جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5099

 خبرپزشكي 

 40 درصد ايراني ها سوء هاضمه دارند

يک متخصص گوارش با اشاره به اينکه 40 درصد افراد در کشور از سوء هاضمه رنج مي‌برند، گفت: اصلاح عادت‌هاي غلط غذايي و ورزش کردن در کاهش بيماري‌هاي گوارشي بسيار موثر است.

شهرام آگاه در گفت‌وگو با فارس در رابطه با شايع‌ترين مشکلات گوارشي اظهار داشت:‌ 40درصد مردم از سوء هاضمه در کشور رنج مي‌برند و مي‌توان گفت اين مشکل به عنوان شايع‌ترين بيماري گوارشي در کشور به شمار مي‌رود، همچنين بيشترين علت مراجعه بيماران به پزشکان متخصص گوارش است.

وي افزود: رفلکس معده، سندروم روده تحريک پذير و اختلالات دفعي از ديگر مشکلات شايع گوارشي ميان مردم است که ناراحتي‌هاي زياد جسماني براي آنان به همراه دارد.

اين متخصص گوارش در رابطه با بيماري‌هاي کبدي اظهار داشت: بيماري‌‌هاي کبد در زمره بيماري‌ هاي گوارشي به شمار رفته که شايع‌ترين آن کبد چرب است به طوريکه 30 تا 35 درصد افراد جامعه به ويژه افراد چاق مبتلا به کبد چرب مي‌شوند.

آگاه ادامه داد: رژيم غذايي مناسب و مصرف مواد غذاي ناسالم مشکلات گوارشي را افزايش مي‌دهد به طوري که تند خوردن غذا، سرو غذا در زمان نامناسب، استفاده از فست‌فودها و انواع سس و نوشابه مي‌تواند سبب بيماري‌هاي گوارشي در افراد شود. همچنين استعمال سيگار و مصرف الکل در اين زمينه از ديگر علل سوء هاضمه، رفلکس، مشکلات کبدي و ديگر بيماري‌هاي گوارشي مي‌شود.

وي زندگي ماشيني، کم‌تحرکي و نداشتن برنامه غذايي مناسب را سه علت عمده بيماري‌هاي گوارشي برشمرد و افزود: سندروم روده تحريک‌پذير از ديگر بيماري‌هاي شايع گوارشي بوده که با اختلال دفع، اسهال، يبوست، دفع گاز زياد روده و دل‌درد همراه است.

اين متخصص گوارش تأکيد کرد: با رژيم غذايي مناسب، کاهش استرس روحي،‌ ورزش و عدم استعمال سيگار و مصرف الکل مي‌توان از بيماري‌هاي گوارشي جلوگيري کرد.

آگاه افزود: سرطان دستگاه گوارش در کشور رو به رشد بوده که بيشترين نوع آن سرطان معده است. با وجود بهبود شرايط اجتماعي و تغذيه سرطان معده کاهش نداشته و دليل آن وجود مواد غذايي ناسالم همچون سبزي و ميوه‌هايي که با سموم مختلف و علف‌کش‌ها همراه شده‌‍‌اند، است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته