتروگلوبال، هاليورسي، ملي حفاري – آبان و يکي از زيرمجموعه هاي سينوپک است. حافظي با بيان اين که تامين دکل و حساسيتهاي آن متناسب با هر دوره و اوضاع بازار فرق دارد، گفت: در دوره اي به دليل افزايش قيمت نفت به دستور شخص وزير نفت سابق (رستم قاسمي) 40 ميليون دلار پيش پرداخت داديم تا دکل زودتر به دست ما برسد، زيرا توسعه ميدانها در قيمتهاي نفت بالا صرفه زيادي داشت، اما هم اکنون مجبور به کاهش تعداد دکلها مطابق با توليدمان هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته