جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057

 جدول قيمت سکه و ارز 

 جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار روز چهارشنبه منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد چهارشنبه در بازار 872 هزار و 500 تومان، طرح قديم 872 هزارتومان، نيم سکه 474 هزارتومان، ربع سکه 265 هزارتومان و سکه گرمي 170 هزارتومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 89 هزار و 163 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1087 دلار است.

در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3332 تومان، هر يورو را 3650 تومان، هر پوند را 5170 تومان و درهم امارات را 905 تومان اعلام کردند.

توليد طلا به 10 تن مي‌رسد

معاون سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني از کشف بيش از 1200 محدوده اميد‌بخش طلا خبر داد و اعلام کرد: اخيرا در منطقه دره‌بيدان در تيران نيز به غني‌شدگي طلا دست پيدا کرده‌ايم اما حجم ذخيره هنوز مشخص نشده است.

بهروز برنا با اشاره به کشف محدوده غني‌شدگي طلا در حاشيه زاينده‌رود اظهار کرد: پس از رديابي طلا در 21 استان کشور، معادن طلا در 10 استان مشخص شده‌اند و با توجه به ذخيره موته اصفهان، ذخاير قطعي و احتمالي کشور به 340 تن رسيده است و با تکميل اکتشافات ذخاير طلا، توان توليد احتمالا به حدود سالانه 10 تن مي‌رسد.

وي با اشاره به اين‌که براساس آمار سال 1393 نيز 20 محدوده طلا و به عبارتي 24 معدن طلا در کشور وجود دارد، گفت: 15 معدن فعال، يک معدن در حال تجهيز و هشت معدن غيرفعال هستند که دليل آن کاهش قيمت طلا و رسيدن به قيمت 1100 دلار پس از افزايش نرخ اين فلز بوده است.معاون سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني با بيان اين‌که طلا، ماده معدني اولويت‌دار در بخش اکتشاف سازمان زمين‌شناسي است، تصريح کرد: طلا از يک‌سو ماده‌اي استراتژيک محسوب مي‌شود و از سوي ديگر با توجه به وجود حداقل 14 محدوده طلا در کشور، کشف معادن جديد محتمل است به همين خاطر از دهه 80 الزامات اين حوزه در حال فراهم‌سازي بود از جمله اينکه آزمايشگاه تخصصي که ايجاد شد.

برنا با اشاره به بکارگيري روش‌هاي جديد در کشف طلا اظهار کرد: سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني چندين محدوده طلا را به گواهي کشف رسانده است؛ به گونه‌اي که در برخي استان‌ها که بحث طلا مطرح نبود، اکنون ذخاير طلا پيدا شده است.

وي با اشاره به اين‌که کشور ما جزو پنج کشور بزرگ مصرف‌کننده طلا است، تاکيد کرد: اين امر انگيزه را براي کشف طلا بيشتر مي‌کند. در حال حاضر از 230 کيلوگرم توليد طلا در دهه 80 به توان توليد سه تن طلا در سال رسيده‌ايم و با ورود معدن زرشوران، توليد طلا از وضعيت مطلوب‌تري برخوردار شده است.

برنا در مورد ارزش طلا در معادن نيز با تاکيد بر اين‌که طلا از نظر زايشي تيپ‌هاي مختلف دارد، اظهار کرد: گاهي طلا به صورت آزاد، گاهي درگير با کاني، گاهي اکسيدي و گاهي سولفوره است که اين ها همه روي قيمت تمام شده طلا تاثير دارد. از سوي ديگر در عمق‌ بودن يا در سطح بودن آن باعث تغيير وضعيت شرايط معدن مي‌شود. اگر طلا همراه با آرسنيک يا سنگ‌هاي سيليسي باشد قيمت آن بيشتر مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته