جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 استخوان و پوست گاو و پاستيل هاي خوشمزه 

 تهران - ايرنا - استخوان و پوست گاو ، ژلاتين مي شود و بعد پاستيل و سووال هاي فراوان که آيا پاستيل ها براي استخوان و مفاصل خوب است و اصلا ارزش تغذيه اي دارد يا نه؟

اخيرا پاستيل هاي رنگي تر و شفاف تر و در اشکال زيباتري به بازار آمده که به ويژه کودکان را به طرف خود جلب مي کند.

اغلب اين پاستيل ها نيز به صورت فله اي عرضه مي شوند که نسبت به اشکال بسته بندي از رنگ خيره کننده تر و حتي طعم بهتري برخوردار هستند و حال اين سووال مطرح مي شود که آيا اين پاستيل ها قاچاق بوده يا توليد داخل و آيا سلامت آنها تضمين شده است.

اظهارنظرهاي هاي فراوان درباره پاستيل

بسياري از افراد نمي دانند که اصلا ترکيبات پاستيل چيست و چه ارزش غذايي دارد ، در رده چيپس و پفک قرار مي گيرد يا نسبت به آنها سالم تر است اما اظهار نظرهاي فراواني درباره آن مي کنند.

بطورمثال برخي مي گويند پاستيل ها قد را بلند مي کند، برخي ديگر مي گويند غضروف ساز و براي دندان هم خوب است و برخي ديگر معتقد هستند که خوردن آن موجب بروز مشکلات گوارشي مي شود.

حتي يک مادر که اخيرا کودکش را براي مشکلات تکلمي نزد پزشک برده است ، پزشک به او توصيه کرده که فرزندش پاستيل مصرف کند درحاليکه تحقيقات پزشکي در اين باره انجام نشده است.

تاريخچه مختصري از پاستيل

هانس ريگل مدير شرکت آلماني آب نبات هاريبو با افزودن ژلاتين به آب نبات ها، اولين پاستيل ها را به شکل خرس در سال 1920 ابداع کرد هرچند که مصرف ژلاتين به عنوان اصلي ترين ماده غذايي تشکيل دهنده پاستيل از زمان فراعنه مصر، وجود داشته است.

سال ها بعد پاستيل ها در هزاران شکل مختلف از خرس، کرم، قورباغه، همبرگر کوچک، توت فرنگي و آلبالو گرفته تا بطري نوشابه و ديگر شکل هاي دوست داشتني به بازار عرضه شد.

اين شکلات هاي ژلاتيني خوشمزه آنچنان محبوبيت يافت که بازار مالي آن تنها در سال 1996 در آمريکا، بالغ بر 135 ميليارد دلار شد.

در ايران نيز پاستيل هاي نوشابه اي جزو قديمي ترين ها است و براي برخي افراد حکم يک نوستالژي دوست داشتني را دارد.

ترکيبات پاستيل از زبان متخصص تغذيه

مدير گروه تغذيه جامعه دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: ماده اوليه پاستيل ، ژلاتين است؛ ژلاتين يک ترکيب پروتئيني متشکل از سه اسيدآمينه است.

دکتر احمدرضا درستي در گفت و گو با خبرنگار سلامت ايرنا مي افزايد: هر کدام از اين اسيدآمينه ها بطورجداگانه مي توانند وارد بدن شوند اما چون هر سه اسيدآمينه بطور يکجا در پاستيل وجود دارد مي تواند به فراهم کردن ژلاتين مورد نياز استخوان، کمک کند.

وي خاطرنشان مي کند: ژلاتين به ويژه در افرادي که دچار شکستگي استخوان شده اند مي تواند ، کمک کننده باشد.

پاستيل و استخوان گاو و گوسفند

مدير گروه تغذيه جامعه دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: ژلاتين از جوشاندن استخوان گاو و گوسفند فراهم مي شود؛ افرادي که خوراک کله پاچه مي خورند هنگام خنک شدن آن مشاهده مي کنند که از آن ژله حاصل شده که اين همان ژلاتين است.

درستي مي افزايد: استخوان را از گوشت جدا کرده و آن را مي جوشانند که نتيجه آن ژله اي بي رنگ است که با افزودن رنگ و مواد قندي ، تبديل به پاستيل مي شود؛ پس پاستيل در حقيقت ژله کم آب همراه با طعم دهنده، رنگ دهنده و ديگر افزودني ها است تا قوام بهتري پيدا کند.

تبليغات استخوان سازي پاستيل گمراه کننده است

مدير گروه تغذيه جامعه دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: ژلاتين ، ارزش غذايي بالايي ندارد و در حاليکه به افرادي که استخوان آنان شکسته ، کمک مي کند، براي کودکان در حال رشد سودمند نيست.

درستي اضافه مي کند: کودکان در حال رشد به همه نوع مواد غذايي براي رشد نياز دازند و ژلاتين کمک چنداني به استخوان سازي و ساخت مفاصل نمي کند.

وي تصريح مي کند: گاهي با تبليغات به اين اشتباه عامه دامن مي زنند که اگر غذاي کافي نمي خوري ، پاستيل مي تواند آن را جبران کند در حاليکه اين امر اشتباه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته