جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4982

 غربي‌ها رفع سريع همه تحريم‌ها را پذيرفته‌اند
 نگارش پيش نويس توافق جامع هسته اي ظرف چند روز آينده 

سيد عباس عراقچي و مجيد تخت روانچي طي دو دور مذاکره که هشت ساعت به طول انجاميد نگارش متن توافق جامع را با هلگا اشميد ادامه دادند.به گزارش تسنيم ،دور نخست اين مذاکره معاونان وزير امور خارجه و معاون هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا پنج ساعت و دور دوم که با وقفه اي چهارساعته انجام شد سه ساعت طول کشيد.

نگارش متن توافق جامع از روز چهارشنبه دوم ارديبهشت در وين با مذاکرات ايران و اروپا به سرپرستي عراقچي – اشميد آغاز شد.نخستين موضوع که در اين متن نوشته مي شود چگونگي برچيدن تحريم ها است که عراقچي عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران آن را «پيچيده» خوانده است.نگارش متن در نيويورک از جايي شروع مي‌شود که در وين پايان يافته بود.محمد جواد ظريف گفت: اگر ايران و 1 + 5 تا پايان ماه ژوئن به توافق برسند، شوراي امنيت سازمان ملل چند روز بعد با يک قطعنامه تحت فصل هفتم منشور اين سازمان بر آن صحه مي گذارد.

طبق اين قطعنامه، همه قطعنامه هاي قبلي از جمله قطعنامه هاي تحريم ملغي مي شود و براي دولت امريکا هم الزام آور خواهد بود.سيد عباس عراقچي گفت مذاکره کنندگان ايران يک « کار سنگين دو ماهه را شروع کرده اند » و افزود : هدف ما اين است که ظرف چند روز اينده به پيش نويس توافق جامع برسيم.عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران گفت: اميدواريم ظرف چند روز اينده به يک پيش نويس توافق برسيم . اگرچه کارسختي است و به طور حتم اين اولين پيش نويس پر از موارد اختلافي و پرانتر خواهد بود که بايد بعدا در مورد انها تصميم گيري شود.

عراقچي خاطرنشان کرد: اين پيش نويس شامل ضمائمي خواهد بود که کار بر روي آن را هم کارشناسان شروع کرده اند و روي جزييات بحث مي شود.عراقچي گفت که نگارش متن توافق جامع در اروپا ادامه خواهد يافت.

کاخ سفيد:‌ تحريم‌ها لغو مي‌شوند

بر خلاف تاکيد مقامات کشورمان مبني بر لغو تمامي تحريم ها در روز اول اجراي توافق هسته‌اي، سخنگوي کاخ سفيد گفت: تحريم‌ها عليه ايران پس از اطمينان از پايبندي اين کشور به تعهداتش لغو خواهند شد.جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد در واکنش به اظهارات محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران که گفته بود شوراي امنيت سازمان ملل بايد طي چند روز پس از حصول يک توافق نهايي تحريم‌ها عليه ايران را لغو کند اظهار داشت : ما پيش از اين به وضوح مشخص کرديم که هرگونه لغو تحريم‌ها عليه تهران تنها پس از آن‌که اين کشور گام‌هاي قابل راستي‌آزمايي براي عمل به تعهداتش در اين توافق را برداشت صورت خواهد گرفت.سخنگوي کاخ سفيد ادامه داد: به طور قطع شوراي امنيت سازمان ملل و 5 عضو دائم آن که هم‌اکنون درگير مذاکرات هسته‌اي هستند بايد درباره سرعت و چگونگي لغو تحريم‌هايي که شوراي امنيت خود صادر کرده است تصميم بگيرند.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: قدرت‌هاي جهاني موافقت کرده‌اند در چارچوب توافق هسته‌اي با ايران همه تحريم‌ها را به سرعت رفع کنند.

به گزارش علي اکبر صالحي در مصاحبه اختصاصي با شبکه تلويزيوني CCTV (تلويزيون رسمي چين) گفت: در صورت تصويب مجلس ايران بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌توانند از برخي مراکز غيرهسته‌اي ايران در چارچوب شرايط مشخص بازديد کنند.وي تاکيد کرد: ايران از منافع ملي خود محافظت خواهد کرد و در ادامه گفت‌وگو‌ها بر خطوط قرمز خود تاکيد خواهد کرد.

صالحي در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه CCTV (تلويزيون رسمي چين) منبي بر اينکه آيا ايران در چارچوب تدابير اضافي اجازه خواهد داد که بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از تاسيسات غيرهسته‌اي آن ديدار کنند؟ گفت: اين موضوع ميان دو طرف مطرح و بررسي شده است. اگر همه مسائل به خوبي پيش برود ما اين حقيقت را پذيرفته‌ايم که پروتکل الحاقي را خواهيم پذيرفت.وي گفت: اين موضوع در ژنو3 مطرح شد؛ اما همانگونه که گفتم شرط تحقق اين موضوع توافق درباره همه مسائل است و تا زماني که درباره همه مسائل توافق نشده اين بدان معنا خواهد بود که توافقي حاصل نشده است.صالحي افزود: ما نمي‌توانيم يک بخش را مورد توجه قرار دهيم و از بخش و حوزه ديگري غفلت کنيم، الحاقي اين فرصت و امکان وجود دارد که از برخي سايت‌ها بازديد انجام شود اما اين به تفاهم و توافق دوجانبه وابسته است.

براي مثال فرض کنيد بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌خواهند از يک مرکز يا تاسيسات غيرهسته‌اي بازديد کنند ما مخالف اين موضوع هستيم. مراکز و تاسيسات هسته‌اي در چارچوب توافق تامين امنيت تحت نظر قرار دارند.

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: ما درباره مراکز غيرهسته‌اي صحبت مي‌کنيم بازرسان بر اساس پروتکل الحاقي مي‌توانند از مناطق اطراف مراکز غيرهسته‌اي نمونه برداري کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته