جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4992

 دکتر لاريجاني در نطق پيش از دستور:
 ضرورت تصميم‌گيري درباره متن توافق‌نامه با هماهنگي قواي سه‌گانه 

رئيس نهاد قانونگذاري کشورمان با بيان اينکه عزت مسلمانان در گرو وحدت آنان است، گفت: کرامت مسلمانان در همگرايي آنان محقق مي‌شود و احترام مسلمانان به يکديگر و رعايت حقوق آنان در ادبيات اسلامي ما مورد تاکيد قرار گرفته است.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور خود با اشاره به اظهارات يک مسئول ديگر عربي که از هلال شيعي سخن مي گويد و فتنه ايجاد مي کند، گفت: سعودي ها ادعا مي کنند نفوذ معنوي ايران و قدرت نظامي ايران مخل حيات آنهاست؛ چرا چنين اشتباه محاسباتي داريد؟ همين امروز با همه خباثتي که نسبت به ملت يمن داشته ايد اگر خداي ناکرده رژيم صهيونيستي به شما حمله کند ايران از شما دفاع مي کند چرا که ملت شما مسلمان است.

وي در ادامه با تأکيد بر اينکه ايران نه دنبال امپراطوري گري است و نه آن را درست مي داند، مطرح کرد: ايران امپراطوري گري را مباين جوهره بعثت نبوي مي داند که کرامت و عزت انسان ها متن آن است که اشتباه سعودي ها در اين است که بين نفوذ معنوي و سلطه گري فرق قائل نيستند همچنين سلطه گري بر قدرت نظامي و روحيه استعماري استوار است اما نفود معنوي بر جاذبه ويژگي الهام بخش.

دکتر لاريجاني ادامه داد: وقتي ملل مسلمان ديدند ايران در مقابل آمريکا طي 36 سال ايستادگي کرد، بزرگ ترين ضربه را به رژيم صهيونيستي زد در حالي که سال ها اين رژيم بر جغرافيايي عربي سلطه پيدا کرده بودند همچنين در مقابل تروريست هاي جنايتکار در عراق و سوريه ايستاد و آنها اين تفکر را مي پسندند لذا ما از خدا مي خواهيم شما هم چنين فکري را داشته باشيد و در ملل اسلامي جاذبه پيدا کنيد.

با پول ممکن است زباني موقت بسته شود، ولي قلبي فتح نمي‌شود

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه تأکيد کرد: شما يک قدم از آمريکاي مستکبر دور شويد مي بينيد که ما 10 قدم به شما نزديک مي شويم شما يک تشر به رژيم صهيونيستي بزنيد ببينيد چقدر ما از شما حمايت مي کنيم اما شما به جاي حرکت در مسير مکتب نبوي و صيانت از حقوق مسلمانان و حفظ حرمت آنها بر آمريکا و پول تکيه زديد و فکر مي کنيد با پول مي توان فضيلت آفريد.

وي افزود: يک روز به جان اخوال المسلمين مي افتيد و آن وضع را در مصر دامن زديد، يک روز به تروريست ها سلاح و پول مي دهيد تا در سوريه مردم را بکشند، يک روز لشگرکشي به بحرين مي کنيد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه امروز هم يمن را به خاک و خون مي‌کشيد، ادامه داد: بايد از خود سوال کنيد چرا بايد ملل مسلمان به اين رفتارهاي ناجوانمردانه جذب شوند، با پول ممکن است زباني موقت بسته شود، ولي قلبي فتح نمي‌شود.

وي افزود: به خاطر دارم در يکي از ادوار تبليغات رياست جمهوري يکي از کانديداها روبروي حسينيه ارشاد خيمه تبليغاتي زده بود و به مردم ساندويچ مي‌داد! عده‌اي از دانش‌آموزان به اين محل رفتند و ساندويچ‌ها را خوردند و بعد هم به او رأي ندادند و اين سوال برايشان ايجاد شد که آيا کار درستي کرده‌اند؟ خلاصه تلاش براي جذب کردن ديگران با پول عبارت‌الاخراي همان ديپلماسي ساندويچي است.

دکتر لاريجاني گفت: آيا اين براي کشور اسلامي زشت نيست که در وسط مذاکرات هسته‌اي، وزير خارجه خود را به فرودگاه بفرستد و درخواست کند که مذاکرات به نتيجه نرسد و وعده‌هاي مختلف مثل پايين آوردن قيمت نفت و ساير امور را بدهد. خيلي تعجب‌آور است.

رئيس نهاد قانونگذاري کشورمان با بيان اينکه در ايران هزار اما و اگر در مورد مذاکرات و نتايج آن مطرح است و بحث مي‌شود، گفت: به سختي نتايج ژنو و لوزان در جامعه ما جا مي‌افتد و اينها به دست و پا افتاده‌اند که اين امر را برهم بزنند. خب! بهم بخورد، چه مي‌شود؟ شما بزرگ مي‌شويد؟

وي تاکيد کرد: ايران با سرعت به توسعه فناوري هسته‌اي خود ادامه مي‌دهد تا ظرف چند سال آينده آمريکا و اقمار بيچاره آنها را پشيمان کند. تاسف‌آورتر از اين رفتارها فضاي شلوغ گفتاري آمريکايي‌ها در مسئله هسته‌اي ايران است، چند سال درخواست کردند که مذاکرات آغاز شود و تعهدات مختلف نظير قبول غني‌سازي در ايران را مطرح کردند، حال امروز به دليل ضعف و در حالي که نمي‌توانند شرايط داخلي خود را درست مديريت کنند و کنگره عملاً سنگي در مسير مذاکرات انداخته و سيستم اجرايي آنها را تخريب کرده است، حرف‌هاي قلدرمآبانه هم مي‌زنند.دکتر لاريجاني تصريح کرد: اين جملات مسخره و تکراري "همه گزينه‌ها روي ميز است" آنهم در اين روزهاي تحقيرشدگي قوه اجرايي حکومت آمريکا بيشتر به واکنش ترميمي از نظر روان و روح مسئولان آن ديار شباهت دارد تا يک ديپلماسي هوشمندانه.رئيس قوه مقننه گفت: از نظر جمهوري اسلامي چارچوب مذاکرات روشن شده است و اينگونه مانورهاي ناشيانه کمترين تاثيري در سرنوشت مذاکرات نخواهد داشت.

مجلس شوراي اسلامي نيز ضمن حمايت از تيم مذاکره‌کننده تحولات اين دوره نگارش متن را با دقت رصد نموده و مراقبت تام خواهد داشت.

وي تاکيد کرد: مسئولان مربوطه نيز موظف هستند نتايج مذاکرات را با نمايندگان مجلس درميان بگذارند و در يک هماهنگي عملياتي بين قواي کشور درباره آن تصميم‌گيري خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته