جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 شهرستان ها 

 معاون اول رئيس جمهوري:

اقتصاد ايران در سالهاي گذشته با وجود درآمدهاي نفتي فراوان آسيب ديد

اقتصاد ايران در سالهاي گذشته و با وجود درآمدهاي نفتي زياد، دچار آسيب شد و فرصتها و منابع بسياري از دست رفت، بنابراين بايد در اين شرايط سياستهاي خوبي اتخاذ کنيم و از تجربيات تلخ گذشته درس بگيريم.

به گزارش شانا، اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري، که در جلسه شوراي اداري استان گلستان صحبت مي‌کرد با يادآوري فشارهاي همه جانبه از سوي تحريم کنندگان ملت ايران گفت: آنها خباثت را به حدي رسانده بودند که ايرانيان مقيم خارج از کشور و حتي آنها که گذرنامه غيرايراني داشتند نيز به جرم ايراني بودن و اين که محل تولدشان ايران است، تحت فشار بودند و اجازه افتتاح حساب بانکي و فعاليت اقتصادي نداشتند.

وي با اشاره به توافق هسته‌اي و موفقيت بزرگ ملت ايران افزود: اين توافق موضوع بزرگ و مهمي بود و نبايد تحت تاثير برخي سخنان، اهميت اين کار مهم کوچک جلوه داده شود.

معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به اين که اقتصاد ايران در سالهاي گذشته آسيب ديد و با وجود درآمدهاي نفتي زياد در سالهاي گذشته، متاسفانه اين فرصتها و منابع از دست رفت تصريح کرد: خوشبختانه بار ديگر مديران مجرب وارد عمل شده‌اند و فرصتي نيز به تبع لغو تحريمها بوجود آمده و نگاه دنيا نيز به ايران همانند کانوني است که تمايل دارند به آن نزديک شده و همکاري اقتصادي با ايران را آغاز کنند.

معاون اول رئيس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود سال 94 را سالي سخت از نظر اقتصادي براي کشور دانست و گفت: هنوز ميزان فروش نفت و قيمت آن نسبت به سالهاي گذشته پايين است و درآمدهاي دولت به شدت کاهش يافته است.

وي افزود: براي اين که سال 94 را به خوبي پشت سر بگذاريم چند اتفاق بايد بيافتد که يکي از آنها صرفه جويي در دستگاههاي اجرايي سراسر کشور است و بايد تلاش کنيم رشد اقتصادي مثبت سال گذشته و روند روبه کاهش تورم را در سال 94 نيز استمرار بخشيم.

جهانگيري با تاکيد بر اين که بايد در سال 94 صادرات غيرنفتي را نيز افزايش دهيم تصريح کرد: براي رسيدن به رشد اقتصادي حتما بايد ميزان توليد افزايش پيدا کند و براي آنکه بتوانيم توليد را افزايش دهيم نيازمند بالابردن حجم صادرات غيرنفتي هستيم.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران:

تامين اعتبار حفظ و نگهداشت خطوط انتقال مواد نفتي ضروري است

سهم 70 درصدي خطوط لوله در تامين خوراک پالايشگاههاي نفت کشور، تخصيص به موقع بودجه و اعتبارات مالي را در حفظ و نگهداشت، اين بخش از صنعت نفت ضروري کرده است.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با بيان اين که حفظ و نگهداشت خطوط لوله و تاسيسات مربوط،مهمترين اولويت امسال اين شرکت است، به شانا، گفت: خطوط لوله و انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي، تاسيسات مدفون شده در زير زمين هستند؛ از اينرو به لحاظ بودجه اي نيز ممکن است در قياس با ديگر تاسيسات و تجهيزات نفتي قابل مشاهده در روي زمين، کمتر مورد توجه قرار گيرند.

عباسعلي جعفري نسب بودجه مورد نياز امسال شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را براي اجراي نگهداشت خطوط لوله 120 ميليارد تومان و طرحهاي توسعه را نيز 400 ميليارد تومان اعلام و اظهار کرد: با توجه به کمبود منابع و اعتبارات مالي،بخش بسيار کمي از اين مبلغ محقق شده است و اين مهم اجراي طرحها را با تاخير مواجه مي سازد.

وي با بيان اين که تامين خوراک هفت پالايشگاه دولتي کشور از طريق خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي،انجام مي شود، بازسازي و نوسازي آنها را براي حفظ شرايط موجود و انتقال ايمن سيال درون آنها را مهم برشمرد.

جعفري نسب با اشاره به بند"ه"تبصره 2 بودجه امسال که مجوزي براي استفاده پنج درصدي از درآمد حاصل از فروش فرآورده هاي نفتي براي نوسازي و بازسازي خطوط لوله، انبارها و پالايشگاههاي نفت است، تصريح کرد: سقف درآمدي از اين محل 1500 ميليارد تومان پيش بيني شده که با گذشت چهار ماه و اندي از سال، مقدار خيلي کمي از آن (در حد نيم درصد) محقق و در طرحهاي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران هزينه شده است. مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با تاکيد بر نقش تامين نقدينگي دراجراي طرحها به ويژه در بخش نگهداشت خطوط لوله،تصريح کرد: خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي با کمترين هزينه نسبت به ديگر روشها (نفکتشهاي جاده پيما،راه آهن، دريايي، گازکش) سهم مهمي در جابجايي سوخت دارند؛ از اينرو براي جلوگيري از فرسودگي آنها بايد به موقع هزينه شود. جعفري نسب تصريح کرد: انتظار مي رود مکانيزمي تنظيم شود و عوارض پنج درصدي پيش بيني شده از محل فروش فرآورده هاي نفتي در بودجه براي هزينه در بازسازي و نوسازي خطوط لوله، انبارها و پالايشگاههاي نفت تحقق يابد.

وي با بيان اين که اولويت پرداخت يارانه ها، تخصيص بودجه را براي اجراي طرحها تحت تاثير قرار داده است، تصريح کرد: انتظار اين است وقتي در قانون بودجه چيزي به عنوان اعتبار تصويب مي شود، به موقع تحقق يابد تا برپايه آن طرحهاي پيش بيني شده در هر بخش از جمله حفظ و نگهداشت خطوط لوله انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته