جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4951

 خبر 

 اعلام زمان‌بندي ثبت نام و برگزاري آزمون‌هاي MSRT بهار 1394

زمان ثبت نام و برگزاري آزمونهاي MSRT ارديبهشت و خرداد سال آينده از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام شد.

به گزارش آفرينش به نقل از پي اچ دي تست، با توجه به برنامه زماني اعلام شده بهار 94 ، دو آزمون زبان وزارت علوم در تاريخهاي 4 ارديبهشت و 8 خرداد برگزار خواهد شد.

ثبت نام اين آزمون ها نيز در روزهاي نهم فروردين و چهاردهم ارديبهشت ماه انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است هزينه آزمون در سال 94 به 60 هزار تومان افزايش يافته است. همچنين با توجه به اينکه بعد از انتخاب و تکميل ظرفيت حوزه ها امکان جابجايي و يا انصراف از آزمون امکان پذير نمي باشد داوطلبان مي بايست در انتخاب حوزه دقت لازم را داشته باشند.

گشتي در دانشگاه هاي مطرح جهان؛

هاروارد؛ دانشگاه آدم‌هاي معروف

از جمله موفقيت‌هاي دانشگاه هاروارد شايد اين باشد که هميشه بالا‌ترين رتبه‌هاي دانشگاه‌ها را در سطح جهان از آن خود کرده است و از قدرتمند‌ترين موسسات غيرانتفاعي جهان محسوب مي‌شود. دانشگاه هاروارد داراي 10 دانشکده در رشته‌هاي مختلف است و دانشجويان مي‌توانند بر حسب استعداد و علاقه در رشته‌هاي آن تحصيل کنند.

تاريخچه دانشگاه هاروارد

هاروارد دانشگاهي خصوصي در شهر کمبريج ايالت ماساچوست در ايالات متحده آمريکا است. بخش‌هايي از اين دانشگاه مثل دانشکده پزشکي و دانشکده بازرگاني آن در شهر بوستون قرار گرفته‌اند. شايد بد نباشد بدانيد که هاروارد در سال 1636 توسط هيأت قانون‌گذاران «مهاجرنشين (کولوني) خليج ماساچوست» ساخته شد.

اين دانشگاه اولين موسسه آموزش عالي در کشور آمريکا و همچنين اولين بنياد در آمريکاي شمالي به شمار مي‌رود. هاروارد را در ابتدا به نام «دانشکده نو» يا «دانشکده در شهرک نو» مي‌شناختند اما بعد‌ها يعني در 13 مارس 1639 کشيشي به نام جان هاروارد 400 جلد کتاب به کتابخانه اين دانشگاه و همچينين مبلغ 779 پوند به اين دانشگاه کمک کرد و همين ماجرا باعث تغيير نام اين دانشگاه به «هاروارد» شد. يکي از تاثير گذار‌ترين روساي هاروارد چارلز ويليام اليوت نام داشت که در طول مديريت 40 ساله خود در اين دانشگاه باعث پديد آمدن اصلاحات بزرگي در آن شد که اصلاحات او حتي بر روي آموزش و پرورش آمريکا هم تاثيرگذار بود.

از جمله موفقيت‌هاي اين دانشگاه شايد اين باشد که هاروارد هميشه بالا‌ترين رتبه‌هاي دانشگاه‌ها را در سطح جهان از آن خود کرده است و از قدرتمند‌ترين موسسات غيرانتفاعي جهان محسوب مي‌شود. دانشگاه هاروارد داراي 10 دانشکده در رشته‌هاي مختلف است و دانشجويان مي‌توانند بر حسب استعداد و علاقه در رشته‌هاي آن تحصيل کنند.

رنکينگ دانشگاه هاروارد

از سال 2003 تا 2012 هاوراد در رنکينگ جهاني دانشگاه‌ها به عنوان دانشگاه اول محسوب مي‌شد، اما در جديد‌ترين رده بندي جهاني رتبه اين دانشگاه به رتبه دوم جدول نزول پيدا کرده است. شايد سرسخت‌ترين رقيب هاروراد در دانشگاه‌هاي جهان دانشگاه ييل در آمريکا باشد که سعي در تصاحب جاي اين دانشگاه در رنکينگ جهاني دارد. نکته مطرح درباره دانشگاه هاروارد اين است که دانشجويان اين دانشگاه، تنها در زمينه‌هاي علمي يکه‌تاز نيستند و حضورشان در فعاليت‌هاي ورزشي نيز زبانزد عام و خاص است.

مهم‌ترين مساله‌اي که در دانشگاه هاروارد مدنظر مسوولان قرار دارد اين است که بسياري از دانشجويان که ورزشکار هم هستند در رشته‌هاي مختلف ورزشي مانند فوتبال، واترپلو، دو، اسب‌سواري، قايقراني، بسکتبال و واليبال نيز مدال‌آور هستند.

موزه‌ها و کتاب‌خانه دانشگاه

در محوطه اين دانشگاه موزه‌هاي متعددي، از جمله موزه هنر فوگ وجود دارد که در آن تابلوهاي نقاشي و مجسمه‌ها و آثار چاپ شده قرن هيجده و نوزده اروپا و آمريکا، به‌تماشا گذاشته‌ شده‌ است. کتابخانه اين دانشگاه نه تنها قديمي‌ترين مجموعه فرهنگي در آمريکا بلکه با شعبات خود، بزرگ‌ترين کتابخانه دنياست و در حال حاضر داراي 14500000 جلد کتاب، رساله و ميکروفيلم است. شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد بنياد دانشگاه هاروارد با سرمايه‌اي معادل 25، 9 ميليارد دلار، ثروتمند‌ترين دانشگاه جهان است. اين دانشگاه داراي رشته‌هاي علوم انساني، طبيعي، دندان پزشکي، الهيات، آموزش و پرورش، حقوق و پزشکي است. علاوه‌ براين در مؤسسات وابسته به‌آن، دوره‌هاي ويژه خاور‌شناسي و روسيه‌شناسي، تدريس مي‌شود. گفتني است پروژه تاريخ شفاهي ايران در مرکز ايران‌شناسي اين دانشگاه به مديريت حبيب لاجوردي انجام مي‌شود.

ويليام مورفي در زمينه پزشکي، رابرت برنز وودوارد در شيمي، مايکل اسپنس در اقتصاد، هيني شامش در ادبيات، توماس شلينگ در فيزيک، رالف بونچ و هنري کدبري نيز در زمينه صلح بين‌المللي، اين چهره‌هاي برجسته دنيا همگي از فارغ‌التحصيلان هاروارد بوده‌اند که نه‌تن‌ها جايزه نوبل را از آن خود کرده‌اند بلکه نام دانشگاه هاروارد را براي هميشه در تاريخ ثبت و جاودان کرده‌اند.

پيشگامان دانش و فرهنگ در هاروارد

در زمينه علوم و ادبيات و فلسفه چهره‌هاي شناخته شده‌اي از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده‌اند که امروزه از مشاهير جهان محسوب مي‌شوند. از شخصيت‌هاي بزرگي که در اين دانشگاه تحصيل کرده‌اند مي‌توان به انکريز ما‌تر، ساموئل سوال، ويليام جيمس، هنري ديويد توريو، تي. اس. اليوت، فرانکلين دي. روزولت، جان اف. کندي و باراک اوباما اشاره کرد.

راه ورود به هاروارد

علاقه‌مندان ورود به دانشگاه هاروارد بايد در کنکور سراسري اين دانشگاه که هر سال يک بار برگزار مي‌شود، شرکت کنند و مدير گروه هر دپارتمان آموزشي، نمرات کسب‌شده را بررسي کرده و اگر بالا‌تر از حد نصاب باشد، دانش‌آموز را به‌عنوان دانشجو معرفي مي‌کند. دانشگاه هاروارد به‌صورت مستقل، دانشجوياني را براي اهداي مدارک تحصيلي انتخاب و در مدت زمان مشخص آموزش مي‌دهد. در هر ترم تحصيلي که در حدود پنج ماه طول مي‌کشد، هر دانشجو مي‌تواند تنها دو جلسه آموزشي را از دست بدهد و در کلاس‌هاي درس غيبت کند. اگر ساعات غيبت دانشجو بيش از دو جلسه باشد، او ديگر نمي‌تواند در هاروارد درس بخواند و سيستم آموزشي دانشجوي خاطي را حذف مي‌کند. چرا که مسوولان آموزشي هاروارد معتقدند اگر دانشجويي در کلاس‌هاي درسي حضور مستمر نداشته باشد، نمي‌تواند مطالب علمي را به‌طور کامل ياد بگيرد و به‌طور قطع دچار ضعف علمي مي‌شود.

استادان نيز همه‌روزه يک ساعت از زمان حضورشان در دانشگاه را به حل سوالات علمي دانشجويان اختصاص مي‌دهند و همه دانشجويان هارواردي فرصت دريافت پاسخ سوالاتشان را پيدا کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته