جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5020

 شهرستان ها 

 با کاهش قيمت نفت

هيچ يک از طرح‌هاي اولويت‌دار پالايشگاهي ايران متوقف و يا تعطيل نشده است

يک مقام مسئول با تشريح تبعات کاهش قيمت جهاني نفت بر روي پروژه‌هاي جديد پالايشگاهي، اعلام کرد: هيچ يک از طرح‌هاي اولويت‌دار پالايشگاهي ايران با کاهش قيمت نفت متوقف و يا تعطيل نشده است.حميد شريف رازي در گفتگو با مهر درباره احتمال توقف اجراي طرح‌هاي جديد پالايشگاه سازي ايران همزمان با کاهش قيمت جهاني نفت خام، گفت: در ساخت طرح‌هاي جديد پالايشگاهي در ايران جدا از مباحث اقتصادي، مسائل استراتژيک و امنيت اقتصادي کشور هم دخيل هستند.

مدير امور اجرايي شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران با اعلام اينکه افزايش ظرفيت توليد بنزين و گازوئيل و کاهش وابستگي به واردات انواع فرآورده‌هاي نفتي يکي از سياست‌هاي کلان اقتصادي و استراتژيکي ايران است، تصريح کرد: بر اين اساس حتي با کاهش قيمت طلاي سياه به دليل اهميت استراتژيک هيچگاه فعاليت‌هاي پالايشگاه سازي، افزايش ظرفيت پالايش و بهبود فرآيند توليد فرآورده‌هاي نفتي در کشور تعطيل و يا متوقف نخواهد شد. اين مقام مسئول همچنين با بيان اينکه اجراي برنامه‌هاي پالايشگاه سازي در ايران و اکثر کشورهاي جهان يک برنامه کوتاه مدت و مقطعي نيست، اظهار داشت: براي توسعه و افزايش ظرفيت پالايش نفت معمولا يک برنامه يک يا دو ساله ترسيم و تعريف نمي شود.

وي با تاکيد بر اينکه در فرآيند ساخت پالايشگاه‌هاي نفت خام معمولا فرآيند تغيير قيمت نفت خام در طول يک دوره دست کم 30 ساله ديده مي شود، بيان کرد: در شرايط فعلي احداث پالايشگاه هاي نفت در ايران با وجود کاهش قيمت نفت خام داراي توجيه فني و اقتصادي است.

مدير امور اجرايي شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران با بيان اينکه در حال حاضر هيچ يک از طرح‌هاي اولويت دار پالايشگاهي ايران با کاهش قيمت نفت متوقف و يا تعطيل نشده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون اجراي پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با محوريت افزايش توليد فرآورده‌هاي مختلف نفتي به ويژه بنزين و گازوئيل در دستور کار قرار دارد.

صرفه جويي يک ميليارد دلاري در مجتمع گاز پارس جنوبي

کاهش زمان تعميرات اساسي در شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي در سال گذشته، يک ميليارد دلار صرفه جويي به همراه داشت.به گزارش شانا، مديرعامل مجتمع گاز پارس جنوبي در چهارمين همايش امور بازرسي شرکت ملي گاز ايران گفت: يک ميليارد دلار درآمدي که در پي کاهش زمان تعميرات اساسي در سال 93 براي کشور به دست آمده است، معادل هشت روز توليد مجتمع است. مسعود حسني با اشاره به استراتژي مجتمع در چشم انداز 1404 افزود: بيانيه‌ چشم‌انداز مجتمع «سرآمد در عمليات و رقابت‌ پذير در تراز جهاني» است و بر اين اساس، استراتژيهاي کل سازمان تدوين شده است و کارکنان در حال تلاش براي تحقق اين استراتژيها هستند. وي تاکيد کرد: شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي با تلاش شبانه‌ روزي کارکنان خود، همواره در حال افزايش توليد است و هم‌اکنون 53 درصد گاز کشور را توليد مي‌ کند.

حسني تصريح کرد: مديريت عملکرد در شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي اهميت ويژه‌اي دارد و ما در پي آن هستيم که با تعريف شاخصهاي مهم موفقيت و معيارهاي آن، فرهنگ سازماني‌ را متناسب با مديريت عملکرد برنامه‌ ريزي کرده و همچنين با جايگزيني ارزيابي عملکرد سازمان به جاي ارزيابي عملکرد افراد، به بهره‌ وري کامل دست يابيم.

مديرعامل مجتمع گاز پارس جنوبي افزود: همواره رضايتمندي کارکنان را سنجيده‌ ايم و خوشبختانه به نتايج خوبي نيز دست يافته‌ايم، به ‌گونه‌ اي که رضايتمندي کارکنان‌ از 38 درصد در سال 91 به 56 درصد در سال 93 ارتقا يافته است و تلاش ما اين است که با انجام اقدامات اصلاحي و توجه به نقاط قابل بهبود، اين سير صعودي در سال 94 نيز ادامه پيدا کند.

تصفيه همه محصولات پالايشگاه‌هاي سيراف به جز گازوئيل

مشاور وزير نفت با اعلام اينکه مقياس پالايشگاه‌هاي فراگير سيراف متوسط محسوب مي‌شود نه کوچک گفت: اگر چه گوگرد ميعانات گاز ايران بالاست اما همه محصولات توليدي اين واحدها به جز گازوئيل تصفيه خواهد شد.

شهاب‌الدين متاجي کجوري در گفت‌وگو با تسنيم در پاسخ به اينکه " شما پيش از اين اعلام کرده بوديد که ساخت پالايشگا‌ه‌هاي کوچک در صرفه اقتصادي ندارد، چگونه اکنون از طرح فراگير پالايشي سيراف حمايت مي‌کنيد گفت: معمولاً پالايشگاه‌هاي با ظرفيت پنج هزار تا 20 هزار بشکه کوچک محسوب مي‌شوند. پالايشگاه‌هاي طرح فراگير سيراف، متوسط محسوب مي‌شوند؛ در واقع پالايشگاه‌ 60 هزار بشکه‌اي ميعانات گازي، معادل يک پالايشگاه 85 هزار بشکه‌اي نفت خام است.

وي با تأکيد بر اينکه پالايشگاه‌هاي اين طرح کوچک تلقي نمي‌شود گفت: براي آن که يک پالايشگاه بتواند محصولات قابل مصرف توليد کند بايد داراي تجهيزات زيادي از جمله تفکيک نفت خام يا ميعانات گازي يا واحد تصفيه محصولات مياني که اين موارد نياز به هزينه زيادي دارد. بر همين اساس محاسبات نشان مي‌دهد که در صورت ساخت پالايشگاه‌هاي کوچک نمي‌توان پاسخگوي سود سرمايه‌گذاران بود؛ در واقع حجم سرمايه‌گذاري در اين گونه پالايشگاه‌ها نسبت به ارزش افزوده آن بسيار بيشتر است. وي درباره اين که پيش از اين اعلام کرده بود که ميعانات گازي کشور داراي گوگرد زياد است و بايد هزينه زيادي صرف شود تا پالايشگاه‌ قابليت توليد فرآورده نفتي با کيفيت بالا را کسب کنند گفت: هم اکنون ميعانات گاز را تفکيک و محصولات آن را تصفيه مي‌کنيم؛ يعني به کمک واحد هيدروژن‌سازي که در اين فراگير نصب مي‌شود، نفتاي توليدي در اين پالايشگاه‌ها تصفيه و گوگرد آن گرفته مي‌شود، بر همين اساس نيز با تصفيه نفت سفيد مي‌توان سوخت جت توليد کرد. همچنين گاز مايع توليدي اين واحدها هم تصفيه خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته