جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5070

 خبرها، سخن‌ها 

 صورخيال؛صنايع بديع؛آرايه هاي ادبي

آيا «صنايع بديع» و «فنون شعر» کهن در شعر مدرن و پست مدرن استفاده اي دارد؟

چه نيازي به «فنون شعري» در گرايش هاي مدرن و پست مدرن داريم؟

آيا مجبوريم فقط از صنايع ادبي کهن سود ببريم؟

آيا مي توان در ساخت صنايع بديع خلاقيت به خرج داد؟

مي دانيم صنايع بديع يا همان«فنون شعر» در طول تاريخ «هنر شاعري» تکامل و تکوين يافته اند و گونه اي از آنان به اوج رسيد، همچون ايجاز(کم گويي) و گونه اي ديگر، همچون تضمين(ايده گيري يا گرته برداري) افت کردند. در طي اين روند (Process) چيزها کم يا افزوده شد؛ چيزي که امروزه مانده است به دلايل زير به کار بسته مي شود:

الف) کمک به هضم معنا و درک منظور نظر شاعر .

ب) پياده سازي «موسيقي شعر» ياموسيقي ساختاري راکمال بخشيدن.

ج) خيال انگيزي را به اوج رساندن و شعر را از وادي ادبيات به وادي هنر بردن.

مي دانيم شعر مدرن و پست مدرن در دو وجه:

الف) پيچيدگي و ژرفناکي معنا

ب) خيال انگيزي

به فراز دست يافته است. با درآمدي که گفتيم حال بايسته و شايسته است که از بهترين و بجاترين فنون شعري(صنايع بديع، آرايه هاي ادبي و جز آن) سود ببريم تا منزلت شعر مدرن، پرورده تر و براي مخاطب اثر قابل ادراک–تر- و کسب لذت هنري بيشتر شود. البته قيد تاکيد بجاترين بسيار مهم است زيرا در ادبيات با گرايش مدرن و پست مدرن بايد و بايد دست شاعر در خيال انگيزي و آفرينش هنري کاملا باز باشد و هيچ چيز- اين مي تواند فنون شعري باشد دست هنرمند را نبندد.

حال به جا مي دانيم گفتن اين را که، چون اوزان عروضي يا اوزان هجايي، قافيه، رديف و ديگر روش هاي اعمال موسيقي شعر در گرايش هاي مدرنيستي و پست مدرنيستي کم شده است،براي هنرمند بايسته است که از «فنون شعري» بهتر سود ببرد تا بتواند کمبود ريتم و هارموني در اثرش را جبران کند و نگذارد التذاذ مخاطب کم شده و مخاطب از خواندن اثر منصرف شود.

اجباري در بکارگيري فنون شعري کهن با همان شکل و ساختاري که در هزاران سال پيش تعريف شده بودند، نداريم. مي توان آنها را به دلخواه و به فراخور نياز اثر تغيير داد تا فنون شعري، جا افتاده تر در آثار اعمال شوند و يا مي توان فنون شعري نوآفريد، همچون قطع قطع نوشتن بندهاي اشعار و يا قافيه از راست که سبب قافيه گذاري تصويري هنگام خوانش اثر مي شود. آفرينش فنون شعري نو بستگي به ميزان خلاقيت هنرمند خواهد داشت و تسلط او بر موسيقي و ديگر هنرها و نيز ادبيات کهن ايران و جهان.

شايان گفتن است مي توان همه ي گونه هاي فنون شعر را از ديگر زبان ها وارد شعر پارسي کرد به شرط اينکه شاعر در هر دو زبان مبدا و مقصد چيره دست باشد.

پژوهش و نگارش:

مهندس شادي زهره ون

مهندس فرشيد خيرآبادي

تنديس بوعلي‌سينا بر فراز ارتفاع 271 متري برج ميلاد

همزمان با روز پزشک از تنديس شيخ‌الرئيس ابوعلي‌سينا در برج ميلاد تهران رونمايي شد.

به گزارش (ايسنا)، به مناسبت فرا رسيدن روز پزشک و با حضور دکتر سيدحسن هاشمي، وزير بهداشت، دکتر عليرضا زالي، رييس کل سازمان نظام پزشکي، مهدي چمران، رييس شوراي شهر تهران و دکتر علي اکبر ولايتي از تنديس حکيم ابوعلي‌سينا رونمايي شد.

مجسمه حکيم ابوعلي‌سينا در ارتفاع 271 متري برج ميلاد و در سالن مشاهير جاي گرفت.

انتقال زائران ايراني به سرزمين وحي

مديرعامل شرکت فرودگاه هاي کشور: نخستين پرواز زائران سرزمين وحي از فردا (اول شهريور) آغاز مي شود و همزمان انتقال زائران از 19 فرودگاه تا 26 شهريور ادامه خواهد داشت. به گزارش صدا و سيما، رحمت الله مه آبادي با بيان اينکه سه شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران،‌ ماهان و شرکت سعودي انتقال زائران را به سرزمين وحي انجام مي دهند، گفت: شرکت هما 20 درصد، شرکت ماهان 30 درصد و شرکت سعودي 50درصد انتقال زائران را به عهده دارد.

وي با اشاره به اينکه رفت و برگشت زائران در 441 پرواز است ، گفت: زمان برگشت زائران نيز 6 مهر و تا پايان 25 مهر خواهد بود.

مه آبادي با بيان اينکه زائران بايد از آوردن داروهايي که مواد مخدر در آنها به کار رفته است ، خودداري کنند ، گفت : در 19 فرودگاه کشور سامانه هاي اطلاع رساني راه اندازي مي شود و اطلاعات لازم را به زائران خواهد داد و زائران نبايد اشياي ممنوعه همراه داشته باشند.

وي افزود: امسال در فرودگاه ها افرادي با پوشش خاص آماده شدند تا اطلاعات لازم را به زائران بدهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته