جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5091

 انيميشن 

 سلطه "خرس صورتي بدجنس" بر اسباب بازي‌ها

قسمت پنجم وپاياني

موفقيت‌هاي انيميشن

پيکسار از سال 1995 که نخستين قسمت انيميشن «داستان اسباب بازي» را ساخت وارد عرصه ساخت انيميشن شد و «داستان اسباب بازي 3» نهمين فيلم انيميشني است که اين کمپاني ساخته است. «داستان اسباب بازي1» که با بودجه اي 30 ميليون دلاري توليد شد، تحسين فراوان بينندگان را به همراه داشت و پرفروش‌ترين انيميشن سال شد و 362 ميليون دلار فروش کرد. کارگردان اين قسمت و معاون اجرايي بخش خلاقيت، جان لسِتر جايزه آکادمي دستاورد ويژه را براي رهبري الهام بخش گروه داستان اسباب بازي پيکسار که به ساخت اولين فيلم بلند انيميشن کامپيوتري منجر شد، دريافت کرد. پيکسار پس از آن، «زندگي يک حشره»، «داستان اسباب بازي 2»، «شرکت هيولاها»، «در جستجوي نمو»، و «باور نکردني‌ها» را به بازار عرضه کرد و با اين شش اثر روي هم بيش از 3 ميليارد دلار در سراسر جهان فروش کرد.

در سال 2002، اتحاديه توليدکنندگان فيلم آمريکا، جايزه اول افتتاحيه اتحاديه را به پيکسار داد تا از دستاوردهاي چشم‌گير پيکسار در زمينه رسانه و تکنولوژي جديد تجليل کند. پيکسار با سرمايه‌گذاري کلان در سيستم‌هاي نرم افزاري ادامه مي‌دهد و معتقد است که پيشرفت‌هاي بعدي منجر به افزايش بهره‌وري و بهبود کيفيت در ساخت فيلم‌هاي انيميشن کامپيوتري و محصولات ديگرش خواهد شد.

لي انکريچ کارگردان فيلم سوم، از اولين بخش «داستان اسباب‌بازي» در تمامي‌ اين فيلم‌ها نقش داشت و به عنوان اديتور و کارگردان دوم فعاليت کرد. قصه قسمت سوم فيلم در ابتدا قرار بود چيز ديگري باشد. در قصه اوليه، باز فضانورد خراب مي‌شود و براي تعمير آن را به تايوان مي‌فرستند. بزودي بقيه اسباب‌بازي‌ها متوجه مي شوند شرکت تعمير کننده قصد دارد عروسک ديگري را جايگزين باز کند. به همين دليل، آنها با يک کشتي به تايوان مي روند تا باز آسيب ديده را دوباره به خانه برگردانند.

منتقدان چه گفتند؟

فيلم «داستان اسباب‌بازي‌هاي 3» از منتقدان نقدهاي مثبت بسياري دريافت کرد. وبسايت نقد راتن توميتوز بر پايه 279 نقد مختلف به اين فيلم امتياز چشمگير 99 درصد و امتياز متوسط 8.9 از 10 را اختصاص داد.

فيلم «داستان اسباب‌بازي‌هاي 3» بهترين امتياز نقد را در وبسايت راتن توميتوز در سال 2010 گرفت.

وبسايت نقد متاکريتيک نيز بر اساس 39 نقد مختلف به اين فيلم امتياز 92 از 100 را اختصاص داد. تماشاگراني که اين فيلم را ديدند و توسط سينما اسکور مورد پرسش قرار گرفتند به آن امتياز A دادند. اين انيميشن با کسب امتياز 8.5 از مجموع 215 هزار راي در سايت آي‌ام‌دي‌بي، نشان داد توجه مخاطبان خود را جلب کرده است.

نقد اي. او. اسکات از نيويورک تايمز

فيلم «داستان اسباب‌بازي‌هاي 3» با صحنه‌اي تکان‌دهنده و پر انرژي آغاز مي‌شود که هيچ ارتباطي با داستاني که در ادامه آن مي‌آيد ندارد، اما در عين حال آن نبوغ و بعضي از پارادوکس‌هايي را که اين محصول پيکسار را تا اين حد فوق‌العاده و موفق کرده‌اند، جمع‌بندي مي‌کند. در صحنه ابتدايي فيلم مشخص مي‌شود که اندي دارد صحنه‌هاي اکشني را در ذهن خود با حضور اسباب‌بازي‌هايش تصور مي‌کند. تمام چيزهايي که در آن صحنه مي‌بينيم محصولات قوه تخيل ناآرام و خستگي‌ناپذير اوست که توسط فيلم‌ها، سريال‌هاي تلويزيوني و محصولات ارزاني که از آن‌ها ناشي مي‌شوند شکل گرفته است. چند کودک ديگر که با باز لايت‌ير و کلانتر وودي بزرگ شده‌اند، فيلم‌هاي خود را در ذهن‌شان نساخته‌اند؟ شايد هيچ مجموعه فيلم ديگري نتوانسته باشد به اين زيبايي، منطق احساسي‌‌اي که خلاقيت دروني کودکان را با دنياي ماشيني سرگرمي ارتباط مي‌دهد، روي پرده بزرگ به نمايش بگذارد. و احتمالا اين فقط پيکسار، با باورهاي آرمان‌گرايانه خود به پيشرفت تکنولوژيکي، تعهد صنعت‌گرايانه‌اش به کيفيت و شکست‌ناپذيري تقريبي‌اش در بازار است که مي تواند چنين روايت کاپيتاليستي‌اي را با بزرگي و جذابيت اين چنيني به نمايش بگذارد. «داستان اسباب‌بازي‌هاي 3» يکي از شيرين‌ترين، تاثيرگذارترين و انساني‌ترين فيلم‌هاي سال است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته