جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5077

 آشتي با كتاب 2 

 افراد موثر و هفت عادت مهم...

زهرا كيان‌بخت

كتاب «هفت عادت مردمان موثر» نوشته‌ي استفان كاوي؛ نويسنده و سخنران امريكايي است كه در سال 2012 از دنيا رفت. او صاحب آثاري همچون: موفقيت در بحران، سرعت اعتماد، هفت عادت خانواده‌هاي كامروا، انسانهاي موثر: مديريت و رهبري مبتني بر اصول و... است. كتاب«هفت عادت مردمان موثر» جزو يكي از مهمترين و معروف‌ترين آثار كاوي به شمار مي‌رود و با ترجمه‌ي گيتي خوشدل، در ايران منتشر شده است.

اين كتاب كه يكي از پرفروش‌ترين و پرخواننده‌ترين كتابها در سراسر جهان به شمار مي‌رود؛ حاوي نكاتي عملي است كه به كاربستن آنها، مي‌تواند كيفيت زندگي انسانها را تا حد بسيار زيادي، متحول كند.

هفت عادت مهمي كه در اين كتاب از آنها صحبت مي‌شود و پاره‌اي از توضيحات مربوط به آنها، عبارت‌اند از:

يک. عامل باشيد!

اساسي‌ترين عادت، عامل بودن است. عامل بودن يعني مسئوليت خود را به عهده گرفتن، ملامت نکردن اوضاع و شرايط يا اشخاص. نقطه مقابل عامل بودن، واکنشي بودن است. مردمان موثر عامل‌اند. يعني مسئول‌اند و رفتارشان حاصل تصميم و انتخاب آگاهانه خودشان است...

دو. به صورت ذهني، از آخر آغاز کنيد!

يعني به روشني مقصدمان را بشناسيم. مثلا اگر فردا تشييع جنازه ما باشد و ما ناظر بر آن باشيم، دوست داريم افرادي که ما را مي‌شناسند درباره ما چه بگويند و از ما چگونه ياد کنند ؟ ( در مقام همسر ، در مقام دوست ، در مقام همکار، در مقام رئيس ، در مقام ... )

سه. نخست، امور نخست را قرار دهيد!

چه کاري براي موفقيت‌مان بسيار مهم است ولي به آن نمي‌پردازيم ؟ هشتاد درصد نتايج ، حاصل بيست درصد از کار و فعاليت است. چهار نوع فعاليت وجود دارد:

1- کارهاي ضروري و اضطراري ( مثل بحران‌ها )

2- کارهاي ضروري و غير اضطراري ( شناخت فرصتها – برنامه ريزي )

3- کارهاي غير ضروري و اضطراري ( جلسات بي‌مورد – تلفن‌ها )

4- کارهاي غير ضروري و غير اضطراري ( اتلاف وقت – تلويزيون – کارهاي پيش پا افتاده )

افراد موفق کساني هستند که به امور دوم مي‌پردازند . آنها هرگز مسايل را مورد توجه قرار نمي دهند بلکه ذهن را به فرصت‌ها و راه حل‌ها معطوف مي دارند. يعني نه گفتن به فعاليت هاي ديگر. بعضي کارها را به ديگران واگذار کنيم .

اوقات خود را به صورت هفتگي برنامه ريزي کنيم و...

چهار. به استراتژي برنده-برنده بينديشيد!

اين سوال که چه کسي در زندگي مشترک ما برنده است؟ پرسش مسخره اي بيش نيست . اگر هر دو نفر برنده نباشيم، هر دو بازنده ايم...

پنج. نخست بخواهيد که بفهميد، آن گاه جوياي تفاهم باشيد!

در بسياري از مواقع براي تغيير وضعيت فرد، نيازي به پند و اندرز و توصيه نيست . غالب مردم پس از اينکه مجالي براي ابراز احساسات بيابند مسائل خود را مي شکافند و در نتيجه راه حلها خود آشکار مي شوند...

شش. نيروي جمعي ايجاد کنيد!

اين عادت ثمره نهايي يا ايجاد راه حلهاي تازه و بهتر گروهي است. سينرژي ضد مصالحه و سازش است. به تعبير ديگر يعني کل، بزرگتر از مجموع اجزاي آن است ، در اين جاست که خلاقيت خود را به کار مي‌گيريم .برآيند نيروي جمعي از جمع تک تک نيروها بيشتر است...

هفت. اره را تيز کنيد!

عادت هفت عبارت است از ايجاد مجال براي بازسازي خويشتن. مابقي شش عادت مبتني بر اين عادت است ، زيرا ساير عادتها را ممکن مي سازد .

گاه که به عواقب عظيم ناشي از چيزهاي کوچک مي انديشيم ، به اين نتيجه مي رسيم که اصولا هيچ چيز حقيري وجود ندارد. گاه دست از کار بکشيم و در گفتار و رفتارمان درنگ و تامل کنيم.

بازسازي بايد در چهار بعد صورت گيرد :

1- جسماني ( ورزش ، تغذيه ، کنترل فشارها )

2- ذهني ( مطالعه ، تجسم ، برنامه ريزي ، نوشتن )

3- معنوي ( تعيين ارزشها ، تعهد ، مطالعه و نيايش )

4- عاطفي / اجتماعي ( خدمت ، همدلي ، روحيه تيمي، امنيت باطني )...

و خلاصه، اين كتاب نسبتاً كم‌حجم، اطلاعات زيادي را براي تغيير در نحوه زندگي و شيوه عملكرد ما در برنامه‌ريزي‌ها در اختيارمان قرار مي‌دهد كه مي‌توانيم براي به وجود آوردن تغيير و تنوع در برنامه‌هايمان از آن به عنوان يك مشاور و راهنماي خوب، استفاده كنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته