جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4951

 سرمقاله 

 «اوستين» يا «مافياي دارو»، نظارت كجاست؟!

حميدرضا عسگري

تاكنون عملكرد وزارت بهداشت به سبب سياست‌هاي حمايتي و طرح‌هاي سلامت كه موجب خشنودي مردم و رهبري گرديده بود، به عنوان الگويي براي ديگر دستگاه‌هاي اجرايي شناخته مي‌شد. اگرچه هيچ كدام از دستگاه‌ها و مديريت‌هاي كلان نمي‌توانند از خطا و اشتباه مبرا باشند، اما برخي نواقص موجود در مديريت‌هاي اجرايي كشور كه موجب نارضايتي و بعضاً آسيب به جامعه مي‌گردد، به سبب عدم توجه حلقه‌هاي نظارتي در امورات مربوطه مي باشد.

امروز شاهديم كه سلامت چشمان چندين نفر از مردم كشورمان به سبب تزريق داروي آلوده و تقلبي«اوستين» تامرز نابينايي پيش رفته است، واين امر صرفاً به سبب عدم برخورد جدي و نظارت برامور فروشندگان غيرمجاز دارو مي‌باشد. اين داروها عمداً از طريق قاچاق وارد كشور مي‌شوند، اما دارو در مقايسه با بقيه كالاهايي که به صورت غيرقانوني وارد کشور مي‌شود مهم‌تر است و با جان مردم سر و کار دارد. لذا مي‌طلبد تا توجه و حساسيت بالاتري نسبت به واردات، خريد و توزيع آن صورت پذيرد. اگرچه وزارت بهداشت اعلام كرده است كه متخلفان شناسايي و تحويل مراجع قضايي شده‌اند، اما واقعيت اين است كه هنوز مشخص نيست چه تعداد ديگر از اين دارو در بازار موجود است و آيا بازهم بينايي مردم درخطر هست يا نه؟! . اينکه اگر اين دارو تقلبي و قاچاق است چگونه توانسته سد‌هاي نظارتي و قانوني کنترل دارو را بشکند و به دست بيمار آن هم در يک مرکز معتبر درماني برسد يک سؤال مهم در اين ماجراست. اين ابهام وجود دارد كه چگونه نهادهاي نظارتي و تاييد كننده سلامت دارو در مراكز پزشكي نتوانسته‌اند سلامت و يا فاسد بودن اين داروها را تشخيص دهند؟ آيا اصلا چنين نهادي در مراكز درماني ما وجود دارند؟ همانطور كه گفته شد حلقه مفقوده در گسترش قاچاق بحث نظارت مي‌باشد. اما اگر وزارت بهداشت و ديگر مسولان قضايي به دنبال ريشه مسببان اصلي اين اتفاقات تلخ هستند، بايد به لايه‌هاي زيرين و دست‌هاي پشت پرده در بازار دارو رجوع كنند. بالاخره اين داروهاي تقلبي از آسمان نيامده و يا از زمين نجوشيده است!. به هرترتيب ازيكي از مجاري وارداتي كشور وارد شده و بايد نسبت به كم كاري‌ها يا همكاري‌هاي غيرقانوني نهادهاي گمركي با قاچاقچيان دارو برخورد شود.

اصلا عقلاني نيست كه داروهاي حساسي كه سلامت جان بيماران به آنها وابسته است، از طريق دست فروشان درگوشه خيابان و بدون هيچگونه ترس از برخوردهاي قضايي، و با قيمت‌هاي وحشتناك به دست مردم برسد. البته نمي‌توان صرفاً از نيروي انتظامي خواست تا با اين افراد برخورد كند، چراكه دردي از اين مسئله دوا نخواهد شد و نهايتاً متخلفان با پرداخت جريمه ويا حبس‌هاي كوتاه مدت مجدد به همان روال قبل برمي‌گردند. امروز اين داروهاي تقلبي چشمان بيماران را هدف گرفت و نابينايي انها را به همراه داشت، شايد فردا نوع ديگري از اين داروها جان مردم را به خطر بياندازد؟! آيا مي‌توان بازهم منتظر كميته‌هاي حقيقت ياب بود؟! «اوستين» دارويي بسيار حساس است كه دربسياري از موارد سلامت بينايي چشم بيماران ديابتي و مبتلايان به تباهي لكه زرد چشم را بهبود مي بخشد، اما نمونه تقلبي آن موجب عفونت و تخليه چشم خواهد شد. به همين سبب از قيمت بالايي هم برخوردار است. قيمت آزاد اين دارو 500 تا 600 هزار تومان مي‌باشد كه متاسفانه همين امر سبب ورود نمونه‌هاي تقلبي و قاچاق آن گرديده است. متاسفانه هماهنگي لازم ميان دستگاه‌هاي مرتبط با قاچاق دارو در كشورمان، وجود ندارد و بسياري از متخلفان از اين خلأها استفاده مي‌كنند و داروهاي تقلبي را به كشور وارد مي‌كنند. ازسوي ديگر دستگيرشدگان در اين عرصه نيز اغلب خرده‌ پاهايي هستند كه وظيفه توزيع اين داروها را برعهده داشته‌اند و گروه‌ها و افراد اصلي دم به تله نمي‌دهند و برخوردي با آنها نمي‌شود. نمي‌توان انتظار داشت كه با روش‌هاي فعلي با قاچاقچيان و مافياي دارو در كشور برخورد كرد. لذا انتظار مي‌رود وزارت بهداشت كه تاكنون كارنامه خوبي در امر خدمت رساني داشته است، با جديت اين پرونده پيگيري كند و با شهامت مسببان اصلي و دست‌هاي پشت پرده اين قضايا را به مردم و مراجع قضايي معرفي نمايند. اما مسئله آخر اينكه اين توقع از مراكز درماني و وزارت بهداشت وجود دارد تا در قبل اين سهل انگاري صورت گرفته، تمام هزينه‌ها و مراحل درمان قربانيان اين حادثه را برعهده بگيرد. متاسفانه در گزارشي كه در يكي از بخش‌هاي خبري سيما پخش شد، ديديم كه با بيماران برخورد مناسبي صورت نمي‌گرفت. اميدواريم وزارت بهداشت گام ديگري در جهت اعتماد سازي و حفظ سلامت مردم بردارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته