جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/02/17 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2754

 ايران در گذر زمان 


سي و هشت سال قبل
فاتحان ماه در تهران بودند

به نوشته روزنامه اطلاعات 1348/8/3 سه فضانورد آمريکايي که براي اولين بار قدم در کره ماه گذاشتند به ايران مسافرت کرده و در يک مصاحبه مطبوعاتي و راديو و تلويزيوني جريان سفر خود به کره ماه را تشريح کردند که مشروح آن را مي خوانيم:

استقبال با شکوه از فاتحان ماه در خيابان هاي تهران
فاتحان ماه در تهران سفر خود را به فضا شرح دادند

ساعت ده و نيم بامداد امروز نيل آرمسترانک، ادوين آلدرين و مايکل کالينز سه فضانورد شجاع آمريکايي و اولين انسان هايي که دروازه ماه را گشودند در انجمن ايران و آمريکا يک مصاحبه مطبوعاتي و راديو و تلويزيوني تشکيل دادند. در آغاز مصاحبه "نيل آرمسترانک" اولين انساني که قدم در ماه گذاشت از مسافرت خود و دوستانش به ايران ابراز خوشوقتي کرد و از استقبال گرم مردم تهران تشکر نمود و اظهار داشت که برنامه "آپولو" از ده سال قبل شروع شد. در اين هنگام فيلم کوتاهي از فعاليت هاي ده ساله اي که منجر به فتح ماه گرديد به نمايش گذارده شد و فضانوردان هر يک درباره قسمت هاي مختلف آن توضيحاتي دادند.
 انفجار سفينه ها
آرمسترانک گفت: اولين برنامه هاي ما با سفينه "مرکوري" شروع شد. چند سفينه در آغاز آزمايش هاي ماه منفجر گرديدند. اما خوشبختانه اين سفينه ها بدون سرنشين بودند. دو تا سه سال بعد جميني به ميان  آمد و ما هر سه نفر (آرمسترانک، کالينز، آلدرين) در پرواز با جميني شرکت داشتيم. تمرين با جميني به ما امکان داد که بعدها بتوانيم با آپولو کار بکنيم و دروازه ماه را بگشاييم. نيل آرمسترانک در ادامه توضيحات خود گفت که ما در مدت فعاليت هاي فضايي خود هيچگاه با عدم موفقيت روبه رو نشديم. فاتح اصلي ماه افزود که پرواز آپولو با سرنشين کمتر از يک سال قبل آغاز شد و اين پروازها ابتدا در مدار زمين و سپس در مدار ماه بود و اين پروازها به ما امکان داد که در ماه پياده شويم.
هجوم جمعيت تهران براي ديدن فضانوردان آمريکايي در مرکز شهر بيش از ساير نقاط به چشم مي  خورد. در چهارراه اسلامبول هجوم جمعيت و وسايل نقليه به قدري بود که تقريبا خيابان هاي شرق و غرب و شمال و جنوب اين خيابان به صورت يک پارکينگ عظيم درآمده بود و راه عبور به زحمت پيدا مي شد. مردمي که براي ديدن فضانوردان ايستاده بودند تمام پياده روهاي چهار راه اسلامبول را اشغال کرده بودند. کثرت جمعيت به حدي بود که جاي جنبيدن هم در پياده رو باقي نمانده بود. همه منتظر عبور فضانوردان بودند. به علت ازدحام زياد مسافرين تاکسي و اتوبوس در هر نقطه اي که بودند پياده مي شدند زيرا عده اي به تماشا مي ايستادند و بعضي نيز براي اينکه از کارشان عقب نمانند سعي داشتند با پاي پياده به مقصد خود برسند. مامورين راهنمايي و رانندگي تلاش فوق العاده اي براي گشودن راه مي کردند و مردمي که در خيابان ايستاده بودند، به پياده روها هدايت مي کردند اين وضع در تمام مسير فضانوردان به چشم مي خورد و مخصوصا در خيابان شاه و خيابان اسلامبول کثرت جمعيت بيشتر از هر جاي ديگر بود.
 رسيدند
مقارن ساعت يک بعدازظهر فضانوردان در مسير ميدان بهارستان، چهارراه شاه قرار گرفتند، در اين مسير تعداد زيادتري از مردم جهت ابراز احساسات صف بسته بودند. ساعت يک و 5 دقيقه فضانوردان از چهارراه قوام السلطنه عبور کردند، کثرت جمعيت در اين چهارراه به حدي بود که مردم به کنار خيابان رسيده بودند.
 نيفتد!
آرمسترانک تقريبا روي لبه در اتومبيل نشسته بود، پيرزني که در کنار خيابان بود، فرياد کشيد: نکنه از اتومبيل به پايين بيافتد. يکي از جمعيت جواب داد: از ماه نيفتاد از ماشين چطور مي افتد؟!
 زائو در انتظار
يک مرد که در کنار خيابان ايستاده بود، مي گفت همسر من در بيمارستان امروز وضع حمل کرده است و مرا فرستاده است تا هر يک از فضانوردان را زودتر ديدم، به او بگويم که نام فرزندم را که پسر مي باشد، نام اولين فضانوردي باشد که در عمر خود ديده  ام!
چند دختر جوان در ضلع شمالي چهارراه يوسف آباد ايستاده بودند و معلوم بود که راه مدرسه خود را مي روند، هنگام عبور فضانوردان يکي از دخترها گفت: بيشتر افتخار اين فضانوردان نصيب همسرانشان مي شود يکي ديگر از دخترها در جواب دوستش گفت: نکند تو به همسر فضانوردان حسودي مي کني.
فضانوردان پس از گذشتن از مسير تعيين شده به محل اقامت خود در هيلتون مراجعت کردند.

معاون خدمات مشترکين شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ از راه اندازي سامانه تلفني اعلام بدهي گويا براي مشترکان شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ در آينده اي نزديک خبر داد.  به نقل از شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ; عبدالامير ياقوتي گفت: شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ به زودي سامانه تلفني اعلام بدهي گويا را به منظوراطلاع رساني به مشترکان براي پرداخت بهاي برق راه اندازي مي کند. معاون خدمات مشترکين شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ افزود: اين سامانه در راستاي اهداف راهبردي شرکت  توزيع برق تهران بزرگ در بخش مديريت مصرف و اصلاح فرهنگ صرفه جويي، به منظور ارتقاي هرچه بيشتر سلامت اداري با استفاده و بهره مندي از فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي براي تسريع در ارائه خدمات مناسب به مشترکان راه اندازي خواهد شد. وي تصريح کرد: هم اکنون فرآيند اطلاع رساني جهت اعلام بدهي مشترکين برق و ابلاغ اخطار جهت قطع انشعاب برق مشترکين بدهکار، پس از صدور اطلاعيه قطع توسط سيستم مشترکين به صورت حضوري و به طريق دستي توسط ماموران قطع و وصل شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ انجام مي شود. به گفته ياقوتي، با توجه به وجود مشکلات موجود ازجمله عدم امکان رسيدگي به وضعيت کليه مشترکين مشمول قطع، سرعت پايين فرآيند اطلاع رساني اعلام بدهي برق در روش حضوري و همچنين افزايش ترددهاي درون شهري، راه اندازي سامانه تلفني اعلام بدهي گويا به عنوان طرحي با هدف کاهش و حذف مشکلات مذکور اجرا خواهد شد.
وي با اشاره به اين که هم اکنون امکان برقراري ارتباط  60 درصد از مشترکان کل مناطق شرکت توزيع نيروي برق تهران با اين سامانه فراهم شده است; متذکر شد: اين طرح در مرحله اول به صورت پايلوت و در چهار منطقه برق فارابي، پاسداران، بيهقي و هفده شهريور اجرا خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
اطلاعيه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته