جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 خبرپزشكي 

 اگزما با مراقبت و پرهيز غذايي بهبود پيدا مي‌کند

مريم مهلوجي‌راد در گفت‌و‌گو با فارس ، گفت: اگزماي پوستي يک بيماري مزمن عود کننده است که به دو دسته آلرژيک و غيرآلژيک تقسيم مي‌شود و عودکننده يعني ممکن است اين بيماري درمان شود، اما يک عامل محيطي و غذايي مجدد مي‌تواند اگزما را برگشت دهد.

وي افزود: اگزما بيماري واگيرداري نيست؛ اما اگر با عفونت ميکروبي يا ويروسي همراه شود، مي‌تواند واگيردار نيز باشد.

وي علائم اگزما را خشکي و خارش پوست همراه با بثورات جلدي دانست که به صورت تاول‌هايي ريز در مي‌آيند و براثر خارش پاره و مايع زردرنگي از آن‌ها خارج مي‌شود.

مهلوجي‌راد گفت: اگزماي آلرژيک که به آن آتروپيک هم گفته مي‌شود، بيشتر در کودکان ديده مي‌شود. اين نوع اگزما بيشتر در سر و صورت و تن کودک ايجاد مي شود؛ اما در بالغين، اگزما روي اندام‌ها و بيشتر دست و پا بروز مي‌کند ولي به طور کل در هر دو سن امکان بروز آن در سرتاسر بدن وجود دارد.

اين فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني يادآور شد: غذاهايي مثل شير گاو، تخم مرغ، سويا وگندم، آجيل‌ها و محصولات دريايي مي‌تواند اگزماي کودکان را تشديد کند، اما در بالغين بيشترين چيزي که در تشديد اگزما تاثير دارد استفاده از افزودني‌هاي غذايي،مواد شوينده و خوراکي‌هاي داراي مواد رنگي و نگهدارنده است.

وي افزود: مبتلايان به اگزما بايد از خوردن غذاهاي محرک مثل ادويه، فلفل و ترشي‌ها و غذاهاي داراي طبع تند و گرم اجتناب کنند.

وي با اشاره به اينکه اين بيماري بيشتر در مناطق داراي آب‌وهواي سرد و خشک ديده مي‌شود، افزود: اگزما در فصول سرد و در مناطقي که هوا خشک است شدت مي‌يابد و به‌همين دليل به کساني که از اين بيماري رنج مي‌برند توصيه مي‌شود به مناطق مرطوب کشور مانند نواحي شمالي ايران سفر کنند، چراکه رطوبت کافي بر روي پوست و بهبود اگزما تاثير مثبت دارد. وي افزود: افراد مبتلا به اگزما بايد از پوشيدن لباس‌هاي داراي الياف مصنوعي و پلاستيکي خودداري کرده و تا جاي ممکن هميشه از لباس‌هاي نخي استفاده کنند.

اين فوق تخصص آلرژي در پايان افزود: افراد براي درمان‌ تخصصي اگزما بايد به پزشک مراجعه کنند و از درمان خودسر پماد‌هاي کورتن‌دار موضعي خودداري کنند؛ زيرا اين پماد‌ها داراي عوارض هستند و به جز متخصص کسي نمي‌تواند تشخيص دهد چه کورتني براي چه قسمت از بدن مناسب است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته