جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5042

 مديران نفتي از ذوق زدگي لغو تحريم‌ها پرهيز کنند
 برنامه ضربتي افزايش 500 هزار بشکه‌اي توليد و صادرات نفت ايران 

 معاون وزير نفت با تشريح برنامه ويژه و ضربتي افزايش 500 هزار بشکه‌اي توليد و صادرات نفت ايران، گفت: اين افزايش توليد نفت ايران عمدتا روانه بازارهاي آسيايي خواهد شد.به گزارش مهر،با توافق نهايي ايران و گروه 1+5 و آغاز شمارش معکوس به منظور بازگشت بشکه‌هاي نفت ايران به بازار، برنامه ضربتي افزايش توليد و صادرات نفت ايران آماده اجرا شد.

بر اين اساس شرکت ملي نفت ايران به عنوان سرپرست اجراي اين برنامه ويژه نفتي، ماموريت هاي جديد شرکت‌هاي بهره بردار نفت و گاز، مديريت امور بين‌الملل و شرکت پايانه هاي نفتي ايران را براي افزايش صادرات نفت کشور ابلاغ کرده است.

با اجراي اين برنامه ويژه و ضربتي، قرار است تا پايان شهريور ماه حدود 500 هزار بشکه به حجم توليد و صادرات طلاي سياه ايران افزوده شود که در گام اول افزايش صادرات نفت به کشورهاي جنوب، شرق و جنوب شرق آسيا در دستور کار قرار گرفته است.

هم اکنون ايران به طور متوسط روزانه يک ميليون تا يک ميليون 50 هزار بشکه نفت خام و حدود 400 هزار بشکه به صورت روزانه ميعانات گازي و يا نفت فوق سبک به بازارهاي جهاني صادر مي‌کند که با اجراي اين برنامه ويژه ظرفيت توليد نفت ايران به 3.2 تا 3.3 ميليون بشکه در روز و حجم صادرات نفت و ميعانات گازي به مرز 2 ميليون بشکه در روز افزايش مي يابد.

در گام اول صادرات نفت خام و ميعانات گازي به کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در اولويت قرار ندارد و صرفا 500 هزار بشکه افزايش توليد روزانه 500 هزار بشکه نفت خام ايران روانه بازارهاي آسيايي و حتي آفريقايي خواهد شد.

رکن الدين جوادي مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در گفتگويي در تشريح برنامه افزايش توليد نفت ايران در دوران پس از لغو تحريم‌ها، گفت: در دوران لغو تحريم‌ها اولويت دارترين برنامه صنعت نفت ايران افزايش توليد و صادرات نفت خام است.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون ساختار و برنامه ويژه اين افزايش توليد و صادرات نفت تعريف شده است، تصريح کرد: در شرايط فعلي برنامه‌ريزي، مدت‌زمان و روش انجام کارها را هم مشخص شده است.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه سال گذشته براي بيشتر ميادين نفتي مهم‌ يک ‌بار به ‌صورت آزمايشي، برنامه افزايش توليد نفت اجرايي و عملياتي شده است، اظهار داشت: امسال دستور اجراي برنامه افزايش توليد براي همه ميادين نفتي صادر شده است و اين برنامه را براي همه ميادين نفتي، تکرار خواهد شد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه در قالب يک برنامه کوتاه مدت دو ماهه پس از لغو تحريم‌ها، ظرفيت جذب بيش از 500 تا 600‌ هزار بشکه اضافه توليد نفت براي ايران وجود ندارد، تبيين کرد: بر اين اساس شرکت ملي نفت ايران مي‌تواند توليد نفتش را در کمتر از يک ماه به اين ارقام افزايش دهد.

به گفته جوادي، افزايش بيش از 500 هزار بشکه توليد و صادرات نفت ايران به ‌لحاظ شرايط عرضه و تقاضا در بازار، به 6 ماه تا يک‌ سال زمان نياز دارد، تاکيد کرد: ايران تا يک سال آينده مي تواند به حدود سهميه توليد نفت قبل از تحريم‌ها برسد.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه ظرفيت توليد نفت‌خام ايران پيش از شروع تحريم‌ها حدود چهار ‌ميليون بشکه در روز بود، يادآور شد: مي‌توانيم در توليد نفت ‌خام به همين ظرفيت و البته متناسب با کشش بازار، دست پيدا کنيم.

مديرعامل شرکت نفت با بيان اينکه هم اکنون ظرفيت توليد ميعانات گازي‌مگازي ايران حدود 500‌ هزار بشکه در روز است، تاکيد کرد: با توجه به پروژه‌هاي در دست اجراي پارس‌جنوبي به سرعت افزايش يافته و بلافاصله آماده ارائه به بازار خواهد شد.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در شرايط فعلي مسئولان ارشد شرکت‌هاي خارجي زيادي، براي سرمايه‌گذاري و توسعه و هم در بخش تجارت نفت به ايران آمده‌اند و به‌طور فعال در حال مذاکره با آنها هستيم، گفت: عمده افزايش صادرات نفت خام ايران در ماه هاي پيش روي به بازارهاي شرق آسيا خواهد بود.

جوادي در پايان خاطرنشان کرد: به زودي تعدادي کشور که به خاطر تحريم به آنها نفت نمي‌فروختيم، به بازارهاي صادراتي نفت‌ ايران اضافه ‌مي‌شوند. بعضي کشورها هم که حتي پيش از تحريم به آنها نفت نمي‌فروختيم، در رديف مشتريان جديدم قرار خواهند گرفت.

در همين رابطه ،رئيس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت با بيان اينکه مديران نفتي از ذوق زدگي لغو تحريم‌ها پرهيز کنند، خواستار تعريف و اجراي يک برنامه جامع اقتصادي در صنعت نفت در دوران پساتحريم شد.

رضا پديدار درباره توافق هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و لغو تحريم‌هاي صنايع نفت، گاز و پتروشيمي، گفت: در دوران پسا تحريم مسئولان صنعت نفت کشور بايد ظرفيت و توانمندي‌هاي ساخت داخل در روند تصميم سازي‌ها و تصميم گيري‌ها توجه جدي داشته باشند.

رئيس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران با اعلام اينکه سازندگان و صنعتگران که حيات آنها در گروي اتکا به توان ساخت داخل قرار دارد در دوران پسا تحريم از شرايط فرصت‌ها و تهديدات تقريبا در شرايطي يکسان قرار دارند.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در دوره جديد، نگراني‌هاي عميق و هشدارهاي جدي نسبت به کمبود يک برنامه جامع اقتصادي براي دوران پساتحريم با محور استفاده از ظرفيت‌هاي صنعتي داخلي احساس مي شود، اظهار داشت: در اين دوران با پرهيز از دلبستگي و شوق زدگي نسبت به واردات گسترده کالاهاي مشابه ساخت داخل اعلام مي شود؛ مساله اي که در دوران تحريم با وجود تمام قيد و بندهاي قانوني وجود داشت و اکنون با توجه به وجود ميلياردها دلار منابع ارزي کشور در آن سوي مرزها، مي‌توان نقش شتاب دهنده اي به شکل گيري اين وضعيت موجود بدهد.

بزرگترين شرکت آمريکايي در راه تهران

شرکت شلمبرژه آمريکايي و انگليسي به‌عنوان بزرگترين شرکت خدمات نفتي جهان در حالي آماده بازگشت به ايران شده که پالايشگاه‌هاي آسيايي و آفريقايي براي خريد نفت ايران در دوران پساتحريم صف کشيده‌اند.

با توافق هسته‌اي ايران و غرب پيش بيني مي‌شود در قالب يک برنامه زمان بندي وزنه 11 تحريم بين‌المللي از پاي صنايع نفت، گاز و پتروشيمي ايران باز شود.

براساس توافق ايران با گروه 1+5، صادرات و واردات و حمل نفت، فرآورده نفتي، گاز و پتروشيمي ايران، واردات تجهيزات يا تکنولوژي کليدي نفتي به کشور، سرمايه گذاري خارجي در صنايع نفت و انرژي، طراحي و ساخت نفتکش، خدمات بيمه‌اي يا بيمه اتکائي نفتکش‌ها، ارائه خدمات پرچم و تعيين وضعيت براي کشتي‌هاي نفتکش و گازبر ايراني آزاد خواهد شد.

همزمان با قوت گرفتن احتمال لغو يکجاي تمامي تحريم‌هاي نفتي ايران بازارهاي جهاني نفت و انرژي و همچنين شرکت هاي بزرگ چند مليتي به لغو تحريم هاي نفتي ايران واکنش‌هاي مختلفي نشان داده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته