جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5009

 سرمقاله 

 گراني كالا و خدمات، و كمرهايي كه زير بار آن خم مي‌شود

زهرا كيان‌بخت

يكي از موضوعات اجتماعي كه در همه‌ي زمينه‌ها به طور مستقيم، اثرگذار است، مساله‌ي افزايش قيمت‌هاست در شرايطي كه ميزان درآمدها با آن، از همخواني لازم برخوردار نيست. قضيه وقتي اهميت بيش از پيش مي‌يابد كه بدانيم وقتي جامعه، در زمينه‌ي تامين نيازهاي اساسي و اوليه زندگي، با انواع و اقسام مشكلات درگير باشد، تدابير و برنامه‌هاي درنظرگرفته شده در حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي آن، خنثي و بي‌اثر خواهد شد. درواقع؛ زماني كه رفاه عمومي و ثبات نسبي اقتصادي در جامعه‌اي برقرار نباشد، نمي‌توان از افرادي كه دائما دچار دغدغه‌ تامين نيازهاي اوليه‌ي خود هستند، انتظار رشد در ساير ابعاد را داشت. درنتيجه، اگر خواهان رشد جامعه در حيطه‌هاي اخلاقي-فرهنگي، علمي، و ساير بخش‌ها هستيم، يكي از ضروري‌ترين قدم‌ها، دور كردن جامعه از بحران‌هاي مالي و اقتصادي و رساندن وضعيت اكثريت آن جامعه، به ثبات اقتصادي و رفاه نسبي مي‌باشد.

البته منظور اين نيست كه در صددرصد موارد، بدون رفاه نمي‌توان به رشد اخلاقي-انساني و غيره دست يافت، و نداشتن رفاه اقتصادي را بهانه‌اي براي زندگي غيرانساني قرار داد، اما به هر حال، قابل انكار نيست كه وجود رفاه اقتصادي در يك جامعه، به خودي خود باعث مي‌شود افراد آن، با رها شدن از فشارها و تنگناهاي اقتصادي؛ اين فرصت را هم بيابند كه به سمت وسوي رشد و پيشرفت در جهت علاقمندي‌هاي خود حركت كنند و چنين جامعه‌اي، قطعا شادتر، سالم‌تر، كم‌جرم و جنايت‌تر و اخلاقي‌تر خواهد بود. همان طور كه برعكسش هم صادق است. با اين مقدمات، بايد گفت يكي از انتظارات اصلي جامعه از مسئولان، نظارت، كنترل و چاره‌انديشي براي اوضاع اقتصادي است كه بالا رفتن قيمت‌ها و نرخ كالا و خدمات مختلف در آن، در ابتدا؛ سلامت رواني جامعه را نشانه گرفته و در درجه‌ي بعد، تاثيرات سوء و مخربي بر ساير امور جامعه دارد. اگرچه ما در متن جامعه، به نوعي با پديده «گران‌فروشي» روبرو هستيم و بسياري از كالاها و خدمات، در نقاط مختلف، با نرخ‌ها و قيمت‌هاي متفاوت عرضه مي‌شوند، و اين مساله نيز به نوبه‌ي خود، بسيار آزاردهنده و مشكل‌آفرين است، اما موضوع اصلي، مقوله‌ي «گراني» است. در رابطه با گراني، اين انتظار وجود دارد كه بالا رفتن قيمت‌ها در هر حيطه‌اي، كاملا تعريف شده و حساب شده باشد، و به علاوه، اين افزايش، متناسب با توان مالي و اقتصادي عموم جامعه باشد. يعني افزايش حقوق‌ها و درآمدهاي عموم افراد كه هر سال اعمال مي‌شود؛ با تغيير نرخ‌ها در طول سال، هماهنگي داشته باشد. در ارتباط با پاره‌اي از كالاها هم مقايسه كيفيت، كميت و قيمت تمام شده‌ي كالاها و خدمات با نوع سابق آن، ما را به اين نتيجه مي‌رساند كه متاسفانه در برخي موارد، افزايش قيمت‌ها با تغيير در كيفيت همراه نبوده است. درواقع، افراد ناچارند براي كالايي قيمت بيشتري را بپردازند كه اگر از كيفيت و كميت آن، كاسته نشده باشد، به طور قطع مي‌شود گفت كيفيت و كميت آن، ارتقا نيز نيافته است.

با توجه به همه اين موارد، يكي از خواسته‌هاي مردم از مسئولان، مهار و كنترل نرخ تورم و در ادامه، گران‌فروشي و چاره‌انديشي براي آن‌ است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته