جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000

 چرا اشك كم مي شود ؟ 

 اين روزها خيلي از افراد با مشکل خشکي چشم درگير هستند و نمي‌دانند بايد حتما براي درمان آن اقدام کنند. در حالت عادي، اشک، چشم‌هاي ما را مرطوب نگه‌ مي‌دارد، اما چه مي‌شود که چشم‌ها خشک مي‌شوند؟

دکتر فيروزه رحيمي، ‌فوق‌تخصص قرنيه و استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران به جام‌جم مي‌گويد: ما دو نوع اشک داريم؛ اشکي که در زمان هيجان مثل شادي و غم يا وقتي در معرض يک عامل محرک مثل بو، پياز و... قرار مي‌گيريم، جاري مي‌شود و اشکي که بايد به‌طور معمول در سطح چشم وجود داشته باشد. اين دو اشک با هم تفاوت دارند. مقدار اشکي که بايد دائم در چشم وجود داشته باشد، آنقدر کم است که از چشم سرازير نمي‌شود. اين اشک از غدد اشکي که در سطح چشم پراکنده هستند، ترشح و با پلک‌ زدن در سطح چشم‌ پخش مي‌شود. درواقع، شايد مهم‌ترين فايده 8 تا 15 بار پلک‌زدن در هر دقيقه اين است که اشکي را که در سطح چشم ترشح شده، به همه جاي آن پخش کند. او ادامه مي‌دهد: وجود اين اشک براي رساندن مقداري مواد غذايي به سلول‌هاي سطح قرنيه و ملتحمه هم لازم است بنابراين کم شدن و ترشح نشدن آن علاوه بر اين‌که باعث خشکي چشم مي‌شود، حيات سلول‌هاي چشم را هم به خطر مي‌اندازد. اين چشم‌پزشک تاکيد مي‌کند در حال حاضر خشکي چشم يکي از مشکلات شايع و علل مهمي است که مردم را به مطب چشم‌پزشکان مي‌کشاند.

چرا اشک کم مي‌شود؟

دکتر رحيمي در پاسخ به اين سوال مي‌گويد: کم ‌شدن اشک دلايل مختلفي دارد؛ مثلا بالا رفتن سن مي‌تواند باعث کم ‌شدن ترشح اشک شود. اين حالت بخصوص در خانم‌ها در سنين يائسگي تشديد مي‌شود. علاوه بر اين، مصرف بعضي داروهاي آرامبخش، خواب‌آور، بعضي داروهايي که براي درمان مشکلات گوارشي تجويز مي‌شود و... ميزان ترشح اشک را کم مي‌کند. ابتلا به بيماري‌هايي مثل ديابت و... هم مي‌تواند باعث ترشح کمتر اشک شود. گاهي بيماري با همين علامت خشکي چشم مراجعه مي‌کند و معلوم مي‌شود قند خونش بالاتر از حد معمول و به ديابت مبتلاست. اين متخصص قرنيه بااشاره به اين‌که بعد از شيمي‌درماني و راديوتراپي هم ممکن است ترشح اشک کم شود، مي‌افزايد: در بعضي مشاغل هم احتمال اين‌که فرد دچار خشکي چشم شود، بيشتر است. مثلا تعداد دفعات پلک ‌زدن کساني که با رايانه زياد کار مي‌کنند، به دليل اين‌که ساعت‌ها به صفحه نمايشگر آن زل مي‌زنند، کم مي‌شود بنابراين اشک در سطح چشمشان پخش نمي‌شود و فرد دچار علائمي مثل سوزش و قرمزي چشم خواهدشد. اين بيماري خيلي شايع است چون تعداد افرادي که امروزه با رايانه کار مي‌کنند زياد است. علاوه بر اين، ريزگردها و آلودگي‌هاي موجود در هوا هم مي‌توانند علائم خشکي چشم را تشديد کنند.

خشکي چشم و دردسرهايش

معمولا مشکل افرادي که دچار خشکي چشم مي‌شوند، خفيف است و تعداد کمي دچار خشکي چشم شديد مي‌شوند که آنها را مستعد بروز زخم چشم مي‌کند. دکتر رحيمي با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: اشک برخي افراد ممکن است کمتر از حد معمول باشد و آنها را مخصوصا اواخر روز و بعد از کار طولاني دچار علائمي مثل قرمزي و سوزش چشم کند. اين بيماران حس مي‌کنند جسمي خارجي در چشمشان وجود دارد و حتي وقتي پلک مي‌زنند، تماس پلک با سطح چشم را احساس مي‌کنند. اينها نشانه‌هاي خشکي چشم خفيف است و مشکل بيشتر افرادي که هم دچار درجه‌هايي از خشکي چشم هستند، با قطره‌هاي اشک مصنوعي، پمادهاي نرم‌کننده براي هنگام خواب، زدن عينک‌ آفتابي در فضاي آزاد، حضور در محيطي با رطوبت کافي، قرار نگرفتن در معرض باد مستقيم خنک‌کننده‌ها و حتي بادي که از پنجره به درون ساختمان يا اتومبيل مي‌وزد، کاهش و بهبود مي‌يابد. لازم است اين بيماران در روز چند بار صورتشان را بشويند و از اشک مصنوعي و اگر امکان دارد، در محيط زندگي و کار از دستگاه‌هاي بخور که رطوبت ايجاد مي‌کنند، استفاده کنند.

رطوبت تا حد زيادي به تخفيف علائم کمک مي‌کند به‌طوري که برخي بيماران مي‌گويند وقتي از تهران به سمت شمال ايران که رطوبت بيشتري دارد مي‌رويم، احساس آرامش و بهبود مي‌کنيم و علائممان کمتر مي‌شود.

مصائب خشکي شديد چشم

دکتر رحيمي مي‌گويد: گاهي خشکي چشم شديد است و باعث مي‌شود سلول‌هاي سطح قرنيه خشک و کنده شوند و زير آنها زخم به وجود آيد. اضافه شدن ميکروب به اين زخم‌ها هم عفوني شدن آنها را به دنبال دارد. اين متخصص قرنيه تاکيد مي‌کند: البته اين مشکل شايع نيست و افرادي که به علت خشکي چشم به آنها گفته شده بايد از قطره اشک مصنوعي استفاده کنند، نبايد نگران شوند که حتما دچار زخم قرنيه و عفونت خواهندشد.

اين اتفاق بيشتر براي کساني که دچار بيماري‌هاي زمينه‌اي مثل آرتريت روماتوئيد (التهاب مفاصل) هستند، بيماراني که پيوند مغز استخوان برايشان انجام شده، راديوتراپي شده‌اند و... مي‌افتد که به توجه‌ خاصي نياز دارند و معمولا روش‌هاي ديگري غير از روش‌هاي معمول درمان چشم بايد براي درمان آنها به کار رود. او در مورد درمان خشکي چشم شديد توضيح مي‌دهد: گاهي مجبور مي‌شويم سوراخ خروجي مجراي اشک را با روش‌هايي ببنديم تا اشک کمي هم که وجود دارد يا اشک مصنوعي، از آن خارج نشود چون در حالت عادي اشک ما از منافذ‌ ريزي که در کناره داخلي پلک‌هايمان است، به پشت بيني‌مان مي‌ريزد. اصلا رطوبت بيني مربوط به اشک است، به‌طوري که خيلي از بيماران دچار خشکي چشم، از خشکي بيني هم شکايت دارند. به دليل همين رابطه است که وقتي گريه مي‌کنيم، دچار آبريزش بيني هم مي‌شويم. البته داروهايي غير از اشک مصنوعي هم براي اين بيماران تجويز مي‌شود. اين داروها در توليد اشک تاثير مي‌گذارند و گاهي هم از سرم خون بيمار قطره‌هايي تهيه مي‌کنيم تا علاوه بر نرم کردن چشم، مواد تغذيه‌اي و لازم را به سلول‌هاي قرنيه برساند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته