جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000

 خبرپزشكي 

 سارکوم؛ سرطاني که 2 هزار ايراني را مبتلا کرده است

فوق‌تخصص خون و سرطان گفت: سارکوم سرطاني جديد و ناشناخته است که تخمين زده مي‌شود در کشور 2 هزار نفر به اين سرطان مبتلا باشند.

رضا ملايري در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس ، گفت: سارکوم 2 درصد از سرطان‌ها را تشکيل مي‌دهد به همين دليل بسيار نادر است يا استخوان را درگير مي‌کند، يا بافت‌هاي نرم مثل عضله و مفصل را گرفتار مي‌کند.

وي ادامه داد: اين سرطان در اندام‌ها، دستها و شکم ديده شده و چون 60 درصد بروز آن در اندام‌ها بوده متخصصين ارتوپد در درمان آن نقش بسزايي دارند.

عضو مرکز خدمات تخصصي سارکوم پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهي گفت: دليل ابتلا به اين سرطان نامشخص است، تغييرات ژني در آن دخيل است چرا که اين تغييرات با آنکه زياد نيست اما ديده شده است. مراکزي براي تشخيص اين بيماري در کشورهاي توسعه يافته ايجاد شده اما در کشور ما تاکنون به آن پرداخته نشده است.

ملايري افزود: اما به دليل اينکه تخمين زده مي‌شود 2 هزار نفر در کشور به اين بيماري مبتلا شده باشند پژوهشکده جهاد دانشگاهي مرکز خدمات چند تخصصي سارکوم را ايجاد کرد و به مدت 6 ماه با حضور متخصصان ارتوپد، پاتولوژيست، جراح عمومي، راديولوژيست، راديوتراپي، فوق تخصص خون سرطان و روانشناس به ارائه خدمات به بيماران مي‌پردازد.

وي افزود: تشخيص و درمان همه سرطان‌ها نياز به کار تيمي دارد به همين دليل در رابطه با اين نوع سرطان نيز نياز آن احساس مي‌شود چرا که تشخيص به موقع آن در مراحل ابتدايي به درمان سارکوم منتهي مي‌شود و شايد نياز به قطع عضو نباشد.

وي ادامه داد: سارکوم در تمام گروه‌هاي سني ديده شده و داراي علايمي مثل درد، التهاب و شکستگي‌هاي ناگهاني است معمولاً اين نوع سرطان خيلي سريع به ساير اعضاي بدن به ويژه ريه سرايت مي‌کند.

فوق تخصص خون و سرطان گفت: براي تشخيص دقيق‌تر اين سرطان اولين سمپوزيوم سالانه سارکوم در تهران 29 و 30 بهمن ماه از سوي پژوهشکده سرطان دانشگاهي برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته