جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5076

 خبر 

 صالحي در گفت وگو با تلويزيون مرکزي چين:

نگاه ايران به آينده مبتني بر تعامل و گفت و گو است

«علي اکبر صالحي» که در راس هياتي به چين سفر کرده بود گفت وگويي مشروح با شبکه مرکزي چين داشت و اين شبکه اقدام به پخش آن کرد.

صالحي در اين گفت وگو در باره توافق وين گفت: براي رسيدن به اين توافق بيش از يک دهه تلاش مستمر صورت گرفت تا آنچه در واقع بدبيني غرب در خصوص برنامه هسته اي ايران بود برطرف شود. به همين خاطر توافق وين يک موافقنامه تاريخي است که حقانيت ايران را به دنيا اثبات کرد.

وي افزود: بعد از شکل گيري کشورهاي گروه 1+5 ، ايران و اين گروه مذاکرات گسترده تر و دشوارتري را از سال 2013 ميلادي برگزار کردند.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت که در اين دوره شرايط کمي متفاوت بود زيرا ما از يک سو با پنج به علاوه يک و از طرف ديگر مستقيما با آمريکا مذاکره مي کرديم. اين رهيافت مذاکراتي دوجانبه بسيار موثر و کارساز بود.

وي در باره مساله تحريم ها و توافق وين هم يادآور شد: ايران هميشه بعد از انقلاب اسلامي تحت تحريم بوده و طبيعتا هم اين موضوع بر اقتصاد ايران تاثيراتي داشته است.اما اقتصاد ايران يک اقتصاد بومي با يک بازار بزرگ و تقاضاي داخلي بالاست که مي تواند در برابر فشار هاي اقتصادي مقاومت بالايي نشان دهد.

صالحي تصريح کرد که کسي نمي تواند منکر تاثير تحريم‌ها شود اما اينکه کسي مدعي شود تحريم، اقتصاد ايران را از پا درآورده، ادعايي نادرست است.

وي براي نمونه به نرخ بيکاري 11 درصد در ايران اشاره کرد و گفت: اين يک واقعيت است اما شايد شرايط ايران تحت تحريم هاي ظالمانه باز هم بهتر از برخي کشورهاي اروپايي باشد که مشکلات فراوان اقتصادي و نرخ بالاي بيکاري دارند.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه مصاحبه به روابط تهران با اروپا اشاره کرد و گفت: ايران روابط متوازني با کشورهاي اروپايي دارد و اين طور نيست يکي از آنها در اين مناسبات پيشرو ديگران باشد.

صالحي خاطرنشان کرد که ايران به آينده نگاه مي کند و رهيافتي را در دستور دارد که مبتني بر تعامل و گفت و گو است.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص مناسبات ايران و آمريکا و توافق وين گفت: توافق هسته اي طبيعتا بايد در مجاري حقوقي و قانوني در ايران مورد ارزيابي و بررسي دقيق قرار گيرد و در آن طرف هم آمريکاست که بايد در اين باره تصميم بگيرد و اگر بخواهند آن را رد کنند خودشان مسوول هستند و اين مشکلي را متوجه ايران نمي کند.

صالحي ادامه داد: آنچه در گذشته با اتهاماتي در خصوص برنامه هسته اي ايران مطرح شد کاملا ساختگي بود. آنها براي اينکه بتوانند فشارهايي بر ايران وارد کنند و براي آن توجيه داشته باشند اين اتهامات را مطرح کردند اما هرگز سندي براي آنها ارايه نکردند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته