جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 دندان‌ عقل را بکشيم يا نکشيم؟ 

 دندان عقل به سومين دندان آسياب بزرگ گفته مي‌شود اين دندان نسبت به ساير دندان‌ها ديرتر رشد مي‌کند و معمولا بين سنين 17 الي 21 سالگي رشد خواهد کرد.

فضاي رشد کمتر با افزايش سن

هرچه سن فرد بالاتر رود و از لحاظ فيزيکي رشد کند اندازه و محدوده فک وي هم کوچک مي‌شود در نتيجه دندان عقل محدوده لازم جهت رشد خود را نداشته و در نتيجه به صورت نهفته و يا نيمه نهفته بروز مي‌يابد.

دندان عقل با توجه به اينکه در آخرين رديف دندان‌ها رشد کرده و معمولا فضاي کمي جهت رشد خود دارد باعث وارد آمدن فشار به دندان‌هاي مجاور و کج شدن ساير دندان‌ها خواهد شد. علاوه بر اين ها باعث بروز دردهايي در ناحيه‌ي مفصل فک، گوش، چشم و سر مي‌شود در نتيجه براي جلوگيري از گرفتاري به اين دردها بهتر است اين دندان توسط دندان‌پزشک کشيده شود.

از 18 سالگي حواستان به دندان عقل باشد

باشگاه خبرنگاران نوشت: عبدالحميد ظفرمند متخصص دندان پزشکي و عضوهيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي پيرامون وضعيت رويش دندان‌ عقل مي‌گويد: دندان عقل قاعدتا از سن 18 سالگي به بعد شروع به رشد مي‌نمايد اما در برخي افراد ممکن است قبل از سن 18 سالگي و يا پس از آن رشد نمايد.

اثر مثبت نحوه قرار گيري بر احتمال رويش دندان

وي در ادامه گفت: از طريق عکسبرداري OPG مي توان از مسير رويش اين دندان اطلاع پيدا کرد. به طور کلي در صورتي که جهت قرار گيري دندان عقل به حالت افقي باشد احتمال رويش دندان کمتر است و بالعکس اگر نحوه قرار گيري آن به طور عمودي باشد در اين صورت احتمال رويش افزايش مي‌يابد.

ضرورت معاينه هر 6 ماه يکبار از وضعيت رويش نرمال

اين متخصص دندان‌پزشکي و ارتودنسي افزود: غير از مسيرهاي مذکور ممکن است جهت رويش دندان عقل به صورت نرمال باشد، در اين صورت نمي‌توان گفت: رويش به طور صد درصدي انجام شود و بايد هر شش يا هشت ماه بررسي شود که آيا همچنان اين مسير ادامه دارد يا خير.

ظفرمند در خصوص ضرورت يا عدم ضرورت جراحي و يا کشيدن دندان عقل اظهار کرد: لازم است تا زماني که ريشه به مرحله تشکيل برسد از انجام جراحي خودداري شود. همچنين نگهداري از اين دندان و عدم کشيدن آن در صورتي که آسيب‌هاي آزار دهنده نداشته باشد مشکلي را ايجاد نخواهد کرد.

احتمال پوسيدگي به دليل موقعيت خطرناک

دندان عقل پس از پوسيدگي موجب پوسيدگي دندان هاي مجاور و عفونت در اطراف مي‌شود اما گاهي ممکن است با بستري شدن در بيمارستان همراه باشد.

عبدالحميد ظفرمند با تاکيد بر اين که دندان عقل هم مانند ساير دندان‌ها در معرض خطر پوسيدگي قرار دارد، اذعان کرد: علاوه بر احتمال پوسيدگي که براي اين دندان وجود دارد، مشکل مضاعف ديگري وضعيت آن را تهديد مي کند که اصلي ترين آن وضعيت قرار گيري آن در دهان و دسترسي سخت مسواک جهت شستشوي آن است اين وضعيت در فک بالا بيشتر ديده مي‌شود در نتيجه خود اين عامل باعث افزايش احتمال پوسيدگي براي دندان عقل خواهد شد.

خطرات جانبي پس از بروز عفونت

وي در خصوص احتمال بروز عفونت براي دندان عقل عنوان کرد: معمولا عفونت‌ها از سطح دندان‌ها مي‌باشد همچنين ميزان کم و کيف عفونت دندان‌ها بسته به مکان قرار گيري متفاوت است به طوريکه دندان‌هاي آسياي کوچک که در فک بالا قرار گرفته‌اند در صورتي که دچار مشکل شوند عفونت سينوس‌هاي فکي و گونه‌ها را درگير خواهد کرد.

وي ادامه داد: اگر دندان عقل مربوط به فک پايين باشد عفونت سريعا وارد ناحيه گردن و حلق خواهد شد. به طور کلي نحوه انتشار و اثر گذاري اين دندان‌ها متفاوت است،‌ اين درحالي است که مکانيسم عفونتي آن در همه جا يکسان است.

کشيدن تنها راه حل رهايي از کيست و تومور

اين متخصص در پايان خاطر نشان کرد: علاوه بر احتمال پوسيدگي و عفونت که وضعيت اين دندان را تهديد مي‌کنند. تومورها و کيست ها هم مسيرهاي متفاوتي داشته و ممکن است باعث بروز مشکل شوند که راه حل آن کشيدن دندان فرد مبتلا است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته