جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5053

 گور دسته جمعي سربازان ناپلئون، گرسنگي شديد قبل از مرگ 

محققان و باستان شناسان به تازگي با کشف بقاياي اجساد سه هزار سرباز ناپلئون در گودالي سترگ در شهر ويلنيوس کشور ليتواني به نتايج مهم و خطيري دست يافته اند. آن‌ها با تجزيه و تحليل شواهد بدست آمده از بقاياي استخوان هاي به جا مانده سربازان اروپايي ارتش بزرگ ناپلئون بناپارت به اين نتيجه رسيدند که قربانيان از شدت گرسنگي، بيماري و درگير عواملي نظير سرماي طاقت فرساي روسيه صدمه ديده و جان باخته اند. اين اجساد در گوري در ويلنيوس که به صورت دسته جمعي مدفون شده بودند يافت شدند.

بقاياي اجساد سربازان يافت شده به 203 سال پيش باز مي گردد زمانيکه ناپلون در بيست و دوم ژوئن سال 1812 ميلادي با ارتشي بزرگ و مجهز به 6750 سرباز به قصد غارت، چپاول و تسخير روسيه به آنجا عزيمت کرد و تا مسکو پيش رفت اما سرماي کشنده روسيه، بيماري، گرسنگي، نرسيدن آذوقه و مهمات به سربازان فرانسوي ناپلئون را مجبور به صدور فرمان غقب نشيني کرد و در اين ميان سربازان ارتش عظيم ناپلئون که بالغ بر نهصد هزار نفر رسيده بودند بر اثر سرماي جان گداز روسيه به صد هزار نفر تقليل يافتند و سربازان قديمي اي که در جنگ هاي بسياري در رکاب او مي جنگيدند نيز مردند. همچنين باقيمانده سپاهيان او به هنگام عقب نشيني و مستقر شدن در شهر ويلنيوس واقع در ليتواني به پنجاه هزار نفر رسيدند که باز تعدادي از آنها در اثر گازگرفتگي حشرات موذي، بيماري هاي واگيردار، سرماي طاقت فرسا و گرسنگي جان خود را از دست دادند و در اين موقعيت دشوار و دهشتناک تنها 32000 سرباز جان سالم به در بردند.

در حال حاضر تحقيق و مطالعات جديدي که بر روي بقاياي اجساد سه هزار سرباز ارتش بزرگ ناپلئون بناپارت که در گوري بر روي هم انباشته به صورت دسته جمعي يافت شده اند نشان داده است که آنها به هنگام مرگ با گرسنگي دست و پنجه نرم مي کردند و از شدت قحطي جان خود را از دست داده اند.

سوابق تاريخي نشان مي دهد که سربازان فرانسوي در راه بازگشت از روسيه تمام شهرهايي که در مسيرشان قرار داشت را غارت کردند و در شهر ويلنيوس (پايتخت جمهوري ليتواني) که در همسايگي و مجاورت روسيه ميباشد اقامت کردند و آنجا را نيز به چپاول کشيدند. بازماندگان قشون شکست خورده ارتش بزرگ ناپلئون به محض رسيدن به شهر ويلنيوس تمام خوار و بار و آذوقه هاي موجود را به يکباره بلعيدند و هيچ توشه و ذخيره اي را در انبارها باقي نگذاشتند بطوريکه هيچ يک از ساکنان بوي آنجا حاضر به فراهم آوردن محل اسکان مناسب و آذوقه براي آنها نبودند. از همين رو قحطي و گرسنگي آغاز شد و مجددا سپاهيان باقي مانده مجبور بودند از شدت گرسنگي با مرگ دست و پنجه نرم کنند و يکي يکي جان خود را از دست بدهند. در ابتدا، بوميان محلي اجساد سربازان اروپايي را که از قحطي و گرسنگي، بيماري و سرماي شديد مي مردند را مي سوزاندند. اما سوزاندن اجساد بوي زننده و تعفن آميزي را به همراه داشت و شدت اين بو به حدي بود که بوميان محلي تصميم گرفتند که آنها را به صورت دسته جمعي در داخل گودالي عميق دفن کنند به همين علت از حفر گودال ها و چاله هاي ستبر استفاده کردند.

باستان شناسان در سال 2001 با خاک برداري يکي از گورهاي دسته جمعي مدفون شده بقاياي 3269 جسد را در زير خاک يافتند اما نمي دانستند که چه کساني هستند. با بررسي هاي انجام شده متوجه شدند که اغلب اين اجساد متعلق به مرداني در رده سني بين بيست و پنج تا سي سال بوده و همچنين برخي از زنان يافت شده از پيروان اردوگاه بوده اند و يا در شمار زناني بودند که کالا ها و محصولات خود را به نيروها و سربازان ناپلئون بناپارت به فروش مي رساندند.

اخيرا محققان با مطالعه بر روي ايزوتوپ هاي موجود در استخوان برخي از قربانيان اين فاجعه اسفبار به نتايج خطير و چشمگيري دست يافتند. اين مطالعات نشان مي دهد که قربانيان از سطوح بالاي نيتروژن برخوردار بودند که مقدار بسيار زياد نيتروژن نشانه اي از علايم گرسنگي و کم شدن آب بدن مي باشد. همچنين تجزيه و تحليل يافته هاي بدست آمده از ميزان مقادير اکسيژن و کربن موجود در استخوان ها نشان داده است که اين قربانيان متعلق به کدام منطقه بوده اند، در کجا زندگي مي کرده اند و از چه نوع مواد غذايي مصرف مي کردند.

«سرنلا فونت پلير» دانشجوي باستان شناسي دانشگاه مرکزي فلوريدا که اخيرا بر روي موضوع پايان نامه اش که تحقيق و پژوهش بر روي قربانيان اين فاجعه مي باشد کار مي کند مي گويد: «کشف مهم اين پژوهش اين است که هيچ يک از قربانيان يافت شده متعلق به مناطق، حومه ها و شهرهاي اطراف کشور ليتواني نبوده اند. تجزيه و تحليل بررسي هاي انجام شده بر روي ايزوتوپ هاي اکسيژن پايدار استخوان ها نشان مي دهد که اکثريت اين افراد متعلق به اروپاي مرکزي به ويژه مناطق اطراف جنوب کشور فرانسه که شامل اسپانيا، پرتغال و بخش هايي از ايتاليا است بوده اند. بر اساس متون تاريخي، اين مناطق دقيقا جزو همان منطقه هايي است که ناپلئون سربازان خود را براي ساخت ارتشي بزرگ به منظور حمله به روسيه در سال 1812 ميلادي به خدمت گرفت. همچنين تجزيه و تحليل شواهد بدست آمده از اجساد قربانيان اطلاعات بسياري را درباره هر يک از اجساد رونمايي کرد به عنوان مثال يکي از آنها فردي بوده است که در مبارزات انتخاباتي مصر شرکت کرده بوده است و يا اسکلت زن فرانسوي يافت شده نشان داده که ممکن است او ارتش بزرگ ناپلئون را به هنگام حرکت به سمت ويلنيوس همراهي کرده باشد. همچنين يکي ديگر از اين اجساد متعلق به کهنسال ترين مردي بوده که ممکن است قبل از پيوستن به سپاهيان ارتش مجهز ناپلئون در کوه هاي جنوبي اروپا زندگي مي کرده است».

«سرنلا فونت پلير» به همراهي همکارش «سامانتا هولدر» با انجام آزمايش هايي بر روي محتواي مواد معدني استخوان هاي اجساد دريافتند که يکي از علل اصلي مرگ و مير قواي ارتش عظيم فرانسوي ها گرسنگي و قحطي بوده است.

گزارش هاي منتشر شده درباره اين پژوهش در مجله فوريس نشان داده است که بررسي و مطالعه نمونه برداري ايزوتوپ هاي نيتروژن اوره خون موجود در استخوان هاي اسکلت قربانيان بسيار بالا بوده و سطح نيتروژن بيش از دو جين از اجساد اين افراد بسيار زياد بوده است. «هولدر» گمان مي برد نکته اي که در مورد سربازان قابل توجه مي باشد اين است که هنگاميکه بدن انسان با کمبود نيتروژن مواجه مي شود ايزوتوپ هاي نيتروژن با بالاترين ميزان از سطح خود افزايش مي يابند. بنابراين شرايطي مانند بي اشتهايي، خستگي و کسلي طولاني مدت صبح، کمبود ويتامين D، گرسنگي و قحطي مي تواند به افزايش مقدار سطوح نيتروژن اوره خون نيز بيانجامد.

«سرنلا فونت پلير» در پايان نامه خود مي نويسد: جنگ هاي ناپلئوني از سال 1803 تا 1815 ميلادي به ناپلئون به عنوان نخستين امپراتور فرانسه اين امکان را داد تا نقش بسزايي در تاريخ اروپا ايفا کند.وي در اولين دهه قرن 19 ارتش فرانسه را عليه اکثر قدرت‌هاي اروپايي هدايت کرد و پس از رشته‌اي از پيروزي‌ها موقعيت فرانسه را به عنوان يکي از قدرت‌هاي غالب قاره اروپا تثبيت کرد. در اين دوره حوزه نفوذ فرانسه از طريق اتحادهاي متعدد با ساير کشورها و انتصاب دوستان و اعضاي خانواده ناپلئون به رهبري ديگر کشورهاي تصرف شده توسط فرانسه، گسترش يافت. او در طول لشکرکشي هايش به طور خلاصه مناطق بسياري از اروپا از جمله فرانسه، استراليا، پروس، سوئيس، ايتاليا، وستفاليا، لهستان، بلژيک، هلند، آلمان، اسپانيا، پرتغال، ليتواني، کرواسي و روسيه را تسخير کرده است.

تاکتيک‌هاي او باعث پيروزي‌هاي بسياري براي ارتش فرانسه در برابر ارتش‌هايي شد که حتي در بعضي موارد از لحاظ تعداد بر ارتش فرانسه برتري داشتند. به همين دليل وي به عنوان يکي از فرماندهان نظامي تاريخ شناخته شده‌است. نخستين هدف او منزوي کردن رقيب اصلي و سرسخت خود يعني بريتانياي کبير بود. او قصد داشت تا بريتانيا را از لحاظ اقتصادي به زانو درآورده و مغلوب کند.اشغال روسيه آخرين اقدام ناپلئون به منظور تحت کنترل درآوردن بريتانيا و فروپاشي کامل نظام اقتصادي بريتانياي کبير بود.

در ابتداي اين راه در سال 1807 ميلادي ميان ناپلئون بناپارت با امپراتور روسيه، الکساندر يکم تزار روسيه که بين سالهاي 1801 تا 1825 بر اين کشور حکمراني مي کرد پيمان صلح تيلسيت در منطقه اي به همين نام بسته شد که به مجب عقد اين پيمان هر دو امپراتوري در جهت سقوط و فروپاشي بريتانياي کبير با يکديگر هم پيمان شدند.

پلير همچنين در پايان نامه خود مي نويسد: «اقدامات ناپلئون سبب آسيب رساندن به نظام اقتصادي اروپا شده بود و به همين منظور روسيه معاهده خود با امپراتوري فرانسه را خاتمه داد و دوباره تجارت و روابط اقتصادي با بريتانيا را از سرگرفت. ناپلئون نيز در سال 1812 به روسيه که هنوز تحت سلطنت الکساندر يکم تزار روسيه بود حمله کرد که منجر به فتح مسکو شد. اما الکساندر فرمان آتش زدن شهر را داد که اين امر باعث از بين رفتن آذوقه شهر شد؛ و ناپلئون به خاطر کبود مواد غذايي مجبور شد در سرماي شديد زمستان به روسيه بازگردد که به سرمازدگي و نابودي سپاه ارتش عظيمش انجاميد».

بقاياي اجساد 3269 سرباز ارتش ناپلئون بناپارت که از گوري در شهر ويلنيوس نبش قبرشده و مورد بررسي قرار گرفتند در حال حاضر در يک گورستان نظامي به خاک سپرده شده اند. پايان نامه خانم «سرنلا فونت پلير» اطلاعات بسيار ارزشمند و حائز اهميتي درباره آزمايش هاي انجام شده بر روي اجساد قربانيان اين نبرد سهمگين و همچنين حملات و لشکرکشي هاي سربازان ارتش بزرگ ناپلئون در اختيار همگان قرار مي دهد.

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته