جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 دنياي انرژي 

 افزايش صادرات نفت ايران به هند

صادرات نفت ايران به هند در ماه جولاي به روزانه 215 هزار و 400 بشکه رسيد.به گزراش مهر به نقل از پايگاه خبري «رويترز»، صادرات نفت ايران به هند در ماه گذشته ميلادي يعني جولاي نسبت به مدت مشابه سال گذشته ميلادي از رشد 2.4 درصدي برخوردار بود.

در همين حال، صادرات نفت ايران به هند در ماه جولاي، روزانه 215 هزار و 400 بشکه در روز گزارش شد.

همچنين ميزان صادرات نفت ايران به هند از ماه آوريل تا جولاي ( فرودين تا 9 مردادماه سال جاري ) نسبت به مدت مشابه سال گذشته ميلادي از رشد 37.3 درصدي برخوردار بوده است.هند چهارمين کشور بزرگ مصرف کننده نفت در جهان است و بعد از چين دومين مشتري بزرگ نفتي ايران محسوب مي‌شود.

خودکفايي ايران در توليد يک کالاي پرمصرف در صنايع نفت و گاز

عضو انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت با اشاره به خودکفايي ايران در توليد يک کالاي پرمصرف در صنايع نفت و گاز، جزئيات همکاري گازي با شرکت‌هاي گازپروم روسيه و ترکمن گاز ترکمنستان را تشريح کرد.

به گزارش مهر، ناصر درويشي با اشاره به خودکفايي ايران در طراحي و ساخت انواع عايق‌هاي گرم و سرد ضد خوردگي در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، انتقال آب، نيروگاهي و انرژي هسته اي، گفت: براي نخستين بار با دانش فني و طراحي تمام ايراني اين محصول پرکاربرد در داخل کشور عرضه مي شود.عضو انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران با اعلام اينکه هفته آينده خط توليد محصول استراتژيک «قلاف‌هاي حرارتي انقباضي» مورد استفاده در صنايع نفت، گاز و انرژي به صورت رسمي در مدار بهره برداري قرار مي‌گيرد، تصريح کرد: بر اين اساس براي نخستين بار امکان توليد يک محصول بسيار پيشرفته و به اصطلاح "هاي تک" در کشور فراهم شده است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه اين محصول جديد حتي در صنايع و انرژي هسته اي هم داراي کاربرد است، بيان کرد: با توليد اين محصول جديد پليمري مهندسي شده پيش بيني مي شود که از خروج سالانه بيش از 50 ميليون دلار ارز از کشور جلوگيري شود و يک خودکفايي ارزي براي اقتصاد کشور به ارمغان مي آورد.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران، نخستين کشور اسلامي منطقه خاورميانه بوده که به دانش فني توليد اين محصول دست يافته است سالانه بيش از 100 ميليون دلار از اين محصول استراتژيک به کشورهاي مختلف همسايه و منطقه خاورميانه صادر شود.

درويشي با بيان اينکه نکته و ويژگي بارز راه اندازي اين خط جديد توليد و عرضه اين محصول جديد آن است که طراحي و تدوين دانش فني توليد اين محصول با ابتکار و خلاقيت دانشمندان جوان ايراني انجام گرفته است، تاکيد کرد: در کنار توليد اين محصول، ايران به دانش کاملا بومي طراحي و ساخت خطوط توليد اين محصول هم دست يافته است.عضو انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت با يادآوري اينکه با توليد اين محصول ايران از واردات محصولات مشابه آمريکايي و کانادايي خودکفا شده است، تبيين کرد: در تهيه و تامين مواد اوليه و خام اين محصول هم به صورت حداکثري از توان و ظرفيت‌هاي داخلي استفاده شده است.

وي با اعلام اينکه در طول چند سال گذشته محصولات مشابه به به کشورهاي عراق، اقليم کردستان عراق، هند، ترکمنستان، ترکيه، عمان، بنگلادش، کويت، پاکستان، ارمنستان، جمهوري آذربايجان، کشورهاي منطقه آسياي ميانه، مرکزي و حوزه قفقاز صادر شده است، گفت: پيش بيني مي شود محصول جديد هم به بازارهاي منطقه‌اي و جهاني صادر شود.

درويشي هزينه تمام شده توليد اين محصول جديد در مقايسه با نمونه‌هاي چيني را 10 درصد ارزان قيمت تر و در مقايسه با نمونه هاي آمريکايي و اروپايي 30 درصد ارزان تر عنوان کرد و اظهار داشت: با اين وجود کيفيت محصولات توليدي به مراتب بالاتر از حتي نمونه هاي مشابه اروپايي و آمريکايي بالاتر است.

وي با تاکيد بر اينکه در توليد اين محصول جديد به عنوان قلاف حرارتي انقباضي، مقاومت و خواص فيزيکي محصول به شدت ارتقا يافته است، تبيين کرد: علاوه بر اين تاکنون همکاري هاي مشترکي با شرکت گازپروم روسيه، ترکمن گاز ترکمنستان و شرکت ملي گاز ايران به عنوان سه شرکت بزرگ گازي جهان انجام شده است.

وي ظرفيت فعلي توليد اين محصول در داخل کشور را حدود 25 هزار تن عنوان کرد و افزود: نياز واقعي بازار ايران به ويژه در سطح شبکه انتقال نفت، گاز، پتروشيمي، آب و انرژي سالانه حدود 15 هزار تن است که امکان تامين نيازهاي داخلي بدون نياز به واردات وجود دارد.

درويشي با استقبال از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي و بازگشايي بازار صادرات پيش روي سازندگان و صنعتگران ايراني، خاطرنشان کرد: نگراني بازگشت شرکت‌هاي بزرگ خارجي به ايران پس از لغو تحريم ها نيستيم زيرا کيفيت و قيمت تمام شده محصول ايراني قابل رقابت با تمامي برندهاي جهاني است.

توافق جديد نفتي ايران-ايتاليا

وزير اقتصاد گفت: توافق شده است با لغو تحريمها، خريد نفت ايران توسط ايتاليا افزايش يابد.

به گزارش مهر، علي طيب نيا پس از مذاکره با همتاي ايتاليايي خود در جمع خبرنگاران گفت: ما حساسيت داريم که سياست هاي اقتصاد مقاومتي را پس از حذف تحريم ها به صورت جدي ادامه دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته