جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000

 20 درصد خانواده‌هاي معتاد، فرزند معتاد دارند  

 
يک کارشناس و پژوهشگر حوزه اعتياد گفت: بر اساس مطالعات انجام شده حدود 14 تا 20 درصد خانواده‌هاي داراي والدين معتاد، فرزند معتاد دارند. دکتر هومان نارنجي‌ها در گفت‌وگو با ايسنا،با اشاره به عوارض سوء اعتياد بر روي نابساماني‌هاي محيط خانواده اظهار کرد: خانواده‌ها تصور مي‌کنند اعتياد والدين اثرگذاري محدودي دارد در حالي که عوارض مخرب اعتياد والدين گريبان فرزندان را خواهد گرفت.

وي افزود: اعتماد بنفس پايين، افزايش احتمال ابتلا به اعتياد، بسته شدن مسير پيشرفت و ترقي خانواده و رهاشدن فرزندان، بالاتر بودن آمار افسردگي و خشونت اجتماعي، روابط نامشروع، سرقت، طلاق و ساير ناهنجاري‌هاي اجتماعي نسبت به افراد عادي، از جمله اين عوارض هستند. اين کارشناس و پژوهشگر حوزه اعتياد با بيان اينکه فرزندان داراي والدين معتاد حتي اگر آگاهانه عمل کنند، سالم باشند و تحصيلات آکادميک را هم طي کنند باز هم در مواردي چون ازدواج به مشکل برمي‌خورند گفت: اين افراد غالبا از اينکه پدر خود را به شريک آينده زندگي خود نشان بدهند فراري و آينده تاريکي را براي خود متصور هستند.

نارنجي‌ها افزود: نظام ارزشي اين کودکان به هم مي ريزد و برخي مواقع ديده شده فرزندان خانواده‌هاي معتاد با خانواده‌هايي شبيه به خود ازدواج مي‌کنند که بازتاب‌هاي بعدي آن مي‌تواند مخرب باشد. وي با اشاره به اينکه در مباحث پيشگيرانه، فرزندان خانواده‌هاي معتاد در گروه‌هاي پرخطر طبقه‌بندي مي‌شوند و بايد به صورت جدي به آنها توجه شود اظهار کرد: براساس مطالعات انجام شده حدود 14 تا 20 درصد خانواده‌هايي که والدين معتاد داشته باشند، فرزند معتاد دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته