جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5100

 ادعاي الشرق الاوسط: 300 زائر ايراني باعث فاجعه منا شدند! 

 در حالي که به نظر مي رسد مقامات مسؤول در عربستان سعودي در 3 روز گذشته با عدم اطلاع رساني دقيق و شفاف سازي اطلاعات فاجعه منا تلاش دارند از زير بار بخش بزرگي از مسؤوليت خود در اين فاجعه فرار کرده و از سوي ديگر با عدم اطلاع رساني درباره وضعيت مفقودان حادثه صدها خانواده را در سراسر جهان و ايران در نگراني قرار داده اند، برخي رسانه هاي وابسته به دولت عربستان نيز تلاش دارند مسئوليت اين حادثه را به گردن زوار ايراني بياندازند!

ادعاي الشراق الاوسط: 300 زائر ايراني باعث فاجعه منا شدند!

به گزارش عصر ايران در حالي که دولت رياض به عدم اطلاع رساني شفاف و مسؤولانه درباره مفقودان ، تلفات و علل يا عوامل اصلي فاجعه منا ادامه مي دهد، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن که بودجه آن راعربستان مي پردازد، در گزارشي مدعي شد 300 زائر ايراني که به دستورات و برنامه ريزي حرکت کاروان ها در روز عيد قربان بي توجهي کرده اند عامل اين فاجعه هستند.

جالب است که اين 300 نفر درست مطابق با تعداد مفقودان ايراني اين حادثه است که هنوز از سرنوشت آنها اطلاعي در دست نيست.

الشرق الاوسط در گزارشي به نقل از "يک مقام مسؤول در بعثه ايران" که نامي از او به ميان نياورده مدعي شده است در روز حادثه 300 زائر ايراني بدون توجه به برنامه ريزي ها عازم مراسم رمي جمرات شده اند و برخورد آنها در خيابان 204 با زائراني که طبق برنامه و در کاروان‌هاي خود عازم مراسم رمي جمرات شده اند، فاجعه آفريده است. بر اساس ادعاي اين روزنامه وابسته به سعودي‌ها اين 300 زائر ايراني بر خلاف برنامه ريزي ها در روز حادثه به چادرهاي محل استقرار خود نرفته اند و مستقيما و "سرخود" عازم مراسم رمي جمرات شده اند که اين اقدام آنها باعث ايجاد اختلال و برخورد دو گروه در مسير متفاوت در خيابان 204 شده است.

البته اين رسانه وابسته به سعودي ها نگفته است که 300 نفر در ميان بيش از يک ميليون زائر که در آن زمان در منا حضور داشتند، اساساً عددي محسوب نمي شود که به فرض صحت اين ادعا، بتوانند در نظم آن مجموعه بزرگ و عريض و طويل ، چنان بي نظمي و اختلالي ايجاد کند که باعث کشته و زخمي شدن بيش از 2000 هزار نفر شود.

وانگهي، مگر نيروهاي امنيتي و انتظامي سعودي در آنجا چکار مي کرده اند که يک عده توانسته اند به قول سعودي‌ها "سرخود" حرکت کنند؟ مگر نه اين است که مأموران سعودي در آن روز ، وظيفه اي جز برقرار نظم وجلوگيري از حرکت هاي خارج از نظم ندارند؟ چگونه است که مأموران زيرک سعودي توانسته اند اين حاجيان را بشمارند و بدانند که تعدادشان 300 نفر است ولي نتوانسته اند از بي نظمي يک گروه اندک جلوگيري کنند؟

از همه اين ها گذشته، با توجه به وجود 24 ساعته دوربين هاي مداربسته در تمام مسير، اگر واقعاً اين گونه است، فيلم هاي مربوطه را پخش کنند.

الشرق الاوسط مدعي شده است پس از ورود زائران به منا ، آنها به چادرهايي مخصوص مي روند تا استراحت کنند و سپس تقسيم بندي شده و طبق برنامه زمان بندي مشخص به مراسم رمي جمرات بروند اما اين 300 زائر ايراني به محض ورود به منا بدون توقف در"مزدلفه" (چادرهاي اسکان زائران) يکراست براي مراسم رمي جمرات عازم محل مي شوند.

در ادامه اين گزارش به نقل از اين مقام بعثه ايران ادعا شده است که اين 300 زائر ايراني طبق جدول زمان بندي مي بايست ساعاتي پس از اينکه فاجعه منا روي داد (ساعت حدود 9 صبح پنج شنبه) به مراسم رمي جمرات اعزام مي شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته