جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4982

 رئيس امور مالياتي شهر تهران:
 بيشترين فرار مالياتي در تجارت و بازار رخ مي‌دهد  

 
رئيس امور مالياتي شهر تهران با بيان اينکه 144 هزار مودي ماليات ارزش افزوده در شهر تهران وجود دارد، گفت:‌ عمده فرار مالياتي و کتمان درآمدها مربوط به بخش بازرگاني تجارت و بازار است.حسين بني‌صفار در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اينکه در ميان برخي افراد جامعه تلقي اشتباه نسبت به ماليات ارزش افزوده وجود دارد و گفته مي‌شود اين ماليات مضاعف اخذ مي‌شود، اظهارداشت: ماليات ارزش افزوده کالاهايي صادراتي صفر است و هر فردي که اين ماليات را پرداخته باشد با ارائه مدارک، اعتبار آن مسترد مي‌شود اما براي واردات ماليات اخذ مي‌شود.

رئيس امور مالياتي شهر تهران با بيان اينکه توليد برخي کالاها معاف از ماليات ارزش افزوده هستند، بيان داشت: ماليات ارزش افزوده زنجيره‌اي است و يک فرد از ماليات ماشين آلات گرفته تا عوامل توليد را مي‌پردازد و در اين حالت پرداختي بيشتر از دريافتي است که ماليات بازپرداخت مي‌شود.

وي اضافه کرد: شهرداري‌ها و دهياري‌ها از پرداخت ماليات ارزش افزوده معاف هستند اما وقتي کالايي به آنها فروخته شده اين ماليات اخذ مي‌شود و در نهايت شهرداري‌ها مالياتي که پرداخته‌اند را از سازمان مالياتي پس مي‌گيرند.

بني صفار در خصوص مؤديان ماليات ارزش افزوده گفت: کل موديان ماليات ارزش افزوده 92 هزار و 117 نفر هستند که بايد بيش از 52 هزار مودي جديد فراخوان را نيز به آنها اضافه کرد. البته از 92 هزار مودي 54 هزار اظهارنامه در آخرين مرحله که براي فصل پاييز دريافت شد که مابقي را خودمان پيگيري و بررسي مي‌کنيم.

اين مقام مسئول در خصوص زنجيره ماليات ارزش افزوده و عدم تکرار آن عنوان کرد: اگر وارد کننده‌اي يک ميليون ريال مواد اوليه وارد کند 9 درصد بايد 90 هزار ريال ماليات ارزش افزوده بدهد. مواد اوليه به کارخانه داران يک ميليون و 100 هزار ريال فروخته مي‌شود که 9 درصد ماليات را از کارخانه پس مي‌گيرد. زماني که اظهارنامه دريافت مي‌شود گمرک ماليات را گرفته و پول آن به سازمان مالياتي مي‌پردازد و صاحب کالا در اظهارنامه نيز عنوان مي‌کند کالا را به چه بنگاهي فروخته و ماليات پرداختي خود را پس گرفته و فقط بابت سود کالا ماليات مي‌دهد.

بني صفار در پاسخ به اين سوال که اگر اين زنجيره شفاف است و مي‌توان ماليات آن را گرفت چرا نمي‌توان جلوي فرار مالياتي را گرفت، يادآور شد: عدم شفافيت مربوط به بخش توليد نيست بلکه به ندرت است. فرار مالياتي و عدم شفافيت مربوط به بخش بازرگاني و بازار مي‌شود. تجارت قاچاقي که صورت مي‌گيرد باعث مي‌شود که نتوان ماليات ورود کالا و زنجيره آن را دريافت کرد زيرا سرنخ مشخص نيست که از کجا آمده، چه کسي مبادله کرده و فروخته است در اين حالت فقط از مصرف کننده آخر مي‌توان ماليات گرفت.

وي ادامه داد: در اين بخش کتمان اطلاعات اقتصادي وجود دارد که باعث فساد مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته