جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/04/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5023

 خبــر 

 چرا 95 درصد افراد بالاي 110 سال زن هستند؟

بيش از نود و پنج درصد افرادي که بالاي يکصد و ده سال عمر کرده اند، زن هستند. سالهاست دانشمندان رابطه بين جنسيت و سن بالا را به دقت مطالعه و بررسي کرده اند و به اين نتيجه رسيده اند که بيشتر سالخوردگان را خانم ها تشکيل مي دهند اما تا کنون هيچ پاسخ علمي اي براي بيان اين پديده پيدا نکرده اند.

در مطالعات و مباحث جديدي که درباره رفتار سلول هاي بنيادي و رابطه آن با جنسيت بررسي شده بود محققان اين موضوع را با دقت بيشتري به نقد گذاشته اند و برآن شدند تا پرده از اين راز بردارند و دريابند چگونه هورمون هاي جنسي زنانه و مردانه-استروژن و تستسترون- بر عمر انسان اثر مي گذارد. در بررسي هاي به عمل آمده مشخص شد که هورمون جنسي زنانه-استسترون-تاثير مستقيمي بر تعداد سلولهاي بنيادي موش هاي ماده دارد و باعث مي شود سلول هاي خوني موش ماده ظرفيت بازتوليد خود را به طرز چشمگيري بالا ببرد اما اينکه اين اثر استروژن بر سلولهاي بنيادي مي تواند طول عمر را افزايش دهد هنوز براي دانشمندان يه صورت يک سوال باقي مانده است.

در آزمايش ديگري که در همين رابطه صورت گرفته مشخص شد که استروژن باعث افزايش طول عمر موش هاي نر مي شود.

از سوي ديگر مردان عقيم نسبت به مردان بارور 14 سال بيشتر عمر مي کنند. با اين حال درک رابطه بين تاثير ژنتيک بر سلولهاي بنيادي و طول عمر انسان نياز به پژوهش هاي بيشتري دارد.

دانشمندان بر اين باورند که جنسيت نه تنها بر طول عمر انسان تاثير مثبت مي گذارد بلکه در سلامتي او نيز نقش موثري ايفا مي کند. با اين حال اينکه جنسيت تا چه ميزان روي اين دو متغيير اثرگذار است پرسشي بدون پاسخ است.

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته