جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084

 سرمقاله 

 حلقه مفقوده تحقق اقتصاد مقاومتي

حميدرضا عسگري

اقتصاد مقاومتي شاه بيت تحولات كشور در چشم اندازهاي توسعه محور مي‌باشد، چرا كه با تحقق و حركت بر ريل آن مي‌توان انتظار داشت كه جاني دوباره در تن اقتصاد كشور به وجود آيد. تكيه بر نيروهاي داخلي و بهره گيري از توان بومي مهمترين بخش مورد تاكيد اين اقتصاد است كه هدف اصلي آن باروري اقتصاد داخلي، افزايش اشتغال، رشد و پيشرفت در صنايع مادر، دورشدن از اقتصاد نفتي و... مي‌باشد. ارتباط مستقيم صنعت و اقتصاد در اين الگو بيش از هر مولفه ديگري رخ مي‌نمايد. چراكه با راه افتادن چرخ‌هاي صنعت با بهره گيري از توان و سرمايه داخلي، مي‌توان اميدوار بود كه در آينده اقتصادي با پشتوانه و غير وابسته داشته باشيم.

اما متاسفانه حلقه اتصال و پل ارتباط ميان اين اقتصاد و صنعت، در ميان مشغله‌ها و برنامه‌هاي اجرا نشده در برنامه‌هاي متعدد توسعه طي سال‌هاي گذشته مفقود شده و توجه كافي به آن نمي‌شود. آفتي كه اجراي اقتصاد مقاومتي را تهديد مي‌كند، مسئله دانش و پيوند آن با صنعت مي‌باشد. پيشرفت علمي زماني زمينه را براي توسعه اقتصادي يک کشور فراهم مي‌کند که اين دانش با صنعت پيوند خورده و تبديل به صنايعي کارا شود. مي‌توان گفت، حلقه مفقوده در اقتصاد مقاومتي همين موضوع است.

طبق تعريف سازمان همکاري اقتصادي و توسعه جهاني، "اقتصاد دانش بنيان اقتصادي است که بر اساس توليد و توزيع و کاربرد دانش و اطلاعات شکل گرفته و سرمايه‌گذاري در دانش و صنايع دانش پايه مورد توجه خاص قرار مي‌گيرد. صنايع دانش بنيان نيز صنايعي است که در آن‌ها سطح بالايي از سرمايه‌گذاري به ابداع و نوآوري اختصاص مي‌يابد و فن‌آوري‌هاي کسب شده با شدت بالايي مصرف مي‌شوند و نيروي کار از تحصيلات عالي برخوردار است".

با نگاهي کوتاه به شاخص‌هاي اقتصاد دانش بنيان، متوجه شکاف و فاصله زياد ميان ايران و بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا مي‌شويم. چراكه با وجود سرعت بالاي رشد علمي کشورمان که حدود 11 برابر متوسط جهاني است و حتي در برخي حوزه‌ها، رتبه اول منطقه را از آن خود کرده‌ايم، هنوز نتوانسته‌ايم اقتصاد کشور را از وابستگي‌هاي وارداتي و آفت‌هاي نفتي كه مهمترين اهداف اقتصاد مقاومتي مي‌باشند، نجات دهيم.

اما براي رسيدن به اين هدف نياز به اعتماد و تمرکز بر روي شرکت‌هاي دانش‌بنيان است که بتوانند تهديدهاي موجود در اين حوزه‌ها را با کمک گرفتن از دانش به شکوفايي رسانده و با تمرکز بر اين استراتژي، علاوه بر خودکفايي کشورمان در بسياري از کالاها حتي بتوانيم از ابزار نفت براي قدرت نمايي درجهان استفاده نماييم.

از سوي ديگر پايين بودن بهره‌وري عوامل توليد تاثير گسترده‌اي بر تمام مولفه‌هاي اقتصادي دارد. در حقيقت بهره‌وري عوامل توليد در شرکت‌هاي دانش‌بنيان، سبب کاهش هزينه تمام شده محصولات شده و علاوه بر افزايش استفاده مردم از کالاهاي داخلي، مزيت رقابتي در قيمت جهت صادرات در بازارهاي جهاني را فراهم مي‌کند. 

با اين روش نه تنها مسير توسعه و پيشرفت کشورمان هموار مي‌شود، بلکه مديريت چالش‌هاي اقتصاد داخلي و احتمالا تحريم‌هاي خارجي کاري سهل و آسان خواهد شد.

لازمه اين امر نگاه ويژه دولت به سرمايه گذاري در پيوند بين صنعت و علم مي‌باشد و در اين مسير بايد موجب سرمايه گذاري بخش خصوصي گردد. ورود بخش خصوصي در اين عرصه موجب صلابت علمي و افزايش توان صنعتي كشور خواهد شد و به موجب آن اقتصاد كشور با تعادلي منطقي رشد خواهد كرد و ديگر كفه ترازوي درآمدهاي كشور به سمت خام فروشي نفت و مشتقات آن سنگيني نخواهد كرد.

اقتصاد مقاومتي درپي آن است كه فساد‌هاي پيچيده شده به دور اقتصاد كشوررا مرتفع نمايد تا روزنه‌هاي تنفس آن را فراهم سازد و به بهره گيري از توان علمي صنعت، ريشه اقتصاد كشور را تقويت نمايد. درطي چند سال گذشته ديديم كه عملاً به جاي آن‌که نفت براي ما به عنوان ابزاري براي تهديد باشد، با آن ما را تهديد كرده‌اند و فسادهاي فراواني از سوي برخي فرصت طلبان دراين حوزه رخ داده است. بايد پذيرفت كه پيشرفت علم هيچگاه فساد انگيز نخواهد بود و صنعت و اقتصادي كه با اين مولفه پيوند بخورند قطعاً از گزند آفت‌ها و مفاسد مختلف مصون خواهند ماند و سير پيشرفت را ادامه خواهند داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته