جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4985

 رئيس سازمان انتقال خون ،امکان ذخيره خون خود بيماران قبل از عمل جراحي وجود دارد 

رئيس سازمان انتقال خون با بيان اينكه روش هاي متفاوتي براي انتقال خون خودي وجود دارد، گفت: متاسفانه هنوز امكانات لازم براي اين امر در كشور فراهم نشده است. از اين رو، ضروريست بيمارستان هاي كشور به سيستم هاي انتقال خون و سرويس هاي آن مجهز شوند تا سرويس هاي انتقال خون بتوانند خدمات ارائه دهند.

به گزارش آفرينش علي‌‌اکبر پورفتح‌الله، رئيس سازمان انتقال خون در برنامه راديويي سلامت با بيان اين كه امکان ذخيره خون خود بيماران قبل از عمل جراحي وجود دارد، گفت: امروزه تلاش مي شود كه از خون ديگران استفاده نشود، به خاطر اين كه خون يك نوع پيوند است و ما يك بافت ناشناخته اي را از يك فرد ناشناخته به فرد ديگري تزريق مي كنيم. از اين رو تلاش مي شود تا از خون خود بيمار استفاده شود. بنابراين رويکرد جديد انتقال خون در دنيا، ذخيره و استفاده از خون خود بيماران براي موارد غير اورژانسي در عمل‌هاي جراحي است که ايمن تر است.

وي با اشاره به مديريت خون بيمار ادامه داد: ادبياتي در دنيا تحت عنوان «مديريت خون بيمار» در حال شكل گيري است كه اين ادبيات داراي شكل هاي متفاوتي است؛ يكي اين كه، كم خوني بيماراني كه جراحي انتقادي دارند، را قبل از اين كه عمل جراحي انجام شود، اصلاح كنيم. بر همين اساس، اگر پزشكان به اين امر توجه كنند، مي توانند ميزان مصرف خون ديگران را به حداقل برسانند.

پورفتح‌الله با بيان اين كه در ايران امكان انتقال خون خودي وجود دارد، افزود: از فردي كه مي خواهد عمل جراحي انجام دهد، مي خواهيم كه چند روز قبل از عمل بيايد و خون خود را اهدا كند، اين امر باعث مي‌شود خون وي رقيق شده و در حين عمل نيز خونريزي كم تري داشته باشد.

وي با اشاره به امکان بازگشت خون بيمار حين جراحي به بدن با دستگاه‌هاي ساکشن، اظهاركرد: طب بدون انتقال خون در دنيا مطرح شده که با دستگاه‌هاي ساکشن حين جراحي خون خود فرد را جمع‌آوري کرده و با عبور از فيلترهاي استريل پس از تسويه آن را دوباره به بدن بيمار منتقل مي‌کنند. پورفتح‌الله در ادامه تضعيف سيستم ايمني را يكي از اثرات انتقال خون از ديگران دانست و بيان كرد: به ازاي هر واحد خوني که به بيمار تزريق مي‌شود تا 50 درصد شانس عفونت بيمارستاني در گيرنده افزايش پيدا مي‌کند.وي با بيان اين كه روش هاي متفاوتي براي انتقال خون خودي وجود دارد، گفت: متاسفانه هنوز امكانات لازم براي اين امر در كشور فراهم نشده است.از اين رو، بايد بيمارستان هاي كشور به سيستم هاي انتقال خون و سرويس هاي آن مجهز شوند تا سرويس هاي انتقال خون بتوانند خدمات ارائه دهند. همچنين يكي از دلايلي كه پزشكان و مراكز درماني از انتقال خون خودي بهره نمي گيرند و تمايل كم تري به آن نشان مي دهند، چرخه اقتصادي انتقال خون است. رئيس سازمان انتقال خون در پايان اين برنامه راديويي اظهارداشت: متاسفانه به واسطه اين كه خون و فرآورده هاي خوني به طور رايگان در اختيار مراكز درماني و بيمارستان ها قرار مي گيرد، آن ها تمايل كم تري براي استفاده از روش هاي ديگر هستند ، كه اميدواريم با پيگيري هاي لازم در اين زمينه بتوانيم در راستاي مديريت مصرف خون تلاش كنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته