جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 نفت برنت به کمتر از 50 دلار رسيد
 سايه بازگشت ايران قيمت نفت را کاهش داد 

 سقوط قيمت نفت همچنان ادامه دارد و قيمت اين طلاي سياه به زير 50 دلار رسيد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز؛ پس از افت 5 درصدي قيمت نفت در معاملات روز گذشته که باعث شد قيمت نفت برنت براي نخستين بار در 6 ماه گذشته به زير 50 دلار سقوط کند در معاملات امروز اندکي قيمت ها اصلاح شده است.هر بشکه نفت سبک آمريکا در معاملات روز سه شنبه 32 سنت افزايش قيمت داشت و به 45 دلار و 49 سنت رسيد. قيمت نفت برنت درياي شمال نيز 18 سنت افزايش يافت و به 49 دلار و 70 سنت رسيد.

مازاد عرضه و توافق هسته اي ايران از عمده ترين دلايل سقوط قيمت نفت است. کارشناسان نفتي پيش بيني کرده اند که با رفع تحريم هاي نفتي ايران ظرفيت نفت ايران 1 ميليون بشکه افزايش پيدا کند.

بهاي نفت در روزهاي اخير و پس از آنکه ايران به ‌طور ضمني اعلام کرد توليد نفت خود را به محض لغو تحريم‌ها افزايش خواهد داد، به طور ناگهاني به پايين‌ترين سطح شش ماه گذشته سقوط کرده است.

به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه آسترالين؛ کاهش چهار درصدي اخير قيمت نفت برنت و سقوط آن به مرز بشکه اي 49 دلار(پايين‌ترين قيمت از 30 ژانويه) پس از آن رخ داد که ايران اعلام کرد: قادر است توليد نفت خود را ظرف يک هفته پس از لغو تحريمها 500 هزار بشکه در روز افزايش دهد.

بيژن زنگنه وزير نفت ايران گفت: عرضه نفت اين کشور مي‌تواند افزايش بيشتري پيدا کند و ظرف يک ماه پس از تحريمها يک ميليون بشکه در روز افزايش يابد.

وي گفت: تحريم‌هاي بين‌المللي عليه صنعت نفت ايران تا اواخر نوامبر برداشته خواهند شد.

با توجه به اينکه اوپک هيچ نشانه‌اي مبني بر کاهش توليد خود بروز نداده است سخنان وزير نفت ايران باعث نگراني درباره اشباع بيشتر و قريب‌الوقوع‌ بازار نفت شد.

به رغم اينکه قيمت نفت طي يک سال گذشته از متوسط 110 دلار ظرف سه ماه و تا پايان ژوئن سال گذشته نصف شده است، انتظار مي‌رود آمارهاي اوپک که قرار است هفته آينده منتشر شوند نشان‌ دهنده توليد بي‌سابقه نفت اين سازمان در ماه ژوئيه باشد.

برن شلدروپ تحليلگر بازار نفت در اسلو مي‌گويد: اوپک با کاهش توليد مخالفت مي‌کند و براي اينکه قيمتها احيا شود بايد عرضه خود را کاهش دهد. بايد کاهش قابل توجهي در توليد نفت شل و شن‌هاي نفتي رخ دهد تا باعث تغيير قيمت‌ها در بخش عرضه شود. گفتن اين حرف ساده است ولي در عمل اوضاع فرق مي‌کند.

تعداد دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا هفته گذشته پنج مورد افزايش يافت و به 664 دکل رسيد. شمارش دکل‌ها در چهار هفته از پنج هفته گذشته افزايش يافته است.

کاهش اخير قيمت نفت و علايم تازه رکود در تقاضاي نفت چين که يک مصرف‌کننده پرتقاضاي نفت مبتلا به رکود صنعتي و اقتصادي است خوش‌بيني‌هاي قبلي مبني بر احياي قيمت نفت پس از سقوط سال گذشته را از بين مي‌برد.

بهاي نفت برنت پس از سقوط به 45 دلار در هر بشکه در ماه ژانويه، در ماه مي به بالاي 69 دلار بازگشت، اما از آن زمان تاکنون بسياري از صندوق‌هاي تاميني و ديگر نهادهاي گمانه‌زني پيش‌بيني‌هاي خود مبني بر افزايش قيمت نفت را تنزل داده و اين امر بر فشار نزولي روي بهاي نفت افزوده است.

مايکل هولم تحليلگر بازار نفت گفت: دستکم سه ماه طول مي‌کشد تا بازارهاي نفتي مجددا ثبات پيدا کنند که ناشي از تغيير‌ها و لغو پروژه‌هاي شرکت‌هاي نفتي غربي نظير بريتيش پتروليوم، اکسون موبيل و رويال داچ شل است.هفته گذشته چند شرکت نفتي برنامه‌هاي خود را براي تعديل نيرو و تاخير يا لغو پروژه‌ها متناسب با کاهش قيمت نفت اعلام کردند.

ايران که در حال حاضر سومين توليد‌کننده بزرگ اوپک است در ماه ژوئيه به‌طور متوسط روزانه دو ميليون و 850 هزار بشکه نفت توليد کرد در حالي که در پايان سال 2011 و قبل از تشديد تحريم‌ها روزانه سه ميليون و 600 هزار بشکه نفت توليد مي‌کرد.ايران چهارمين ذخاير بزرگ نفت جهان را در اختيار دارد و مجموعه‌اي از شرکت‌هاي نفتي از جمله شل به‌ توسعه آنها پس از لغو تحريم‌ها تمايل نشان داده‌اند.هولم نسبت به سرعت بازگشت نفت ايران به بازار ابراز ترديد کرد و گفت: کارهاي زيادي بايد انجام شود تا اين ميادين به چرخه توليد بازگردند.

ايران به‌هيچ‌ عنوان از سهمش در بازار جهاني نفت صرف‌نظر نمي‌کند

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس گفت: اولويت نخست ايران در شرايط پساتحريم، کسب سهم خود از بازار نفت است و به‌طور حتم اين برنامه با حضور فعالانه، چشمگير و قدرتمندانه، تيم نفتي ايران محقق مي‌شود.

محمدسعيد انصاري افزود: پس از موفقيت ايران در مذاکرات هسته‌اي با گروه 1+5 و صدور قطعنامه در شوراي امنيت سازمان بين‌المللي، رفت‌وآمدهاي سياسي و اقتصادي به تهران نشان داد آن‌ها پيش از ما مشتاق به رفع موانع توسعه مناسبات هستند.

اين نماينده مجلس نهم، بابيان اين‌که برخي از وزيران اروپايي در روزهاي نخست پس از مذاکرات وين به ايران آمدند، افزود: ايران در بخش نفت و گاز ظرفيت فراواني براي ارائه دارد بنابراين آن‌ها مترصد ايجاد ارتباط هستند.

انصاري هم‌چنين به اشاره به سفر وزير امور خارجه ايتاليا به ايران گفت: توسعه مناسبات نفتي با اين کشور به نفع هر دو طرف است.

اين نماينده مجلس نهم افزود: خوشبختانه تيم نفتي ما از مديريت بالايي برخوردار است و ازاين‌رو انتظار مي‌رود در آينده نزديک تحول مثبتي در اين بخش روي دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته