جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000

 سرمقاله 

 خطر دركمين است، وحدت كجاست؟!

حميدرضا عسگري

در نوشتار قبلي درمورد "پيچيدگي و خطرناكي" داعش، براي امنيت منطقه و كشورمان مطالبي را بيان كرديم، هرچند قصد ايجاد نگراني و تشويش اذهان عمومي را نداريم و دلگرم از صلابت نيروهاي امنيتي و نظامي كشورمان هستيم، اما...

بايد نسبت به ويژگي‌ها و شرايط تاريخي كه در آن قرار داريم بينش و فهمي عمومي حاصل گردد، تاهمگان درمورد نوع گفتار، كردار و عملكردهاي رسمي و غير رسمي خود توجه كافي داشته باشند. اهميت اين موضوع به قدري است كه فرماندهان نظامي ما نسبت به فعاليت‌هاي اين جريان تروريستي در نزديكي مرزهاي كشور هشدار داده‌اند و براي تقويت بنيه نظامي نيروها و ادوات نظامي جنگ زميني تاكيد جدي داشته‌اند. ما امروز با چهره تازه‌اي از تهديدات روبرو هستيم که از نظر نوع، شکل و اندازه با گذشته فرق دارد. امروز داعش از حمايت‌هاي اطلاعاتي، تسليحاتي ومالي بسيار قوي برخوردار است كه از سوي كشورهاي حامي آن مدام بروز رساني مي‌شود.

بايد توجه داشت كه امروز ميل سيري ناپذيري داعش براي گسترش اشغالگري و توسعه طلبي خود حد و مرزي را مشخص نكرده است و به هركجا كه لازم بدانند و تواناييش را داشته باشند يورش مي‌برند. نقشه جغرافايي پراكندگي آنها نشان از نوع عملكرد حساب شده آنها و حاميانشان دارد. امروز تمامي گذرگاه‌هاي زميني سوريه و عراق در دست داعش است و اين يك امتياز استراتژيك براي بقاي حضور آنها در اين مناطق مي‌باشد و كار را براي نابودي و مقابله بسيار مشكل مي سازد.

كافي است علت اين نفوذ بي دردسر و كم هزينه‌ داعشي‌ها در عراق را مورد توجه قرار دهيم، تا حركت شطرنجي آنها را در مقياس كشور خود پيش بيني كنيم. درعراق مشاهده مي‌شود كه مقامات ارشد سياسي و نظامي اين كشور اعلام مي‌كنند كه نيروهاي ارتش و پليس محلي بدون هيچگونه درگيري و با فرار از ميدان درگيري شهرها را تحويل داعش مي‌دهند!. علت كاملاً مشخص است و چيزي نيست جز عدم وحدت داخلي و يكپارچگي درمقابل تهديدات خارجي. البته درعراق شكاف‌ها بسيار عميق تر است و مسئله اختلافات مذهبي و قبيله‌اي به سبب سوء مديريت‌هاي چند سال اخير، عرصه را براين كشور تنگ كرده است.

اما در كشور ما بايد براين نكته تاكيد كنيم، عدم وحدت در موضوعات ملي كه از حساسيت بالايي برخوردار است، مي‌تواند آفتي براي به خطر افتادن سلامت انسجام دروني كشور تلقي گردد. دروضعيت حساسي كه كشور در سخت‌ترين دور از مذاكرات هسته‌اي قرار گرفته و ازسوي ديگر تحولات بسيار مهم و خطر آفريني در منطقه درحال رخ دادن‌ است، به هيچ عنوان نمي‌توان پذيرفت كه افراد و گروه‌هاي سياسي همچنان بر سر خواسته‌ها و رقابت‌هاي حزبي خود اصرار داشته باشند و خواسته يا ناخواسته براي كشور هزينه‌ و مشكل آفريني كنند.

بركسي پوشيده نيست كه استفاده ابزاري از داعش براي امتياز گيري غير مستقيم و فشار برايران در مذاكرات هسته‌اي، در دستور كار غرب قرار دارد، لذا در چنين اوضاعي چطور مي‌توان آنچه را كه غرب انتظارش را مي‌كشد( عدم وحدت دروني) براي آنها محقق كرد.

اگر سياسيون و مسولان اندكي در مورد حساسيت وضعيت كشور و منطقه تامل داشته باشند، متوجه مي‌شوند كه گره كور اين تحولات با پايان مذاكرات هسته‌اي امكان پذير خواهد بود!. شايد عده‌اي بگويند كه ارتباط دادن مسئله هسته‌اي به تحولات منطقه كار درستي نيست، اما بايد درجواب گفت كه در عرصه سياست تمام گفتار و كردار كشورها در يك چارچوب هدف گذاري مي‌شود. سياست هسته‌اي غرب و عداوت‌هاي عربي نسبت به كشورمان به هيچ وجه از هم جدا نيستند و يك همپوشاني اهداف را دنبال مي‌كنند.

پس بايد نسبت به وضعيت موجود توجه كافي داشت و بيهوده جلوتر از خط و مشي‌هاي مشخص شده از سوي بزرگان نظام حركت نكنيم. آن دسته از كساني كه با اهداف گوناگون به دنبال برهم زدن انسجام سياسي كشور هستند بايد بدانند كه در مسائل كلان ملي كه منفعت و امنيت ملت و كشور مدنظر است، نبايد اخلال ايجاد كرد و با عوام فريبي و شلوغ كاري آب را گل آلود نمود، چرا كه اين رويه جز ضرر عمومي و فرصت دهي به دشمنان براي تغييرنقشه وافزايش فشار بر ايران حاصل ديگري نخواهد داشت. اميدواريم اين درك در يك فضاي عمومي در كشور نهادينه شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته