جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/02/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران سه شنبه نسخه شماره 2749

 گفت و گوي خبرنگار آفرينش با مهرداد صالحي راد سخنگوي طرح توزيع کارت هوشمند در غرب استان تهران
 همه چيز درباره کارت هوشمند سوخت  

 کرج - خبرنگار آفرينش
اجراي طرح ارائه کارت هوشمند سوخت در جايگاه هاي عرضه بنزين، از چندي قبل سبب مطرح شدن سئوالاتي پيرامون اين طرح شده است.
لذا بر آن شديم جهت اطلاع  رساني و بهره برداري افکار عمومي در اين زمينه گفت و گويي با مهرداد صالحي راد، سخنگوي طرح در غرب استان تهران انجام دهيم که ماحصل آن تقديم خوانندگان روزنامه آفرينش مي شود.
 آفرينش: گاهي در تماس با سايت، سيستم پيام مي دهد که: " خودرويي با اين مشخصات در سيستم موجود نيست" در چنين مواردي چه بايد کرد؟
صالحي راد: در اين موارد ابتدا با شماره تلفن 021 - 88675150 تماس بگيريد در صورت امکان مشکل به صورت تلفني حل شود، در غير اين صورت با در دست داشتن مدارک خودرو به واحد شماره گذاري يکي از مراکز راهنمايي و رانندگي در دفاتر پليس + 10  در سراسر کشور مراجعه کرده و نسبت به اصلاح نشاني خود از اين طريق اقدام کنيد.
 آفرينش: کساني که از طريق سايت اقدام به تغيير نشاني مي کنند و VIN آن را قبول نمي کند، وقتي از طريق ساير پلاک ها مي روند مي توانند تغيير نشاني بدهند. آيا تغيير نشاني به اين روش اعتبار دارد؟
صالحي راد: بله، معتبر است.
 آفرينش:آيا کساني که سال قبل براي تغيير نشاني به دفاتر پستي مراجعه و فرم مربوطه را تکميل کرده اند، لازم است مجددا به اين امر اقدام کنند؟
صالحي راد:از طريق سايت اينترنتي آخرين نشاني موجود در سيستم را مشاهده کرده و در صورت نياز نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.
  آفرينش:آيا براي تغيير نشاني در دفاتر پليس + 10 بايد سند خودرو قطعي باشد؟
صالحي راد: خير، با وکالتنامه نيز تغيير نشاني بلامانع است.
  آفرينش:آيا براي تغيير نشاني در دفاتر پليس  +10 بايد خود شخص نيز مراجعه کند؟
صالحي راد: مراجعه حضوري دارنده خودرو ضروري نيست. براي تغيير نشاني ارائه اصل شناسنامه مالکيت يا بنچاق خودرو و مدارک شناسايي متقاضي تغيير نشاني کافي است.
  آفرينش: تا چه زماني خودروهاي داراي پلاک ليزري و قديمي براي تغيير نشاني مي توانند اقدام کنند؟
صالحي راد: تغيير نشاني در طول مرحله توزيع کارت سوخت امکان پذير است. ولي توصيه مي شود براي حصول اطمينان از دريافت به موقع کارت هوشمند سوخت، در اسرع وقت نسبت به اصلاح نشاني خود اقدام کنند.
  آفرينش:برخي از افراد در يک شهر پلاک گرفته اند ولي به شهر ديگري منتقل شده اند، آيا لازم است دوباره براي تعويض پلاک مراجعه کنند و تغيير پلاک دهند و يا فقط بايد نشاني را تغيير دهند؟
صالحي راد:طبق مقررات پليس راهنمايي و رانندگي در صورت انتقال از شهري به شهر ديگر بايد پلاک خودرو را تعويض کنند. ولي براي دريافت کارت سوخت تغيير نشاني بدون تعويض پلاک بلامانع است.
  آفرينش:بعضي از خودروهاي مدل پايين (سال 57 و 56  ، 1355) نه شامل تعويض خودرو مي شوند نه شامل تعويض پلاک، اين ها چه بايد بکنند؟
صالحي راد: تا زماني که اين خودروها اسقاط نشده اند و اطلاعات آنها در سيستم موجود است، کارت سوخت آنها صادر مي شود.
 آفرينش: آيا اطلاعات خودروهاي بالاي 30 سال نيز در سيستم موجود است؟
صالحي راد: اين دسته از خودروها در صورتي که به مراکز راهنمايي و رانندگي مراجعه و دفترچه خودرو را به مهر مربوطه ممهور کرده و يا دفترچه را تحويل داده و رسيد دريافت کرده باشند، اطلاعاتشان در سيستم موجود است.
 آفرينش: با خودروهايي که از طريق ارث به شخص رسيده و صاحب اصلي آن فوت کرده چه بايد کرد؟
صالحي راد: امکان اصلاح نشاني با مشخصات مالک اصلي از طريق سايت اينترنتي يا از طريق دفاتر پليس + 10  با در دست داشتن اصل شناسنامه مالکيت يا بنچاق خودرو وجود دارد.
 آفرينش:تغيير نشاني براي مالکين حقوقي (شرکت ها و سازمان ها) چگونه قابل انجام است؟
صالحي راد: مالکين حقوقي مي توانند از طريق دفاتر پليس  +10 با معرفي نماينده به صورت حضوري نسبت به تغيير نشاني اقدام کنند.
 آفرينش:گاهي اوقات نيز کارت به درب منزل آمده ولي چون شماره تلفن ثبت شده با شماره تلفن دارنده ماشين متفاوت است. پست از ارائه کارت خودداري مي کند، در اين موارد چه بايد کرد؟
صالحي راد: براي تحويل کارت سوخت، صرفا تطبيق شماره پلاک نوشته شده روي پاکت کارت سوخت با شناسنامه مالکيت يا بنچاق خودرو کفايت مي کند و تطبيق بقيه مشخصات ضروري نيست.
 آفرينش: مواردي مشاهده مي شود که نام چاپ شده روي پاکت کارت سوخت، اشتباه بوده و يا با نام مالک جديد مغايرت دارد، در اين موارد چه اقدامي صورت گيرد؟
صالحي راد: براي تحويل کارت سوخت صرفا تطبيق شماره پلاک نوشته شده روي پاکت کارت سوخت با شناسنامه مالکيت يا بنچاق خودرو کفايت مي کند و تطبيق بقيه مشخصات ضروري نيست.
آفرينش:  در دفاتر پليس +10  مواردي مشاهده مي شود که نام متقاضي در سيستم اشتباه بوده و يا با نام مالک جديد مغايرت دارد. در اين موارد چه بايد کرد؟
صالحي راد: براي تغيير نشاني صرفا تطبيق مشخصات خودرو شامل شماره شاسي و موتور با شناسنامه مالکيت يا بنچاق خودرو کفايت مي کند و تطبيق بقيه مشخصات ضرورتي ندارد.
  آفرينش:در مواردي که کارت سوخت بنا به دلايلي به پليس يا صندوق پستي عودت مي شود، چطور مي توان دوباره آن را پيگيري کرد؟
صالحي راد: پس از وصول کارت سوخت و فرستاده شدن کارت شماره مرسوله ابطال و کارت جديد صادر مي شود. مجددا از سايت اينترنتي پيگيري شود.
آفرينش:  براي وسايل نقليه شخصي که پلاک آنها به پلاک موقت راهي تبديل شده و اطلاعاتشان در سيستم موجود نيست، چگونه کارت صادر مي شود؟
صالحي راد: اطلاعات اينگونه وسايل نقليه، با پلاک اصلي آن در سيستم موجود است و کارت سوخت آن نيز براساس اطلاعات پلاک اصلي صادر و ارسال مي شود.
  آفرينش:در صورتي که کارت سوخت صادر شده باشد، چگونه آن را پيگيري کرده و از محل آن مطلع شويم؟
صالحي راد: در صورتي که کارت هوشمند سوخت صادر شده باشد، از طريق سايت اينترنتي ir.epolice.www مي توانيد کد مرسوله پيشتاز آن را دريافت کرده، سپس از طريق سايت شرکت پست ir.post.www پاکت حاوي کارت سوخت خود را پيگيري و از محل آن مطلع شويد.
 آفرينش: در صورت برگشت دادن کارت سوخت توسط پست، متقاضي جهت دريافت کارت سوخت بايد به کجا مراجعه کند؟
صالحي راد: شرکت پست براي تحويل کارت سوخت در دو نوبت به نشاني مالک خودرو مراجعه مي کند. در نوبت اول اگر نشاني صحيح باشد ولي جهت دريافت کارت سوخت کسي در محل مورد نظر نباشد، پس از يک هفته مجددا مراجعه مي کنند، در صورتي که در نوبت دوم نيز کسي در محل حضور نداشته باشد يک برگه آگهي در محل مي گذارند که مالک مي تواند با در دست داشتن آن به اداره پست منطقه يا شهرستان مراجعه کرده و کارت سوخت خود را تحويل بگيرد.
در صورتي که نقص يا تغيير نشاني مالک براي پست مشخص شود، کارت سوخت به مدت يک ماه در باجه معطله اداره پست منطقه يا شهرستان نگهداري مي شود. در صورتي که در اين مدت مالک مراجعه کند، پست با اخذ نشاني صحيح، مجددا کارت را براي مالک ارسال مي کند، در صورت عدم مراجعه مالک، کارت به شرکت پژوهش و توسعه ناجا عودت داده مي شود. در صورتي که مالک از طريق سايت يا دفاتر پليس +10  يا مراکز راهنمايي و رانندگي در سراسر کشور، نشاني خود را اصلاح کند، کارت سوخت مجددا به نشاني جديد ارسال مي شود.
لذا مالکين مي توانند همواره وضعيت کارت سوخت خود را از طريق سايت اينترنتي ir.epolice.www پيگيري کرده و با دريافت کد مرسوله پيشتاز آن که پس از تحويل مشخص مي شود، محل کارت خود را از طريق سايت شرکت پست ir.post.www پيگيري کنند.
  آفرينش: هنگامي که کارت سوخت به نشاني قبلي ارسال شده است، چه بايد کرد؟
صالحي راد: در صورتي که کارت هوشمند سوخت شما صادر شده باشد، از طريق سايت اينترنتي ir.epolice.www مي توانيد کد مرسوله پيشتاز آن را دريافت کرده، سپس از طريق سايت شرکت پست ir.post.www پاکت حاوي کارت سوخت خود را رهگيري کرده و از محل آن مطلع شده و جهت دريافت آن مراجعه کنيد.
  آفرينش: براي رفع مشکلات خودرويي در موارد خاص بايد به کدام قسمت مراکز راهنمايي و رانندگي مراجعه کرد؟
صالحي راد: در تهران بايد به واحد شماره گذاري شهرک آزمايش و در شهرستان ها به واحد شماره گذاري راهنمايي و رانندگي شهرستان مراجعه کنند.
 آفرينش: در مواردي که در سايت اينترنتي، پلاک قديمي به نام فرد فروشنده است ولي نشاني به نام خريدار است، کارت سوخت به چه نشاني ارسال مي شود؟
کارت سوخت به نشاني اعلام شده در سايت اينترنتي ارسال مي شود. در صورتي که در سايت، خودرو به نام فروشنده ثبت شده، خريدار مي تواند با ورود اطلاعات فردي فروشنده نشاني خود را وارد کند.
 آفرينش: در مواردي که ماشين فروخته نشده و قبل از اينکه خريدار سند و پلاک را به نام خود بزند کارت سوخت به دست فروشنده رسيده است، تکليف چيست؟
کارت سوخت به نام مالک رسمي صادر مي شود و در هنگام نقل و انتقال خودرو بايد به خريدار منتقل شود.
 آفرينش: مناطقي مانند زاهدان و شهرهاي مرزي ديگر از قبل يا کارت سوخت دارند يا اينکه سهميه دارند، اين افراد چه بايد بکنند؟
طرح هاي قبلي محلي بوده ولي اين طرح سراسري است و براي کليه خودروها کارت هوشمند سوخت صادر مي شود.
 آفرينش: اگر ماشين وارد جايگاه شد و کارت سوختش کار نکرد و يا اصلا کارت نداشت، چه اقدامي انجام دهد؟
در چنين مواردي صاحب کارت بايد به دفاتر خدمات پشتيباني مراجعه کند، البته پيش بيني لازم در مورد سوختگيري از طريق کارت اضطراري موجود در جايگاه ها نيز شده است.
  افراد بي سواد چگونه مي توانند از کارت استفاده کنند؟ (کد دادن و شماره گيري و...)
روش طراحي شده براي سوخت گيري با کارت هوشمند سوخت طوري است که نيازمند داشتن سواد نيست.
  آفرينش: آيا کارت هاي هوشمند سوخت، قابليت استفاده براي نفت گاز را دارد؟
اين کارت صرفا براي سوخت گيري بنزين موتور طراحي شده است. احتمالا در مراحل بعدي براي تحويل نفت و گاز بخش حمل و نقل کارت ويژه اي صادر خواهد شد.
  آفرينش:آيا الزامي در نگه داشتن پاکت حاوي کارت هوشمند سوخت است يا خير؟
اطلاعات روي پاکت منطبق با اطلاعات درون حافظه کارت سوخت است و شماره VIN به عنوان کد پيگيري مراحل اداري بعدي لازم خواهد بود.
 آفرينش: آيا تاريخ استفاده کارت هوشمند، بعد از مدتي تمديد مي شود؟
اين کارت ها اصولا نيازي به شارژ ندارند و براساس برنامه نرم افزاري لازم کار مي کنند.
 آفرينش: آيا براي تحويل کارت هوشمند سوخت پول هم دريافت مي کنند يا رايگان است؟
رايگان است.
 آفرينش: راجع به چگونگي پرداخت پول موقع استفاده از کارت هوشمند توضيح دهيد.
در حال حاضر کارت هوشمند سوخت فقط براي تحويل مقدار سوخت است و اخذ وجه آن طبق روش هاي قبلي صورت مي گيرد.
 آفرينش: ميزان ضريب امنيتي و امکان کپي کردن کارت چگونه است؟
صالحي راد:کارت هوشمند سوخت از ضريب امنيت بسيار بالايي برخوردار است، به طوري که امکان کپي کردن و جعل آن بعيد به نظر مي رسد.
 آفرينش:   آيا در صورت مراجعه مامور پست و عدم حضور ساکنين، کارت سوخت پس از يک ماه باطل مي شود؟
صالحي راد: در صورت عدم حضور ساکنين در منزل و برگشت کارت به اداره پست، کارت سوخت به مدت يک ماه در اداره پست باقي مانده و پس از آن به ناجا برگردانده مي شود، لذا کارت سوخت صادره ابطال نمي شود و افراد پس از يک ماه براي تحويل آن بايد به اداره ناجا مراجعه کنند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
گزارش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته